481. A legveszélyesebb ételek toplistája
Hétvégén, vagy családi ünnepek alkalmával többet főzünk, többet eszünk, ami akár gyomorrontást, rosszabb esetben ételmérgezést is okozhat. Lássuk a veszélyforrásokat!
Hétvégén, vagy családi ünnepek alkalmával többet főzünk, többet eszünk, ami akár gyomorrontást, rosszabb esetben ételmérgezést is okozhat. Lássuk a veszélyforrásokat!
Bár az idei termés ára ingadozik, összességében mégis olcsóbb lett a dió a tavalyi árakhoz képest. Vajon ez a tény mennyiben növeli meg a karácsonyi diós beigli fogyasztásunkat? Piaci árles a 49. héten.
Mutatunk 7 gyönyörű leveles szobanövényt, ami egy kis odafigyeléssel igazi dzsungelhangulatot hoz az otthonunkba.
Kavicskaktusz, sárkányfa, korallvirág, pletyka, flamingóvirág, majomfa - mind különböző stílust ad az otthonunk részeinek. Bemutatjuk, mi hová illik.
Kényelmes ágy, kispárna, takaró: egy mozgalmas nap végén sokszor nincs is más kívánságunk. Elképzelhető mindez tönkölyből?
Üdvözlöm! A gyepből a szabadon kapható szerek közül, a gyom-stop nevű szer szedi ki a kizárólag kétszikű gyomokat. A muhar és a tarack -egyszikű lévén- ellen csak a Puma Super nevű szer alkalmazható, de ez nem szabadon forgalmazható, kizárólag növényorvosi vényre kapható. A totális gyomírtás mindent kiírt és 7-10 nap után már vethető is a fűmag. A talajjal érintkezve ezek a szerek lebomlanak.
Vízijácint: Trópusi eredetű úszó növény, kék virágai nyáron nyílnak. A kerti tó vizét árnyékolja és szűri, bojtos gyökérzetére előszeretettel ívnak a halak.Ültetési zóna: a tó felszínén úszó növények Ajánlott vízmélység: úszó növény A kifejlett növény magassága: 5-15 cm a felszín felett Úszó, tőlevélrózsás növény. Vastag levélnyele belül szivacsos, ez tartja a töveket a víz színén. Gazdagon sarjadzik. A legmelegebb nyáron virágzik, kék, kissé a jácintra emlékeztető virágait csoportosan hozza. Gyökérzetére szívesen ívnak a halak. Díszítőértéke mellett jelentős árnyékoló hatása is. Trópusi eredetű, ezért zárttéri teleltetést igényel sok fénnyel, pl. egy nagyméretű akváriumban.
Kedves Olvasónk, sajnos nemtúl jó a kép, de ezek közül bármelyik lehet a növényen: pajzstetű, a pálmatripsz és a takácsatkák. Száraz levegőjű lakásban gyakori a pajzstetű. ez segíthet: Celaflor® Careo® 2in1 táprúd rovarirtószerrelHárom hónapon keresztül tápanyaggal látja el növényét, ugyanakkor leöli róla az atkákat, tetveket és egyéb kártevőket.
Dió:A dió gnomóniás betegsége – Gnomonia leptostylaTünetek: levél: 2-4 mm-es, kerek, barna szegélyű, világos barna közepű foltok, gyakran összefolynak. Folt fonáki oldalán fekete acervulusz-telepek képződnek. Levélszáradás, levélhullás. hajtás: 2-4 mm-es, besüppedő, barna szélű és közepű foltok, később a foltok színe szürkére változik. gyümölcsöt burkoló zöld epikarpium: foltok, mint hajtáson.A hajtás és epikarpium foltokban acervuluszok képződnek.Telelés: fertőzött levelekben peritéciummal, aszkospórák fertőzése áprilistól június közepéig, vegetációs időben fertőzés acervuluszokból konídiumokkalVédekezés: levelek lehullása előtt a fertőzött lomb permetezése, lehullott levélmaradványok talajba forgatása vagymegsemmisítése, tavasszal virágzás után permetezés rendszeresen, elsősorban csapadékos időben Mogyoró: nem látszik jól, de ha fekete korompenész szerű a jelenség és a levél ragadós, akkor valószínű, hogy mogyoró levéltű támadta meg – kis mogyoró-levéltetű (Myzocallis coryli) és nagy mogyoró-levéltetű (Corylobium avellanae) – elleni védekezés a rügypattanás előtti lemosó permetezéssel kezdődik poliszulfidkén + vazelinnolaj (pl. NEVIKÉN, VEKTAFID S); vazelinolaj (pl. AGROL PLUSZ) permetezéssel. A fiatal lárvák ellen szükségessé válhat a védekezés sziromhullás után: természetes alapú piretrin, etil-alkoholos növényi kivonatok, alifás zsírsavak, növényi olajok és egyéb olajok használatával. A későbbiekben a levéltetű kolóniák felszaporodásakor a kezeléseket meg kell ismételni. Cseresznyén is a gnomóniás levélfoltosság láthatp.Cseresznye, meggy, szilva, kajszi: 0,5 l/ha, gnomóniás levél- és gyümölcsvarasodás ellen május közepétől permetezzünk Topas-zal.
A virágboltokban virágzó példányokat vásárolhatunk meg, amelyeket otthonunkban világos, de nem tűző napos részre helyezzünk el. Elvirágzás után a növényt érdemes visszavágni 15 cm magasságban, mert ekkor elágazik és egy kis bokros dús növényt kapunk cserébe.Fényigény: világos helyet kedvel, de ne tegyük ki tűző nyári napnak. Az enyhe árnyékolás is megfelelő, de folyamatosan forgassuk a növényt, hogy körkörösen növekedjék.Hőigény: a legmegfelelőbb számára a 18-25 °C közötti hőmérsékleti tartomány.Kedveli a meleg állandó hőmérsékleten, télen se tegyük 10 foknál hidegebb helyre és a téli szellőztetéssel is vigyázunk! Elvirágzását követően akár a 10 °C-os hűvöset is jól tűri. Elősegíti a virágzást, ha télen 9 hétig 10 C-ot biztosítunk számára, ezután emeljük a hőmérsékletet.Vízigény: a földjét tartsuk egyenletesen enyhén nedvesen. Két öntözés között engedjük a talaj felszínét kiszáradni. A hűvösebb nyugalmi időszak folyamán a sárkányfüzért tartsuk viszonylag szárazon. Kerüljük a túlöntözést.Páratartalom: magas páratartalomra van szüksége. Állítsuk a cserepet nedvszívó agyaggolyókkal teli tálcára, ügyelve, hogy a gyökereket ne érje víz.Tápanyagszükséglet: a virágzat kialakulása idején hetente tápoldatozzuk az Aphelandát. A tavasz végétől a nyár végéig használjunk virágos szobanövényekhez való általános növénytápot. Novembertől februárig csak kevés tápanyagot adjunk.Gondozási hibák: a túlzott mértékű közvetlen napsütés vagy a túl hideg környezet levélhulláshoz vezethet.Kiszáradás és a túllocsolás is végzetes lehet számára ezért csak kis adagokban, de rendszeresen locsoljuk.Magassága: 25-30 cmCserépátmérő: 12 cm