4916. A menopauza, azaz hétköznapi nevén, a változókor
A menopauzát a legjobban úgy lehet körülhatárolni, mint a menstruációs ciklus kimaradása utáni időszakot, ami az alacsony ösztrogénszinttel függ össze.
A menopauzát a legjobban úgy lehet körülhatárolni, mint a menstruációs ciklus kimaradása utáni időszakot, ami az alacsony ösztrogénszinttel függ össze.
A vírusos megbetegedések nemcsak a hidegben, hanem a melegebb időjárás idején is képesek megtámadni az emberi szervezetet. Tudta, hogy az olyan megfázásos tünetek, mint a nátha, torokfájás, köhögés, orrdugulás vagy a fülgyulladás 80%-a vírusos eredetű? Amikor az antibiotikumos kezelések hatástalanok, akkor jön képbe az immunrendszer erősítése.
Egy grillsütő mindenkinek mást jelent; a sütés élvezetét, a családdal töltött időt, a színes baráti összejövetelek és kerti partik lehetőségét. Nincs is jobb egy finom ételnél, egy pohár hozzáillő bornál és egy jókedvű társaságnál egy napsütötte őszi délutánon. Ám az idilli vágykép láttán talán benned is felötlött a kérdés: vajon milyen a jó grillsütő?
Az Amazonas vidékén folyó erdőirtás jelentősen növeli a térség hőmérsékletét, csökkenti páratartalmát és megváltoztatja a víz körforgását - mutatták ki amerikai kutatók az Ecohydrology című folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Az édesburgonya tenyészideje 100-120 nap, szeptember közepétől-október vége között érdemes betakarítanunk az azévi termést.
A 20-30 centis 2 éves csemetét ajánlott kiültetni ősz elején,vagy tavasszal. tehát már idén késő. (azt már nyilván tudja, hogyan kell hajtatni a termésből.) Az ültetésnél legalább 10 cm-el mélyebb gödör kell, mint a fa gyökere! A földbe kell szúrni egy stabilnak támasztó karót, ami feltétlenül fából legyen! Utána óvatosan behelyezni a gödörbe a facsemetét, betemetni, és megöntözni. Ki kell kötni a fát a karóhoz, hogy egy nagyobb szél el ne törje! Ültetés után már nem kell öntözni, a természet magától is csodálatosan végzi a dolgát. Helyileg pedig a Budakeszi-erdőben van kocsánytalan tölgy.
Azt gondolom, nagyobb kertészeti üzletekben lehet mindenütt kapni. A madársóska elleni kezelést enélkül is el tudja végezni. A lényege, hogy ne legyen virágzó, vagy magot fogó állapotban: tehát fiatal, zsenge korban kell a herbicides kezelést folytatni. Elvileg a kétszikű egyéves gyomok elleni herbicidek hatnak ellen. Mivel foltokban élnek, érdemes csak ezeket a növényeket kezelni: lehet széles ecsettel vagy kisméretű (6-8 cm-es) festő hengerrel a herbicidoldatot a levélzetre felvinni, annak felületén végighúzni. A Gyomstopról jókat hallottam, érdemes kipróbálni. A kezelést reggel vagy késő délután érdemes elvégezni, ne legyen 25 C-nál melegebb, és legalább 24 óráig ne essen az eső, legyen ideje a szereknek felszívódni.
Igaz, a képen látható növény egy páfrányféle, de nem a szobapáfrány, hanem a gímpáfrány (Phyllitis scolopendrium). Télen hűvösebb helyen érzi jól magát, ugyanis a levegő szárazságát - ami a fűtött lakások jellemzője - nem viseli el. Ha ilyen a lakásunk, inkább keressünk számára 10°C fok körüli helyet.
A rozmaring valóban melegigényes növény, de védett helyen, a tövét takarva hazánkban is áttelel, főleg, hogy egyre enyhébbek a teleink. A barnulást valószínű, hogy a gyökérsérülés, esetleg sötétben való tartás, túlöntözés vagy ezek együttesen okozzák. Messe vissza a hajtásokat és világos, hűvös helyen próbálja meg átteleltetni, majd tavasszal újra kiültetni.
Leírása alapján sajnos nem lehet beazonosítani a problémát, a képen pedig nem látszik sárgulás. Hol jelentkezik? A fiatal vagy az idős leveleken? Foltokban vagy az egész levél sárgul? Nem lát-e a levelek fonákán kártevőre utaló nyomot?