7016. Ezt a zöldséget ha most elveteted, utána kiirtani se tudod
Lassan véget ér a konyhakerti szezon, de ezt a zöldséget még most nyugodtan elvetheted.
Lassan véget ér a konyhakerti szezon, de ezt a zöldséget még most nyugodtan elvetheted.
Minden alkalom, amikor az ajándékozás szóba kerül, nagyon sok kérdés fogalmazódhat meg bennünk. Többek között az is, hogy mi legyen a meglepetés. Egyrészt azért, mert olyan dolgot szeretnénk adni, ami egyszerre értékes, hasznos, és biztosan örülni fog neki az ünnepelt. Másrészt azért is, hogy tényleg egy örök emléket adhassunk.
Az őszi kerti munkáknál ne feledkezzünk meg a bogyós gyümölcsökről, például a málna, a ribizli, az egres, és a szeder is meghálálja a törődést, metszésük fontos a növények egészsége és terméshozama miatt is. Az őszi metszéssel a növényt előkészítjük a következő évre, eltávolítjuk a beteg vagy elhalt ágakat, és segítjük a friss hajtások növekedését.
A Green Team új évadának 2. részében Szomoru Miklós és McMenemy Márk Kosztka Ernő gyümölcsösébe látogat, ahol kitanulhatjuk a gyümölcsfák metszésének csínját-bínját. Az itt elsajátítottokat Miki pilisi kertjében kamatoztatja a két műsorvezető.
A virágok kertünk szépségét emelik, és a virághagymák különösen népszerűek azok körében, akik hosszú távon szeretnék élvezni az évelő növények látványát. A virághagymák változatosságának köszönhetően minden évszakra találhatunk megfelelő növényeket, így egész évben biztosíthatjuk a színes virágzást a kertben. De hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb virághagymákat, és melyek a legnépszerűbbek? Ez a cikk segít eligazodni a virághagymák világában, hogy kertünk mindig virágzó legyen.
A növényt Zygopetalumnak hívják, ezen belül valószínű, hogy valamelyik hibrid! Élőhelye Közép- és Dél-Amerika magasabban fekvő területei. Többségében földön élő, de van közöttük epifiton is. Nevelése nem túl nehéz feladat, tartásának egyetlen kritikus pontja a megfelelő fénymennyiség biztosítása. Átlagos igényük átlag 3-4 ezer Lux, ami magas, de a tüző napot nem viselik el. A levelek rendes színe világoszöld. A sötétzöld levél a kevés fényre, míg a sárgászöld szín a sok fényre utal Hőigénye: nyáron szabadban akár 30 fok is lehet(bár jobb szereti a hűvösebbet), éjszaka 15-18 fok. Nyáron, aktív időszakban igényli a sok (eső)vizet, de az nem maradhat meg alatta! Télen jóval kevesebbet kíván, de a talaja nem száradhat ki!Február és augusztus között magas nitrogéntartalmú folyékony táp ajánlott, amit augusztustól-októberig magas foszfortartalmú szerre cserélünk a virágzás elősegitése végett. Egyéb időszakban havonta egy alkalommal kiegyenlített táppal öntözzük. Páraigénye átlag 60%. A virágindukciót az őszi rövidülő nappalok váltják ki nála.
A képen látható növény egy sarjika. Nevét onnan kapta, hogy a levelei végén kis növénykék sarjadnak. Egyébként ezekről könnyen és nagy mennyiségben szaporítható. Ápolása igen egyszerű, mert nagyon igénytelen. Szinte bármilyen talajban jól érzi magát. Öntözése, tápoldatozása mint a többi pozsgás növényé. Télen ügyeljünk a túlzott öntözés elkerülésére. Lehetőleg világos helyen tartsuk. Levele mellett virágaival is díszít, amelyeket ilyenkor télen hoz.
Magról szaporítható. 2 - 3 mm nagyságú, piszkossárga magja gömbölyded, kissé elhegyesedő. Nedves homokban 1 hónapon belül kicsírázik. Megvásárolható az alábbi áruházban:
A gyökérzöldségek (sárgarépa, petrezselyem, pasztinák, téli retek, cékla, torma) nagy értéket adnak a téli hónapokban. Ezeket a legcélszerűbb pincében, nyirkos homokban eltartani, de fa- vagy műanyag ládába, soronként berakva, az egyes sorok közé több rétegű papírt téve, akár az erkélyen is tárolhatók. Persze, ha nagy a hideg, akkor a ládát be kell takarni pokróccal, használt paplannal, ami fölé - a nedvesség felfogására - még egy műanyag fóliát is terítsünk. Kisebb tételt érdemes megtisztogatni, felaprítani és műanyag zacskóban a háztartási hűtőszekrényben eltartani. Cékla chips is készíthető belőle>> Hogyan tároljuk télen a zöldségeket? 3 tipp a termények tárolásához
Milyen virágot ültessünk? Ez teljesen egyéni ízlés kérdése, a választást pillanatnyi hangulatunkhoz és akár a szemünk, hajunk színéhez is igazíthatjuk, gyakorlatilag bármit ültethetünk konténerbe, amit kertekbe is lehet. Kezdő kertészek először kevésbé igényes, a környéken már bevált fajokkal próbálkozzanak. Később lehet nehezíteni a feladatot egzotikus növényekkel, és kitapasztalni, hogy mi az a pár dolog, amibe nem halnak bele... Az alábbi cikkeben számos növényt is ajánlunk: