5106. Védett tavaszi virágok, melyekkel túráink során találkozhatunk
Veszélyeztetett, védett tavaszi virágaink gyönyörű fotókkal.
Veszélyeztetett, védett tavaszi virágaink gyönyörű fotókkal.
Mennyiségi fatelepítés helyett a minőségi munkára helyezné a hangsúlyt az újonnan kinevezett fővárosi főkertész, Bardóczi Sándor. Facebook oldalán érdekes információkhoz juthatunk munkájával kapcsolatban, jelen esetben a fővárosi faültetéssel és facserékkel kapcsolatban.
Saját felhasználásra napi 2 kg medvehagymát (vadfokhagymát) szedhetünk március vége és április eleje közötti gyűjtési szezonban az állami erdőkben.
Bemutatjuk a tavasszal gyűjthető ehető és kerülendő mérgező gombákat.
Március-áprilisban nyíló kedves és tömegesen virító vadvirágunk az ibolya, nyugodt szívvel készíthetünk belőle otthonra egy vidám asztaldíszt vagy kandírozhatjuk virágszirmait. Házilag is elkészíthető ibolyás ötleteket mutatunk.
Az Ön által elküldött képeken nem pálma, hanem yucca látható, így annak tartása is némileg különbözik a pálmafélékétől. A yucca vízigényéről érdemes tudni, hogy a túlöntözésre érzékenyebb, és a hűvös helyen tartott növény nem is párologtat túl sokat. A téli időszakot szinte öntözés nélkül is elviseli, ha a hőmérséklet nem nagyon haladja meg a 10 fokot. Ha ennek ellenére folyamatosan kapja a vizet, akkor a gyökerek sérülnek (gyökérrothadás), a törzs sokszor felpuhul, és a növény lassan elpusztul. Tehát első lépésben meg kellene nézni, hogy a gyökérzettel minden rendben van-e. A cserép alján biztosan kijött már néhány gyökér, amely ha puha, sötét színű, szétnyomható és kenőcsös állagú akkor a túlöntözés okozza az elsődleges problémát. Ha a cserép alján ezt nem lehet megfigyelni, akkor óvatosan ki kell emelni a növényt a cserepéből úgy, hogy a földlabda egyben maradjon, és egyszerűen vissza lehessen helyezni. A második lépésben pedig a növényt le kell permetezni rovar és gombaölőszerrel is. Mivel a yuccaféléket károsító mexikói gomba és szívókártevő féléket nem ismerem, így a képen látható fehér foltokat sem tudom meghatározni. Elképzelhető, hogy nedvszívók kártétele okozza a levelek száradását, de az is lehet, hogy a csúcsrügy gombás fertőzése miatt száradnak. Ha nagyon száraz (alacsony páratartalmú) helyen van a növény, ahol jól mozog a levegő, és a megbarnult levelek is roppannak és teljesen száraz tapintásúak, akkor a gombás fertőzés gyakorlatilag kizárható, és szívó kártevő okozza a problémát. Ha a levelek barnák ugyan, de nedves tapintásúak, akkor sokkal inkább egy gombaféle a tettes. Vegyszeres védekezéssel és megfelelő tartással mindkét probléma orvosolható. Természetesen a permetező szeren leírt adagolási útmutatót szigorúan be kell tartani, és hatékonyabb a védekezés, a permetezést 7-10 nap múlva megismétli.
Sajnos a sütőtök nem tartozik a jól fagyasztható zöldségek körébe, mivel kiolvasztáskor puha és szivacsos lesz. Legjobb a sütőtökkockákat kevés vízben megpárolni, pürésíteni és úgy lefagyasztani. A pürét felhasználhatjuk piték, muffinok, töltött tészták és levesek készítéséhez. Eltarthatóság: 6 hónap.
Az alábbi egynyári balkonnövény fajok bírják jól a tűző napsütést - természetesen a megfelelő vízutánpótlás mellett: - futók: balkon aranya (Bidens); sétányrózsa (Lantana camara), tömpevirág (Sanvitalia), csüngő verbéna, - bokros növekedésűek: törpe dália, cseppecskevirág (Oestospermum), bársonyvirág (Tagetes), záporvirág (Gazania), bojtocska (Ageratum)
Nagyon ritka, hogy díszcserjét magról neveljenek, sokkal elterjedtebb a dugványról való szaporítás, ezért faiskolákban is csak kisebb-nagyobb előnevelt példányi kaphatók a vérborbolyának is. Javasolom, hogy vegyen 1-2 példányt és a friss hajtásokból készítsen saját dugványokat.
Az apró, légy-szerű repkedő állatok valószínűleg a növények talajából bújtak elő, és azokkal kerültek be a lakásba. A talajban, tőzegben lárva alakban meghúzódva a virágokkal elterjeszthetők, a meleg hőmérsékletű lakásban hamar kifejlődnek belőlük a hártyásszárnyú szúnyogok vagy legyek. A repkedő alakja nem károsít, a talajban élő lárvák sem mindegyike bántja a növényt gyökérzetét, de jelenlétükkel zavarják az otthon komfortérzetét. A lakásban rovarölő szereket kipermetezni egészségügyi okokból nem szabad. Ha kezelni szükséges, lépcsőházba, garázsba, vagy a lakás olyan részébe, helyiségébe vigye ideiglenesen a növény(eke)t, ahol senki nem tartózkodik. Kezelésre javaslom az Actara 25 WG nevű szert, annak permetezésre javasolt oldatával, bő lémennyiséggel, víz helyett öntözze be a cserép talaját. Ezt ismételje meg még két alkalommal.