6681. Ősszel vagy tavasszal kell metszeni a fügét? Itt a válasz
Bár még javában terem a füge. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy ősz végén vagy tavasz elején kell metszeni.
Bár még javában terem a füge. Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy ősz végén vagy tavasz elején kell metszeni.
Friss levegő, zöldellő természet, üdeség, csend… Ajándék, amire a mai zaklatott, rohanó, zakatoló világban a legtöbben kimondva és kimondatlanul vágynak. Ajándék, ami akár kortyok formájában is megtapasztalható. A Folly Arborétum és Borászat eddig is híres volt arról, hogy a szőlőtőkéket tisztelettel, odaadással kezelte, mint a természet egységének egy darabját. Ám most (már) két újabb aranyérem is bizonyítékként szolgál mindarra, hogy amit az üvegek rejtenek, az maga a nagybetűs élet.
Mindegy, hogy irodának, lakhatási céllal vagy akár befektetés gyanánt tervezünk ingatlant vásárolni, az biztos, hogy a lokáció az egyik legfontosabb tényező lesz a választásnál. Üzleti szempontból, a megtérülés miatt különösen lényeges, hogy a választott régió felkapott legyen. Cikkünkből kiderül, hol érdemes mostanában házat vásárolni.
Kik a kertek legnagyobb sztárjai? Kikért rajong ország-világ? Hát persze, hogy a szivárvány ezernyi színében pompázó, különleges, csodaszép évelőkért! A Green Team műsorvezetői, McMenemy Márk és Szomorú Miklós is imádják ezeket a színes virágokat, és ami a legjobb, azt is megosztják a nézőkkel, hogyan érhetik el, hogy minél több legyen belőlük, minél hosszabban virágozzanak, és az is kiderül, hogyan érdemes összeültetni őket.
„A virágok mindig jobbá, boldogabbá, segítőkészebbé teszik az embereket. Olyanok, mint a napsütés, az étel és az orvosság a léleknek” mondta egykor egy híres botanikus. A Green Team műsorvezetői, McMenemy Márk és Szomorú Miklós pedig csak egyetérteni tudnak vele, mi pedig velük.
Kedves Richárd! Nagyon nehéz a megoldás, illetve a válsz. Ha nincs öntözve, akkor semmi nem fog megmaradni, viszont ilyen szélsőséges körülmények között a tarack búza (Agropiron repens) tűnik a legkézenfekvőbbnek. Vannak szárazságtűrő fűfélék (csenkeszek), de azt hiszem nem lehet hosszútávon garantálni a fennmaradásukat a jelen körülmények között. Javaslom, hogy barátok-rokonok tarackos kertjében gyűjtsön össze minél több tarack gyökeret (rizómákat) és azokat ültesse el, nyírja, öntözze azért, amíg beindul, esetleg péti sóval is meg hintheti, nagyon gyorsan nő és kíválóan gyepesíthatő.
Télen kb. havonta egyszer adjunk neki vizet, épp hogy csak kissé nedves legyen a földje.A yucca a törzsében tárolja a vizet, ezért amikor a földje már száraz, a növény szárában még akkor is van bőven nedvesség.Ezért ha a növény elkezdd sárgulni, vagy a levelei nagyon lefelé lógnak, az első amit érdemes megvizsgálni az a föld nedvesség tartalma. A yucca egyik fő gondozási hibája a túlöntözés.Hőmérsékelt:Nyáron a növény jól érzi magát 15-25 fok közötti hőmérsékleten, télen pedig egy hűvösebb kb. 10-12 fok kell neki.A túl meleg lakásban a levelek sárgulnak, és lehullnak.Fényigény:Világos helyre tegyük, mert csak itt érzi jól magát, nyáron tegyük ki a kertbe, vagy erkélyre egy árnyékos helyre. A beteg leveleket távolítsa el, ha jól gondozza, nem lesz gond.
Tisztelt kertbarát! A naspolya hűvösebb párásabb éghajlatot kedveli. A talaj mésztartalmára érzékeny. Félárnyékban fejlődik jól. A fajták közül a Hollandi óriás hajlamos a termés repedezésére. A meszes kötött talajokon az almatermésűeknél előfordulhat törzs és gyümölcsrepedés. A hosszú szárazság utáni hirtelen nagy csapadék is okozhat gyümölcsrepedést. Megoldás fajtamegválasztása pl Szentesi rózsa., a talajlazítás, istállótrágyával való ellátás, talaj savanyítása tőzeggel, egyenletes vízellátás. A szüret ideje első fagyok után. Biokertben az őszi, és a tavaszi lemosópermetezés Bordói lé alkalmazásával ajánlott. Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A képen az alma tárolási héj, és húsbarnulásos betegsége (scald) látható. A betegség a hagyományos hűtőtárolásnál fordul elő. A tároló legyen hűvős, és szellőztethető. A Mutsu fajta igen érzékeny a szüret idejére. Általában akkor kell szedni amikor a mély zöld szín világosabb tónusra vált. A nyomódásra és barnulásra igen érzékeny. A késői szüret okozhatja ezt a tárolási betegséget. A gyakori gombabetegségek (szürke penész, penicillium, gyümölcs monilia) kizártak, mert a ma kapható legjobb szer a Bellis-el való kezelés hatásos megoldás. Régen a Stop-scald nevű tartósítószerrel lehetett kezelni a gyümölcsöket, de ezt sajnos ma már nem engedélyezik. Így marad a helyes tápanyag utánpótlás, időszerű permetezés, és az optimális szüreti idő. Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! A képen Ficus ginseng növény látható. Jól látja nem igazán van nagy kondiban. Mindenképp javaslom az átültetését egy nagyobb edénybe a gyökérzet nagymértékű sérülését kerülve. Ami fontos, mivel a ginseng gyökérzet képes nagy mennyiségű vizet tárolni így csak akkor öntözzük ha az ültetőközege kezd kiszáradni, kerüljük a túlöntözést és a pangóvíz kialakulását a gyökérzónában. Szereti a sok fényt. Javaslom a nyurga hosszú hajtások visszametszését a hosszuk felére, így jóval zömökebb, tetszetősebb fácskát kapunk. Téli időszakban javaslom a 3 hetente 1 alkalommal való bonsai tápoldatozást, amit az öntözővizébe keverve használunk. Ne permetezze a leveleit mert nincs ilyen irányú igénye csak a gombásodást segítené vele elő. Nem látom élősködök jelenlétét így a fotón. Ha egy puha textillel finoman megdörzsöli a levelet és ha a pöttyök lejönnek akkor élősködő, ha nem valószínű valami fajta jellegzetesség lehet, pontosan így fotón nem tudom megmondani, látni kellene a fácskát. Hirth János