6006. Itt a lista! Ez a 3 legjobb köhögéscsillapító gyógytea
A megfázás tüneteit otthon is lehet csillapítani. Mutatjuk a legjobb házilag is elkészíthető köhögéscsillapító, hurutoldó gyógyteákat.
A megfázás tüneteit otthon is lehet csillapítani. Mutatjuk a legjobb házilag is elkészíthető köhögéscsillapító, hurutoldó gyógyteákat.
Régen ha az őszi-téli hónapokban valaki el kezdett köhögni, nagyanyáink hagymateát főztek, hogy feloldják a nyákot és enyhítsék a megfázás tüneteit.
Az interneten rengeteg rutinötlettel találkozhatunk, és talán pont emiatt nehéz kiszűrni, melyik lesz az igazán nekünk való. Azonban az igazság az, hogy csak te tudod elsődlegesen megmondani, mi a tökéletes reggeli rituálé számodra, hiszen te ismered legjobban önmagadat és a szokásaidat. Ez nem azt jelenti, hogy ne is olvass tovább - mi pont arra bíztatunk téged, hogy ne egy fix menüként tekints a javaslatokra, hanem inkább mint egy svédasztalra: válogasd ki belőle azt, ami igazán tetszik, és valóban a te rutinod lehet! (Kép forrása:shutterstock)
Megtalálni a főbb szempontjaidnak megfelelő laptopot, ráadásul a rendelkezésedre álló keretösszegen belül, nem is olyan egyszerű feladat. A kiválasztásnál elsődleges, hogy meg tudd határozni a célt, mire is szeretnéd használni a gépet.
Sokféleképpen cicomázhatjuk a karácsonyi dekorációkat. A lakás, vagy a ház belsejét, külsejét felöltöztetve, a berendezési tárgyakat fényfüzérekkel felékesítve, minden talp alatti helyet kidekorálva is várhatjuk az ünnepi hangulat betoppanását. De ha az, alapjáraton nem születik meg a szívünkben, akkor a külsőségek ezen mit sem segíthetnek. Viszont az egyszerűen nagyszerű elv követésével olyan természetes ünnepi légkört teremthetünk, ami garantáltan senkit sem hagy érintetlenül.
Kedves Zsuzsa! A léggömbvirág (gondolom erre célzott a lufivirággal), nem szereti az átültetést, ezért ne cserébe, hanem a kertbe ültesse. A Platycodon a harangvirágok közeli rokona, a Campanulaceae családba tartozó évelő növény, a nemzetség egyetlen faja. Hazája Kelet-Ázsia, nálunk kerti dísznövény.Húsos karógyökere van (galéria 2.-3. kép). Laza, jó vízelvezetésű, tápanyagban dús talajba ültessük, de nyáron öntözést kíván. Ne bolygassuk, mert a gyökérzet nem viseli el a tőosztást és az átültetést. A talajba visszahúzódva telel át, késő tavasszal hajt ki. A répagyökérben sok az inulin. A hagyományos kínai gyógyászatban gyakran alkalmazott drog. Leginkább légúti megbetegedésekben használják nyákoldó hatása miatt. Koreában gyakran használták kezelésére. Gyógyászati alkalmazása mellett a konyhaművészetben is felhasználják saláták készítésére. Magas szénhidrát, kálcium és vastartalmú táplálék. A 2-3 éves gyökereket szedik, fel tavasztól-őszig gyűjthető. Főzés előtt hideg vízbe kell áztatni, hogy csökkenjen a kesernyés íze. Ezután megpirítják, hideg vízzel leöblítik, majd fűszerezik. Hagyományosan ecet, cukor, só és bors a fűszere, de szójaszósszal (galéria: 4. kép) vagy chili-vel is elkészíthető.A hajtás felfelé törő, az alapfaj 40-70cm magas. A kertészeti fajták közül a Japán nemesítésű Astra sorozat tagjai , alacsony, tömött, bokros növekedésűek. Leveleik általában tojásdadok, fűrészes szélűek, kékeszöld színűek. A csigák kedvelt tápláléka. Vegetatív szerveikben tagolt tejcsövek vannak, a tejnedve fehér színű.Nyáron hozza fehér, kék, vagy rózsaszín virágait. Az alapfaj virága kék, ritkábban fehér, a kertészeti fajták rózsaszínűek is lehetnek. Virágait a szárak végén és a felsőbb levelek hónaljában hozza. A kinyílt virágok átmérője eléri az 5-8cm-t. A bibeszálon pollengyűjtő szőrök vannak . A magháza rekeszes, 2-5 termőlevélből fejlődik ki a sokmagvú toktermés. A magvakat március-áprilisban vessük el vagy nyáron alapi dugványozással szaporíthatjuk.A Platycodon gyógyhatásai és felhasználásaGyulladáscsökkentő, nyákoldó, vércukorszint csökkentő. Kutatják immunerősítő és tumorellenes hatásait is. Felhasználják asztma, gyomorfájdalom, furunkulus (leveleit használják), hasmenés (a megsütött gyökeret olajjal fogyasztják), szülés utáni regeneráció, menstruációs fájdalom, höröghurut, álmatlanság és fogfájás gyógyítására.Gyógynövényként legrégebben Koreában használják, a kínai orvoslásban később terjedt el. Kínában a népdalok szövegében is gyakran találkozhatunk a hírharang nevével. Japánban pedig egyes klánok címerében is megtalálható.
