6956. Ha ezt elfelejted, sokkal kevesebb virágot hoz a muskátli
A muskátli hónapokon keresztül folyamatosan virágzik, azonban ha erre nem figyeltek, akkor a szokásoshoz képest kevesebb virágot hoz.
A muskátli hónapokon keresztül folyamatosan virágzik, azonban ha erre nem figyeltek, akkor a szokásoshoz képest kevesebb virágot hoz.
Sok kertész értékeli a saját termesztésű paradicsom ízét. A lassan a napfényben érő paradicsomok rendkívüli ízükkel és aromájukkal örvendeztetnek meg minket. Ahhoz, hogy élvezhessük őket, jó paradicsommagokat kell választanunk. Ez nem könnyű feladat, de néhány tanáccsal könnyebben megvalósítható. Megmutatjuk, mire érdemes figyelni a paradicsommagok vásárlásakor.
Amikor új házba költözünk, aminek még nincs, vagy túl kopár a kertje, felmerülhet a kérdés, főleg nyáron, milyen fát érdemes ültetni, ami gyorsan nő és hamar ad árnyékot. Mutatjuk a listát.
A munkálatok, építkezések nyáron sem állnak le. A legnagyobb kihívást ilyenkor a hőség jelenti. Bizonyos időközönként szünetet kell tartani, nem lehet egész nap a tűző napon tartózkodni. A folyadékbevitel is nagyon fontos, de nem igazán kellemes, ha felmelegedett, langyos innivalót kell fogyasztani. Mi lehet a megoldás?
Bolygónk élhető területeinek nagysága folyamatosan csökken, az urbanizáció pedig egyre nagyobb méreteket ölt. Nem kell túlzottan bonyolult matematikai számításokat végezni ahhoz, hogy rájöjjünk, ennek eredménye törvényszerűen az, hogy az állatok természetes élőhelyei gyorsuló ütemben fogynak.
A banán (Musa sp. -remélem nem veszi bántásnak, nem pálma, sőt semmi köze sincs hozzá-) szaporítható sarjleválasztással is, de ebben az esetben gyakran elég rizikós a végkimenetel. A leválasztásnál sérülnek a gyökerek, amelyen keresztül felveszi a vizet és a tápanyagot, így ennek felvétele a föld alatti gyöktörzsre, -az amúgy szintén leválasztástól megsérült- rizómára korlátozódik. Ilyenkor különösen oda kell figyelni a gombás fertőzés visszaszorítására, gyakran elkerülhetetlen a vegyszeres kezelés. A visszavágást a szabadban nevelt növényeknél szokták alkalmazni, általában praktikus okokból, hogy hűvös helyiségben lehessen teleltetni magát a gyöktörzset és a megmaradt áltörzs részt, hogy tavasszal újra kihajthasson, és a fényszegény téli időszakban ne gyengüljön le a növény. Most a növekedési fázis van, ilyenkor nagy szüksége van a levélzetre, ezért a visszavágás nagyon nem volt indokolt, sajnos. Sarjat valószínűleg nem fog hozni, mert eddig a gyökérfejlesztéssel volt eddig elfoglalva, és a megmaradt rizómarészben nem biztos, hogy van kellő mennyiségű tápanyag. Feladni nem kell, pár héten belül ki fog derülni, hogy képes-e a megújulásra. Ha kihajt, akkor nedvesen, de nem lucskosan kell tartani a földjét, és gyakran tápoldatozni, mert nagyon tápanyagigényes növény. Frei Ferenc Pálmaliget Kertészet
Kedves Györgyici! Nem kell túllocsolni, jól tűri a szárazságot, de a napfényt is nagyon szereti. Kitűnő választás forró, száraz helyeken, kavicsos talajra. Ha egy része el is száradt, újra fog hajtani.
A Hibiscus Sabdariffa minden része ehető. A gyümölcs lényegében a növény magtokja a húsos virágkelyhekben, ezek alkotják a "piros tokokat", amik 3,5 cm nagyok, fényes pirosak. A karibi térségben például vízben főzik hogy üdítő, áfonya színű teát készítenek belőle. Sörrel kombinálva is kapható. Finom még salátákban, kocsonyákban, dzsemekben (ilyen a híres jamaicai Rosella jam), mártásokban, levesekben, italokban, egyes indiai fűszerekben, csemegeuborkák, gyümölcslepények, pudingok, szirupok, és borok és még sok minden más finomság ízesítéséhez. A szárított és porított rozellát íze és színe miatt gyógyteákhoz adják.
Ez nem vakond, és nem is földikutya, azok kisebb halmokat képeznek a járataik fölött. Járatokban élnek még az ürgék és hörcsögök, valószínűleg közülük az egyik a tettes. Talajban élő rágcsálóknál általában beválik a következő taktika: az összes járatot tapossák, tömjék be földdel, majd utána keressék meg a használt járatokat. Csak ezekbe juttassanak valami erős szagú anyagot, amit ronggyal, vattával felszívatnak(petróleum, benzin). Ezek a szagok el szokták űzni őket. A járatok vízzel való feltöltése is hatékony lehet: a levegő nélküli, vízzel megtelt járatokból az állatok kimenekülnek. Ekkor fogják meg és vigyék el több száz méterre távolabb, lehetőleg olyan helyre, ahol nem zavarják őket, és ők sem zavarják a büszke kert-tulajdonosakat.
Előfordul, hogy a krumpli a mezőgazdasági munkák során kibukkan a földből, "fényt kap": ilyenkor a krumplin levő zöldes elszíneződés jelzi, hogy egy bizonyos szolanin nevű méreganyag termelődött benne. Az ilyen zöld foltokat kivágva a gumó többi része nyugodtan elfogyasztható. Főzés után a zöld víz is ezt jelzi.