5106. Védett tavaszi virágok, melyekkel túráink során találkozhatunk
Veszélyeztetett, védett tavaszi virágaink gyönyörű fotókkal.
Veszélyeztetett, védett tavaszi virágaink gyönyörű fotókkal.
Mennyiségi fatelepítés helyett a minőségi munkára helyezné a hangsúlyt az újonnan kinevezett fővárosi főkertész, Bardóczi Sándor. Facebook oldalán érdekes információkhoz juthatunk munkájával kapcsolatban, jelen esetben a fővárosi faültetéssel és facserékkel kapcsolatban.
Saját felhasználásra napi 2 kg medvehagymát (vadfokhagymát) szedhetünk március vége és április eleje közötti gyűjtési szezonban az állami erdőkben.
Bemutatjuk a tavasszal gyűjthető ehető és kerülendő mérgező gombákat.
Március-áprilisban nyíló kedves és tömegesen virító vadvirágunk az ibolya, nyugodt szívvel készíthetünk belőle otthonra egy vidám asztaldíszt vagy kandírozhatjuk virágszirmait. Házilag is elkészíthető ibolyás ötleteket mutatunk.
A liliom évelő növény, ezért most tavasszal érdemes kiültetni a kertbe és nyáron újra virágozni fog. A liliom szereti a napfényt, így világos helyre kell tenni. Nagyobb cserépben az erkélyen is nevelhető.
Tavasztól heti egy vagy két alkalommal tápoldatozzuk, augusztus közepéig. Fontos a növény rendszeres átvizsgálása, hogy időben észre vegyük a kártevőket, kórokozókat. Rozsda elleni alkalmazható készítmények: AMISTAR: 0,05 % - 0,1 % DITHANE M 45: 0,2 % DISCUS DF: 0,02 % INDOFIL M 45: 0,2 % MANCO 80 WP: 0,2 % MANEX II: 0,2 % MANZATE 75 WP: 0,2 % MILTOX SPECIÁL EXTRA : 0,20 % - 0,3 %
Az ilyen meleg, napos, szobákba ajánlott a bromélia, a gumós begónia, az amarillisz: tél közepétől tavaszig kapható a virágboltokban, a gloxínia, kroton: vigyázni kell, hogy télen ne érje a hideg levegő. Érzékeny trópusi növény, ha nem kap elég fényt, levelei fakók lesznek. Gyönyörű a buzogányvirág: népszerű szobanövény, nagy levelei gyorsan nőnek.
Nem feltétlenül utal betegségre, főleg, ha a növény többi része egészséges és nem lát kórokozóra vagy kártevőre utaló apró foltokat, ragacsos váladékot a levelek fonákán. A gyors elvirágzást élettani okok is előidézhették - meleg, túlöntözés, huzat stb.
Aechmea-nak, vagyis lándzsarózsának tűnik a képről, a leveleinek a mintázatát nem látom jól. A laza, tőzeges talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a túlöntözést. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye nagy, a félárnyékot kedveli. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye nagy. Fagyérzékeny. A növény sarjhajtással szaporítható.