4771. Sisakvirág, a mérgek királynője a kertünkben
Pompás megjelenése és a növény minden részében megtalálható méregenyag miatt kaphatta e félelmetes elnevezést a sisakvirág.
Pompás megjelenése és a növény minden részében megtalálható méregenyag miatt kaphatta e félelmetes elnevezést a sisakvirág.
Ha létezik olyan kerti munka, amit egy forró nyári napon a háta közepére sem kíván az ember, akkor az a fűnyírás. Nem kell azonban ennek feltétlenül így lennie, lehet ugyanis igazán jó móka is a fűnyírás úgy, hogy közben még a hátad sem fájdul meg. A megoldás a fűnyíró traktor!
Az újévben sokan megfogadják leadnak pár kilót. Hoztunk jó pár finom zöldséglé receptet, köztük egy olyat is, ami az éhségérzetet csillapítja..
Ezt a képet, egy aggódó hölgy küldte nekem, kétségbeesetten kérdezve, hogy mitévő legyen. A tizenpár tőből álló Leylandi sorban voltak nagyobbra nőtt egészséges, szépen fejlődő példányok, de a lestrapált, sárgás, élettelen növényekből volt a többségük.
Egy kétszáz éves kanapé felújításakor a háttámlában gabonakévét és gabonaszemeket találtak, kérdés, hogy csíraképes-e.
Ha a növény ki van ültetve, akkor a töve körül kell mulcsból vagy egy avarból egy kupacot készíteni. Ha mégis a lakásban teleltetné, inkább egy hűvös (0-10 °C), világos helyet keressen számára.
Ez a növény az azálea (Rhododendron simsii), amely a legkedveltebb szobannövények közé tartozik. Lehetséges, hogy rögtön a lakásba vitte, ahol hősokkot kapott, ez lehet oka a hirtelen hervadásnak. Az azálea számára a 18°C-os átlaghőmérsékletű helyiség, a lágy vízzel történő locsolás és a savanyú ültetőközeg a megfelelő. <p> A mellékelt cikkben bőven olvashat az azálea gondozásáról.
A képen a nagy szívvirág egy testvére látható: ez a feltünő szívvirág (Dicentra eximia). Bokros évelő növény, hűvös, párás fekvést és jó vízáteresztésű, savas kémhatású talajt kedvel. Májustól júliusig virágzik, lombját - a nagy szívvirággal ellentétben - télen is megtartja.
Ahhoz, hogy a leander gazdagon virágozzon, az idősebb fácskákat, bokrokat a tél végével kell visszametszeni. A fiatal növények azért szorulnak metszésre, hogy elágazzanak, koronát neveljenek. Ilyenkor ne sajnáljuk a csemetéket, minél erőteljesebben metsszük vissza a leandert, annál gazdagabban virágzik. Igaz viszont, hogy az erős metszés után a korai virágzás kissé későbbre tolódik. Metszés után a vessző végén lévő rügyek hajtanak ki, ezt az ún. csúcsdominancia okozza, amely általánosan igaz a növényekre. Tehát ha a talajfelszíntől távol, csak a hajtás legvégét metszi vissza, a növény attól még nem lesz bokrosan elágazó, mert csak a legfelső 1-2 rügy fog kihajtani
A turkesztáni szil valóban ellenállób a többi szil fajnál, akár szikes talajon is megél, ezért erdészeti célra már nagy mennyiségben ültetik. A szilfavésznek ez a faj áll ellen a legjobban. Azt, hogy akár 1,8 métert is képes egy év alatt nőni - erre példát még nem láttam, de számára kedvező körülmények között, fiatal korban lehetséges.