71. BOTPÁLMA (Rhapis excelsa)
Rövid törzséből levélnyelek erednek, ezek végén helyezkednek el a legyezőszerűen növő, hosszú, mélyen osztott levélkék. Idősebb korban alsó leveleit elveszti. A kifejlett pálma akár 150 cm magas is lehet.
Rövid törzséből levélnyelek erednek, ezek végén helyezkednek el a legyezőszerűen növő, hosszú, mélyen osztott levélkék. Idősebb korban alsó leveleit elveszti. A kifejlett pálma akár 150 cm magas is lehet.
Leveleit elborítják a margarétaszerű fészekvirágzatok, melyek fehér, kék, bíborvörös, rózsaszín és piros színben pompáznak. Töve fehér, sárga vagy bordó színű lehet.
Tetszetős megjelenésű, termetes szobanövény. Levelei mélyen karélyosak, hullámos szélűek, és fényesek. A levelek tagoltsága fokozódik az idősebb példányoknál.
A flamingóvirág egyik gyakori problémája, hogy az első virágzás után nem hoz újra bimbókat. Mutatjuk, mi állhat a háttérben.
A fügekaktusz (Opuntia microdasys) különleges sárga virágú pozsgás. Nincsenek tüskéi, csak aranysárga tövisgyűrűi, amiken szőrszerű kinövések vannak.
Sajnos az idősebb növények átültetését szinte sosem lehet ´biztonságosan´ megoldani, csak reménykedni lehet, hogy megmaradnak. <p>Az átültetést inkább kora tavasszal kell megpróbálni, úgy, hogy a fagyalt erősen visszametszik, s minnél nagyobb földlabdával próbálják meg az új heyre áttelepíteni. Az eredés még így is bizonytalan.
A murvafürt (Bougainvillea sp.) melegigényes mediterrán növény, elképzelhető, hogy az idei első talajmenti fagyok idején még kint volt az erkényen, és ennek hatására lehullajtotta a leveleit. Valószínű ez nem okoz nagy problémát, télire 8-10°C-os, világos helyet igényel. Érdemes erősen visszametszeni, ennek hatására erőteljesebben fog növekedni és virágozni a következő évben.
Sajnos a kép alapján nem iagzán lehet megállapítani a dió fajtáját. Nagyobb méretű diót terem az Alsószentiváni 117 (A117), A Fertődi 1 fajták.
Remélem, hogy csavart levelű begónia említésekor a gumós begóniára gondol. Ez a begónia fagyérzékeny növény, az első őszi fagyok hatására húsos levelei lehervadnak. A gumókat célszerű már a fagyok beállta előtt kiszedni a földből. A leveleket, hajtásokat óvatosan lecsavarjuk a gumóról, megtisztítjuk a földtől (esetleg lemossuk, de akkor néhány órán át szikkasztani kell!).
Érdemes néhány centiméter mély tükröt ásni a kulékaviccsal borított terület alá, s valamilíyen kerti segyéllyel elválasztani a többi burkolattól ill. a kerttől, hogy később se okozzon gondot.