496. Megcsípte a hideg a paradicsompalántát, meg lehet menteni?
Előfordulhat, hogy az éjszakai hideg kárt tesz a fiatal palántákban, például a paradicsomban. De vajon van-e esély a megmentésükre?
Előfordulhat, hogy az éjszakai hideg kárt tesz a fiatal palántákban, például a paradicsomban. De vajon van-e esély a megmentésükre?
A májusi fagyosszentek után érdemes kiültetni a paradicsompalántákat. Mutatunk egy jól bevált trükköt.
Miért kell a paradicsomot kacsolni? Mit nem szabad lemetszeni és egyáltalán nyáron milyen gyakran kell öntözni? Összegyűjtöttünk mindent, hogy mire kell figyelni.
A nyári viharok gyakran hoznak magukkal erős szelet, jégesőt és özönvizet – a kerti paradicsompalánták pedig az elsők között szenvedik meg az időjárás szeszélyeit. Ha a vihar megtépázta a paradicsomokat, ne add fel – a növények meglepően ellenállóak, és némi gondoskodással még jó termést is hozhatnak.
Gyakran előforduló probléma nem csak a vékony héjú paradicsom fajtáknál, hogy érés közben megreped a héjuk. Kiváltó ok leggyakrabban az egyenletlen vízellátás, esetleg a túlöntözés. Ha egy csapadékszegény időszakot felvált egy esős időszak, esetleg nagyobb mennyiségű öntözés pár nap szárazság után, akkor a termések vízzel telítődnek és kihasadhatnak. A repedések leggyakrabban a kocsány felőli részen indulnak ki. Sajnos a repedéseken másodlagos gomba és baktériumfertőzések indulhatnak, ami a bogyó rothadását okozhatja. A paradicsom ellenállóságát növelhetjük bór és kalcium tartalmú lombtrágya heti adagolásával, ami csökkenti a repedések kockázatát. Kerüljük a túlzott nitrogén műtrágya adagolását, ami hirtelen növekedést és lazább szöveteket indukál. A képen látható paradicsomok habár repedtek, további fertőzés nem látható rajtuk, így mielőbb érdemes feldolgozni őket. A bór tartalmú lombtrágya javítja a termésminőséget
Üdvözlöm! Elképzelhető, hogy nem voltak hozzáedzve a kinti klímához, tehát növényházban nevelkedtek. Nem lesz velük semmi gond. Gyakori öntözést, kéthetente való tápoldatozást javaslok. Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs