5066. Mangó, a trópusi gyümölcsök királynője
Egzotikus trópusi nyaraláson érezhetjük magunkat, amikor egy érett, zamatos mangót kóstolunk. Megmutatjuk a trükköt, hogyan válasszuk ki a legfinomabb mangót a boltban.
Egzotikus trópusi nyaraláson érezhetjük magunkat, amikor egy érett, zamatos mangót kóstolunk. Megmutatjuk a trükköt, hogyan válasszuk ki a legfinomabb mangót a boltban.
Elődeink által ültetett tájfajta zöldség,- gabona,- és virág vetőmagok rendelhetők a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ mintakeres.hu oldalán az alábbi feltételekkel és próbálkozhatunk saját kertünkben termesztésükkel.
Izraeli tudósok hat datolyapálmafát növesztettek Jézus korabeli magokból. Az Ádámnak, Jónásnak, Urielnek, Boáznak, Juditnak és Hannának elnevezett magokat különböző régészeti lelőhelyeken fedezték fel, majd Dél-Izraelben csíráztatták, és palántákat neveltek belőlük.
Csaknem 100 százalékos pontossággal képesek kiszagolni a citrusféléket sújtó sárgasárkány-kórt (huanglongbing, HLB) a speciális feladatra kiképzett keresőkutyák - derült ki az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) publikált új tanulmányból.
A tél végi szürke napokban igazi felfrissülés látni a korai nyílású, tavaszt idéző cserepes virágok élénk tarkaságát. Lássuk a legkeresetebb ajándék virágokat Valentin-napra és a tél végi jeles napokra.
A lombos fák ültetésére kiválóan megfelel még a november. A szabadgyökerű, vagy földlabdás növényeket ilyenkor, a konténeres nevelésűt pedig gyakorlatilag egész évben lehet ültetni.
Üvegházi molytetű van a virágon. A következő növényvédő szereket ajánlom: - Bio-sect spray - Careo rovarölő táprúd, amit a fölbe kell szúrni. A földje mindig nedves (de ne vizes!) legyen. Télen mérsékelten vízigényes, ilyenkor a föld felső 2 centis része kiszárad, akkor lehet öntözni. Tápanyag télen 3-4 hetente is elegendő neki. Páraigénye magas, ezért érdemes nedves kavicságyra helyezni, s vízzel is érdemes a leveleit permetezni. "A" típusú földet kíván, amibe a talaj levegőzése érdekében érdemes hungarocell-darabkákat is keverni. Klórmentes vízzel szabad permetezni!
Ez a növény egy Alocasia, magyarul elefántfül. Nedves, trópusi környezetből származik, ezért nálunk is meleg, párás helyet kell biztosítanunk számára. Világos, de a tűző naptól védett helyre állítsuk, leveleit gyakran töröljük át, hogy a portól megtisztítsuk. Rendszeresen öntözzük, de tálkájában ne hagyjunk pangó vizet. Télire legjobb lenne 18°C körüli helyen tartani és ritkábban locsolni. Ha jól érzi magát méretes példánnyá fejlődhet, sok sikert hozzá!
Az aranyeső (Laburnum) a magyar nevét aranysárga, lecsüngő fürtvirágzatáról kapta. Két faj tartozik ide: a havasi aranyeső (Laburnum alpinum) és a közönséges aranyeső (Laburnum anagyroides). Kerti növényként általában az ezek keresztezésével kapott hibridet, a hosszúfürtű aranyesőt (Laburnum × watereri) ültetik. Az aranyvessző (Solidago) – más nevein aranyos istápfű, mezei aranyos vessző, veres gyűrűfű. Ismert gyógynövény, élénksárga virágai miatt viszont főleg dísznövénynek termesztik. Aranyfa (Forsythia viridissima) amit a legtöbbet láthatunk: vesszőinek hosszában olyan bőségesen hozza aranyszínű virágait, hogy az egész bokor szinte vakít a napsütésben. Az aranyfa virágzik a legkorábban, és ezért a kertekben nagyon népszerű, széles körben ismert és elterjedt cserje.
Fénykép alapján nehéz megállapítani, hogy valóban valamilyen kórokozó vagy kártevő okozza a problémát vagy élettani eredetű a barnulás, amit a nem megfelelő környezeti tényezők okoznak. Amennyiben a tűleveleken lát apró foltokat, gombára vagy kártevőre utaló nyomokat, úgy könnyebb lenne a beazonosítás. Legtöbbször azonban a vízhiány, az alacsony páratartalom és városi szennyezettség vagy a nem megfelelő talaj okozza a gondot, a rezes permetezés ezen sajnos nem segít. A fenyők helyes tartásához olvassa el cikkeinket.