771. Készülj, hamarosan indul a tavaszi madárles!
Hivatalosan 2009. február 1-jén indult a BirdLife International Tavaszi madárles programja. Magyarországra március első napjaiban érkeznek meg az első gólyák.
Hivatalosan 2009. február 1-jén indult a BirdLife International Tavaszi madárles programja. Magyarországra március első napjaiban érkeznek meg az első gólyák.
Bár a Bálint-nap ünneplése nem kifejezetten Európai szokás, az alábbi kedves ötletekkel, az év bármely napján kifejezhetjük szeretteink felé érzéseinket.
Ha piros a shake, turmix vagy fagyi, akkor legtöbbünknek a szamóca jut eszébe. Nézzük, miket készíthetünk eperből: íme néhány édes és sós recept!
Készüljetek! Hamarosan ránk köszönt a palacsintanap! Ahhoz, hogy húshagyó kedden, február 24-én meg tudd ünnepelni a palacsinta napját, sütnöd kell belőle jó párat. Tojás, liszt, tej, némi fantáziadús töltelék és egy jó serpenyő a hozzávalók.
A civilizációs betegségek kialakulása számos tényező függvénye. Ezek közül néhány, pl. genetikai adottságaink, nemünk, életkorunk, általunk nem befolyásolható, azonban mások, pl. energiafelvételünk, fizikai aktivitásunk mértéke vagy testtömegünk jól irányíthatóak, módosíthatóak.
Kedves Zsuzsanna! Oszlopos díszfákat nem csak helyszűke esetén ültethetünk, ezek a fák kevésbé árnyékolnak, ami gyakran fontos lehet, valamint sudár termetükkel, magasra törő lombozatukkal függőlegesen is kitöltik a teret, ezáltal új dimenziót adhatnak a kertnek! Az alábbi növények mind megfelelőek lehetnek erre a szűkös helyre: Oszlopos nyárfa Oszlopos perzsa varázsfa Oszlopos díszcseresznye Oszlopos ámbrafa Oszlopos gyertyán Szép napot! Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs
Méretes szobanövénye egy lándzsalevél (Rhoeo spathacea vagy Tradescantia spathacea), amely egy Közép-Amerikából származó levéldísznövény. Gondozásáról bővebben itt olvashat: Lándzsalevél
A hosszútűs fenyők kártevője a sárga szövődarázs Az imágó, azaz a kifejlett szövődarázs nyár (június) elején rakja a petéit a fenyőfélék tűleveleire, hajtáscsúcsaira. A fiatal lárvák (álhernyók) sűrű szövedékcsövet készítenek, aminek a védelme alatt rágják a növény fiatal tűleveleit, elpusztítva a friss hajtáskezdeményeket. Törpefenyőn jelentős károsítást tud okozni. Az első képen a kártevő ürülékcsomói láthatóak. A kártevő ősszel a talajba vándorol telelni, majd következő tavasszal bebábozódik, kikelnek a friss szövődarazsak és újra támadják a fenyők friss hajtáskezdeményeit. Védekezés Ha időben észrevesszük a kártevő megjelenését lehet, hogy elégséges a szövedékcsomók eltávolítása a nyár elején, viszont ha tömegesen károsítják a növényt, nem ússzuk meg, hogy felszívódó rovarölő szerrel permetezzünk, esetleg korábban, májusban a darazsak rajzásakor vagy lárvakeléskor 1-2 rovarölő szeres kezelést végezhetünk pl. Decis 2,5 EC-vel.
Személyes tapasztalatom egy 8 m fával kapcsoltban van. Nem tudtuk, hogy rá van ültetve a gázvezetékre és úgy vettük ki tuskóstól. Szerencsére jól végződött a dolog. De én azt gondolom ha előre tekintünk, hogy jobb a baj megelőzni és inkább a közeljövőben kivenni az örökzöldet, míg lehetséges. Molnár Gábor Éva, kertészmérnök
Sajnos a képek nem nagyíthatók, ezért a tűleveleket nem lehet közelről látni. Az örökzöldeknek is van tisztulásuk, levélhullásuk, ami normális életfolyamat. De a levélváltáson túl van, amikor a körülmények miatt van az erős lombvesztés. Száraz nyarakon, párásító öntözés hiányában tűlevelek sárgulhatnak, a meszes talajok is okozhatnak tápanyagfelvételi zavarokat. Érdemes minden évben tápanyagban gazdag beöntözést végezni a gyökérzónában. Kártevők is megjelenhetnek rossz kondíciójú növényeken: súlyos fertőzés esetén hervadást, sárgulást, levélhullást idéz elő Gyapjastetű (Pseudococcoidae) Legjobb, ha időnként rovarőlő-szerrel védelemben részesítjük: ajánlott szer az Actara 25 WG. Javasolt tavaszi és őszi lemosó-permetezés is mint például Mészkénlé. Molnár Gábor Éva kertészmérnök Örökzöld szépség: a Kanadai selyemfenyő Milyen talaj, mennyi fény és víz kell a fenyőknek?