
Nyár végére egyre több hobbikertész veszi észre, hogy a növényei levelei sárgulnak, pöndörödnek, vagy épp finom, pókhálószerű szövedék jelenik meg rajtuk. Ilyenkor a gyanú gyorsan az atkák felé terelődik – és teljes joggal.
Az atkák az utóbbi években egyre gyakrabban és nagyobb mértékben jelennek meg, főleg a száraz, forró időszakokban, amit a klímaváltozás csak tovább súlyosbít. A meleg, párátlan környezet számukra valóságos paradicsom – észrevétlenül el is szaporodnak a kertben vagy a balkonokon.
Parányiak, mégis nagy pusztítást végeznek
Az atkák mikroszkopikus méretű kártevők, alig 0,2–0,4 mm-esek, szabad szemmel szinte észrevehetetlenek. Ezért a legtöbbször csak a károsodás nyomai hívják fel a figyelmet a jelenlétükre:
-
apró, sárgás vagy ezüstös szívogatási foltok
-
finom pókhálószerű szálak a levelek között
-
sárguló, torzuló, majd lehulló levelek
-
letörölhető fehér por a levél fonákján
A szaporodásuk villámgyors: kedvező körülmények közt néhány nap alatt új generációk jelennek meg. Ezért is különösen fontos, hogy idejében felismerjük a jeleket – vagy még jobb: megelőzzük a problémát.
Miért ilyen nehéz észrevenni?
Az atkák közül sok faj rejtve él – például a széles atka vagy ciklámen atka nem sző hálót, így jelenlétüket még nehezebb felismerni. Máskor a károsodás könnyen összetéveszthető gombabetegségekkel, lisztharmattal vagy egyszerű tápanyaghiánnyal.
Ezért az atkák jelenléte gyakran már csak akkor tűnik fel, amikor a fertőzés előrehaladott, és a levelek már elveszítették színüket, rugalmasságukat.
Légszárazság: az atkák igazi szövetségese
A takácsatkák és rokonaik a száraz, meleg környezetet kedvelik. Ha huzamosabb ideig nincs csapadék, a páratartalom pedig alacsony, akkor szinte megállíthatatlanul terjednek. A vízhiányos, stresszes növények különösen könnyű célponttá válnak.
Ezért is javasoljuk: ha hosszan tartó kánikula jön (aszályos nyár), érdemes már megelőző jelleggel permetezni – és nem csak akkor, amikor már baj van.
Csalánnal az atkák ellen? Igen – természetes és kíméletes megoldás
A kertészek évszázadok óta ismerik a csalán jótékony hatását. A belőle készült kivonat nemcsak az atkák és más kártevők szaporodását képes visszaszorítani, hanem gombaellenes hatással is bír, ráadásul erősíti is a növényeket.
-
A Bioka Urtica csalán kivonat kiváló választás, ha megelőző vagy enyhe fertőzéssel állsz szemben és vegyszermentes növényvédelmet keresel. Több héten keresztül heti 1–2 alkalommal, enyhe hígításban házikerti felhasználás során: 20-40 ml/10 l víz permetezőlevet készíts.
Permetezve nem ártasz sem a növénynek, sem a környezetnek, sőt, erősíted a növény természetes ellenállóképességét. Mindig kora reggel vagy sötétedés előtt permetezz, amikor a magas hőmérséklet csillapodik.
És ami a legjobb: egyetlen csepp sem vész kárba! Ha éppen nincsenek atkák, a csalánkivonat akkor is hasznos – segít elkerülni a gombás betegségeket, erősíti a leveleket, és fokozza a növények vitalitását.
Itt rendelhető meg:
Csalán (Bioka Urtica) kivonat 1 L – Kertfüvesítés Webáruház
Megelőzni mindig könnyebb
Az atkák elleni védekezésben a kulcsszó a megelőzés. Egy kis figyelem, néhány csepp természetes permetlé, és sokkal kevesebb bosszúság ér majd a kertben. A légszárazságot nem tudjuk befolyásolni – de azt igen, hogyan készítjük fel a növényeinket a védekezésre.
A megelőzés egyik leghatékonyabb formája a kora tavaszi lemosó permetezés, még rügyfakadás előtt. A lombhullató gyümölcsfák, szőlők, szeder- és málnaültetvények, valamint minden fás szárú dísznövény esetében ez az időszak kulcsfontosságú. Ilyenkor az atkák és más parányi rovarkártevők a vesszők és kéregrepedések védett zugaiban telelnek át – láthatatlanul.
Ha ebben az időszakban Plant Guard Oil lemosó permetező emulzióval kezeled a növényt, az olajtartalmú koncentrátum bevonja és elzárja ezeket a megbúvó kártevőket a levegőtől, így sokuk el sem éri a tavaszi rajzást. Ez már fél siker a szezon védekezése szempontjából!
A lemosó permetezés nem csak gomba ellen, hanem atkák és más rovarkártevők ellen is védelmet nyújt, ráadásul vegyszermentesen – ez a tudatos kertgondozás első lépése.
Atka ellen egyáltalán nem nehéz védekezni
1.A természetes csalánkivonat, mint szezon alatti gyérítő permetezés. Tartsd szemmel a levelek fonákját, kezeld időben még az örökzöldeket is, és ne habozz bevetni a természet erejét!
2. Plant Guard Oil emulzió, mint tavaszi megelőző lemosó kezelés
együtt már olyan védelmet adnak a kertednek, amellyel a kártevők döntő része visszaszorítható – anélkül, hogy vegyszereket kellene alkalmaznod.
Ne hagyd, hogy az atkák diktálják a kerted szabályait – vedd kezedbe az irányítást, és élvezd az egészséges növényeket egész szezonban.
Kertfüvesítés webáruház