4771. Sisakvirág, a mérgek királynője a kertünkben
Pompás megjelenése és a növény minden részében megtalálható méregenyag miatt kaphatta e félelmetes elnevezést a sisakvirág.
Pompás megjelenése és a növény minden részében megtalálható méregenyag miatt kaphatta e félelmetes elnevezést a sisakvirág.
Ha létezik olyan kerti munka, amit egy forró nyári napon a háta közepére sem kíván az ember, akkor az a fűnyírás. Nem kell azonban ennek feltétlenül így lennie, lehet ugyanis igazán jó móka is a fűnyírás úgy, hogy közben még a hátad sem fájdul meg. A megoldás a fűnyíró traktor!
Az újévben sokan megfogadják leadnak pár kilót. Hoztunk jó pár finom zöldséglé receptet, köztük egy olyat is, ami az éhségérzetet csillapítja..
Ezt a képet, egy aggódó hölgy küldte nekem, kétségbeesetten kérdezve, hogy mitévő legyen. A tizenpár tőből álló Leylandi sorban voltak nagyobbra nőtt egészséges, szépen fejlődő példányok, de a lestrapált, sárgás, élettelen növényekből volt a többségük.
Egy kétszáz éves kanapé felújításakor a háttámlában gabonakévét és gabonaszemeket találtak, kérdés, hogy csíraképes-e.
A kertünkben saját retkünk felmagzott, majd a magokat újra elvetettük. Fogyasztható-e az egyeléskor kiszedett növény és zöldje?
A hangyák közvetlenül nem károsítják a fákat, és általában nem is jelennek meg azokon, csak másodlagosan. Gyakori a levelek hátoldalán kialakuló levéltetű telepek rejtett kialakulása, felszaporodása, és az általuk termelt mézharmat csalogatja a fára a hangyákat. Pajzstetvek is képeznek mézharmatot. Mindkét kártevő előfordulhat a gyümölcsfákon, ezek ellen kell védekeznie, utána a hangyák is eltünnek a fáról.
A Zamioculcas zamiifolia alapvetően levéldíszövényként tartott faj, de az idősebb példányok megfelelő tartás mellett kihozhatják torzsavirágzatukat. Mivel az eredeti élőhelyéhez szükséges körülményeket aligha tudunk neki biztosítani, így jellemző időszakot sem lehet megadni. Egy nagyobb rizómával rendelkező, szórt fényben tartott, sok leveles (15-20) növény már szobai körülmények közt is virágozhat.
Valószínűleg valami szívogató kártevő van jelen a növényen, a ragacsos, cukros váladékból erre tudok következtetni. Szabadba ki kellene vinni, árnyékba és néhány napos időközönként lefújni kontakt és/vagy felszívódó rovarölő permetszerrel.
Sajnos ebben a kérdésben biztos javaslatot nem tudok mondani, érdemes lenne az algaölőszer gyártóját vagy forgalmazóját kérdezni. Azt javasolnám azonban, hogy mindenképpen le kellene halászni a tetejéről az elhalt algatömeget, plusz emellett valami kerti tóba való szűrő is jót tenne a vízminőségnek.