Az orgona nyári metszéseNyáron az orgona elszáradt virágait az első ágig visszavághatja. Így a cserje szép tömött marad, és elkerülheti, hogy az orgona bizonyos idő múlva alulról „fölkopaszodjon”. A metszést követő évben orgonája újra virágpompában virít majd.Októberi fiatalító metszésHa az orgona túl nagy lett, akkor októberben, a növekedési ciklus után fiatalító metszést végezhet el rajta.A fiatalító metszés során az idős cserjét 3-5 év alatt teljesen vágja vissza, azonban előzőleg döntse el, hogy melyik ágat melyik évben kívánja levágni. A cserje közepén kezdje a metszést, ne a külső oldalán. Egyenletesen vágja le az ágakat kb. 30-40 cm-es magasságúra, lehetőleg kicsivel egy olyan szem fölött, amely kifelé néz. Az első évben az ágak egyharmadát metssze meg.A második évben belülről kifelé haladva azoknak az ágaknak a felét vágja le, amelyeket az első évben nem metszett meg. A harmadik évben az orgona maradék külső ágai kerülnek sorra.Az orgona metszése áprilistól szeptemberigGyökérhajtások (vadhajtások) az egész növekedési fázisban keletkezhetnek. Ezeket a lehető legmélyebben vágja le. Azokat a vadhajtásokat, amelyek a visszavágás következtében képződnek, szintén azonnal le kell vágni.
Kedves Zso! A liszteske ellen való védekezés elég körülményes, mert meglehetősen ellenállóak a rovarölő szerekkel szemben. Ezért dolgoztak ki ellenük két biológiai növényvédelmi módszert. A védendő területen több, sárga színű karton- vagy műanyag lapot függesztenek ki. Ezeknek mindkét oldala tartósan és vízállóan ragacsos anyaggal van bekenve. A liszteskék, amelyek igen vonzódnak a sárga színhez, rárepülnek a sárga lapra, és beleragadva elpusztulnak. A ragasztóanyag házilag is elkészíthető. Kell hozzá 2,5 l repceolaj, 20 dkg sertészsír, 2,5 dl terpentin és 20 dkg gyanta. A repceolajat a zsírral összefőzzük, majd állandó keverés közben hozzáadjuk a terpentint és a gyantát. A massza olyan sűrű legyen, hogy ecsettel 2-3 mm vastagon kenhessük a hernyóenyvet a sárga lapra. Vigyázat, tűzveszélyes! (A recept Győrffy Sándor Szerszámok a biokertben c. összeállításából származik. Biofüzetek, 23. Mezőgazdasági Kiadó, 1988.) Zárt termesztőberendezésben eredményesen lehet védekezni a molytetvek ellen az Encarsia formosa nevű fürkészdarazsak felszaporításával is. A 0,6 mm nagyságú fekete torú, sárga potrohú parazita tojásait tojócsövének segítségével a liszteske lárváiba helyezi. A parazitált lárva 8-10 nap alatt megfeketedik és elpusztul; belőle röplyukat rágva magának, előbújik a fürkészdarázs. A fürkészdarazsakat kartonlapra nyomott lárvák formájában hozzák forgalomba. A lapokat a növények felső részére kell kiakasztani, lehetőleg egyenletes területi elosztásban. Ha maradna a hagyományos növényvédő szereknél: Készítmény Hatóanyag Dózis Élelmezés egészségügyi Admiral 10 EC priproxiten 0,05 % 3 Mospilan 20 SP acetamiprid 0,25 kg/ha 3 Még több: Liszteske, avagy az üvegházi molytetű Mospilan 20 SG, a hatékony rovarölő szer
Kedves Lukács Mária! Az elmondottak alapján a moníliára gyanakszom. A beteg ágakat és rothadó gyümölcsöket, illetve gyümölcs-múmiákat vágja le és égesse el. Ez egy gomba betegség és az alábbi gombaölő szereket javaslom, a permetezéshez: Topas 100 EC Chorus 75 WG A permetezést hetente megismételheti, összesn 2-3 szor. Tavasszal nagyon fontos a lemosó permetezés, hogy az ilyen eseteket meg előzhessük, illetve gyengítsük a kórokozókat, kártevőket.
Kedves Olvasónk! Nem látom a növényt így nem tudom, hogy kártevő vagy betegség az oka. Mindenesetre ezek az általános tanácsok biztosan segítenek: A leander virágzását egyik legnagyobb mértékben befolyásoló tényező a teleltetés. A legmegfelelőbb hely számára egy hűvös, sötét, párás hely. A tövét tartsuk ilyenkor is nedvesen. Egy másik fontos tényező a tápanyagutánpótlás. A leander rendkívül tápanyag- és vízigényes növény, és csak a tűző napon szépül meg igazán. Nagyon lényeges a leander rendszeres visszametszése, főleg kétévente. A metszések hiányában a növény felnyúlik. Ilyenkor csak arra ügyeljünk, hogy ne drasztikusan metsszük vissza őket. Az elvirágzott részeket vágjuk le, ellenkező esetben a leander elkezd a magra és a termésre dolgozni, ami a virágzás szempontjából nem jó. Ha leanderünk kinőtte a cserepét, akkor érdemes a növényt megfiatalítani. Szedjük ki a növényt a cserépből, a gyökeret vágjuk vissza kb 20%-kal, végül az egész növényt arányosan metsszük vissza, és így ültessük be az új tápanyag közegbe, így 2-3 évig még ugyanabban a cserépben megél. Az alábbi képen takácsatka szívogatás nyomai láthatók, ettől is legyengülhet annyira a növény, hogy nem virágzik: Hogyan bírjuk virágzásra a leanderünket? Hogyan gondozzuk, szaporítsuk?- Amit a leanderről tudni kell Hogyan kell metszeni a leandert? És mit tegyünk, ha elfagyott? Vagy ha beteg?