6171. 3 kártevő, ami óriási károkat okozhat a gyümölcsösben
Támad a vértetű, a poloskaszagű szilvadarázs és a körtelevélbolha. Így védekezhetünk ellenük!
Támad a vértetű, a poloskaszagű szilvadarázs és a körtelevélbolha. Így védekezhetünk ellenük!
A kert szó hallatán mindenkinek a virágágyások, kerti növények, esetleg egy ízlésesen kialakított kertibútor-garnitúra jut eszébe. Ugyanakkor nem csupán a növényeknek lehet hangulatfokozó hatása. Sokan nem is gondolnánk mennyi mindennel fel lehet dobni a kert kisugárzását és mennyi dekorációs kellék helyezhető el egy udvaron.
Vendéglátóink kapcsolata a kerttel igazán különleges. A házat körülölelő liget, az ajtóig vezető „zöld folyosó” olyan érzéssel tölti el a látogatót, mintha egy lélekmasszázst kapott volna. Kövekből kirakott járda vezet a személyes világukba, ahol a szőlőlevelek között rejtőzik a bejárati ajtó. Kérdéseimre maga a kerttulajdonos, a gyógy-masszőr és fitoterapeuta Anett válaszol.
A konyhakert attól igazán bőtermő, ha a növények egészségesek, szépen fejlődnek benne. Ehhez a talajból nyerik az energiát, a táplálékot. Ezért nem mindegy, hogy a benne levő kémiai, fizikai és biológiai összetevők milyen mennyiségűek és minőségűek.
Az indiai kék páva egy igen szívüs madár, amely hidegebb éghajlati viszonyok között is megél. Mellesleg igazi bio poloskairtó.
A sárguló levelek általában ápolási hibákra vezethető vissza. Okozhatja ezt túlöntözés vagy alulöntözés is. Nyirkos, hűvös talaj télen (ez ebben az esetben még kizárható), vagy tápanyaghiány is. Mivel a citrom különösen tápanyagigényes növény, nyáron kéthetenkénti műtrágyázást igényel. Télire már nem kell trágyázni, de tavasztól mindenképp el kell kezdeni. Ha esetleg az összes levelét elvesztené, nem kell kidobnia növényét, jövő tavasszal remélhetőleg újra ki fog hajtani. <p>A citrom ápolásáról Bálint gazda a következő cikkben gondosan összefoglalta a tudnivalókat:
A rododendronok laza, savanyú talajt igényelnek. Sóra érzékenyek, ezért havonta egyszer, híg tápoldattal kell öntözni őket. Ha igényeit nem elégítjük ki, könnyen legyengül, s így a kórokozók, kártevők könyebben megtámadják. Legveszedelmesebb kártevője a csipkéspoloska és az üvegházi molytetű, de ezek nyomait biztosan felfedezné a levelek fonákán. A pókháló inkább egy odaköltözött póknak az otthona lehet.
A paprika (Capsicum annuum) a benne felhalmozódó kapszicinoidoknak köszönheti csípősségét, amelyek leginkább az ereken helyezkednek el, annak is a középső harmadában a legsűrűbben. Kis mennyiségben az étkezési - nem csípős - fajtákban is található. Értágító hatású, fejfájások jó ellenszere, de érzékeny gyomrúaknak bizonyos mennyiség felett káros.
Valószínű, hogy az orchideán a virágszár marad ott, amit nem kell eltávolítani, mert következő tavasszal azon is új virág fog fejlődni. Télen kevesebb locsolást, de világos helyet igényel, a virágképződést pedig a nappali és az esti hőmérsékletkülönbség indukálja.<p>Általános gondozási tanácsok az alábbi cikkekben olvasható:
A képen valóban egy tarkalevél (Caladium x bicolor) látható. Érzékeny szobanövény, de a kép alapján úgy látszik, hogy jól érzi magát. Mostantól locsolja ritkábban, néhány hét múlva teljesen hagyja abba a locsolást. A levelek elszáradnak, de ez alatt fog pihenni a növény, tavasszal majd újra kihajt.