911. Melyek a veszélyes, és melyek az ártalmatlan penészgombák?
A penész háztartási jelenléte mellett elég kevés érv szól, legálisan szinte csak egy-két sajtféleségen és a borospincékben fordulhat elő
A penész háztartási jelenléte mellett elég kevés érv szól, legálisan szinte csak egy-két sajtféleségen és a borospincékben fordulhat elő
Ez a gyönyörű, lángvörös, csőszerű virágfürtökből álló növény egyenesen a fülledt, trópusi Délkelet-Ázsiá-ból került hazánkba. Tartása nagyon sok figyelmet igényel, de szépségével kárpótol a gondoskodásért.
Egész biztos, hogy legalább egy babonát mindenki ismer. A fekete macskáról és a péntek 13-ról Oscar-díjas alkotások is születtek. Emberi mivoltunkból fakad, hogy minden jelenséget, egybeesést igyekszünk megmagyarázni, ezért aztán hiedelmeink tárháza kimeríthetetlen. Vegyük például az ásítást.
Úgy is mondhatjuk: az ok szinte „Évával kezdődött”... A Sixtus-kápolna freskóján a Teremtésnél, Ádámot egy megszakadó érintéssel engedi útjára Isten. A Michelangelo által megfestett két, egymástól elváló kéz minden emberi érzést magába foglal, amit egy simogatás nyújthat.
Tudjuk, hogy a flört, a szándékát nézve általában komolytalan, a figyelem felkeltése a célja, nincs benne tervezés. Mondhatni, „Cseppben a tenger”- vagyis bármi kisülhet belőle...De miért flörtölünk? Mióta flörtölünk? És hogyan?
Sajnos az új admin felületre való átállás miatt eltűntek a képek az adatlapról. Kérem, ha lehet, küldje el újra és azonnal válaszolunk a problémára!
A fiatal növényeket visszavágással dúsabb növekedésre és virágzásra serkentjük. Nagyobb növényeknél elengedhetetlen a metszés, különben kinövik helyüket. Ha nyáron kinőtték teleltetőhelyüket, kénytelenek vagyunk ősszel is visszavágni, de metszésük optimális ideje kora tavasszal van. Metszés után a levágott hajtások dugványozásával szaporíthatjuk hibiszkuszainkat. Bármilyen körültekintően is gondozzuk növényünket, előfordul, hogy a levelek sárgulni kezdenek. Ezt a túl kevés és túl sok öntözés is okozhatja. Szabadban tartva nagyobb eső után vegyük ki az alátétet az edény alól, hogy a felesleges víz kifolyhasson. Ilyenkor a sárgulás oka a tápanyaghiány is lehet, hiszen a víz a tápanyagok egy részét is kimosta az ültetőközegből. A tápanyaghiány okozhatja a bimbók elrugását is. Télen, meleg szobában előfordul, hogy levéltetvek, takácsatkák támadják meg a hibiszkuszt. Gazdaboltokban segítenek szobában is használható rovarölő szer kiválasztásában, amelyek segítségével megszabadulhatunk a növényt gyengítő kártevőktől. A későbbiekre egy kis állapotfelmérő leírás: Szén-dioxid hiány — Kicsi levelek, lassú növekedés, durva, fehéres lerakódás a leveleken. Nitrogén hiány — Az öregebb levelek elsárgulnak, időnként vörösessé vállnak (ez a vörös pigment csak az igen erősen megvilágított medencékben látható). Foszfor hiány — A tünetek a nitrogén hiány tüneteire hasonlítanak. Lehullanak a levelek és az idősebb leveleken kisebb elhalt területek jelennek meg. Kálium hiány — Sárga pettyek az idősebb leveleken, a levelek csúcsa és szélei elfonnyadnak (elsőnek itt is az idősebb levelek). Kalcium hiány — A fiatal levelek széle gyakran sárga színű. Az újabb hajtások gyakran torzultak. Magnézium hiány — Sárgás pontok először az idősebb leveleken. Nagyon hasonló a vas hiány tüneteihez. Kén — Az új levelek sárgulnak, erősebb fényben vörösek. Vas hiány — Sárgás levelek, először az új hajtásokon. A levelek ridegek és átlátszóak lesznek mielőtt szétesnek. A vas hiányát a gyorsan növő növények mutatják ki legelőször. Mangán hiány — Sárga területek az erezet között, maga az ér zöld marad. Az erek közötti szövetek elhalnak, így hosszúkás lyukak keletkeznek a leveleken. Ez a tünet vas többlet esetén is megjelenik, ekkor akadályozva van a mangán felvétele. Réz hiány — A levelek hegye elhal és a szélek elfonnyadnak. A réz többlet számos növényt kipusztít, mint például a Vallisneria, Ludwigia, Sagittaria és más fajok. Cink hiány — Sárgás területek az erezet között, a levél szélein és csúcsán az idősebb leveleken. Bór hiány — Az új hajtások elhalnak. A növény oldalhajtásokat növeszt, de ezek is rövidesen elpusztulnak. Molibdén hiány — Sárgás foltok az erezet között, először az öregebb leveleken. Ezt a levél széle mentén barna területek követik. A növény nem virágzik.
Igen, le lehet vágni a megbarnult részt. Vízigénye a szokásos, öntözésére különösen az első évben kell figyelni. Árnyékba nem szabad ültetni. Napos helyet, legfeljebb félárnyékos helyet kíván. Tápanyag igénye a fenyőkével megegyezik, elsősorban nitrogén tartalmú műtrágyát igényel. Érdemes direkt fenyőféléknek gyártott műtrágyát vásárolni, melyet nem lehet túladagolni. Kártevője kevés van. A borókaszú vagy tujaszú ugyan károsítja, de az ellen nem lehet védekezni, és szerencsére a növény se pusztul el tőle. Betegsége ritkán jelentkezik. Gombaölő szeres permetezéssel évente kétszer-háromszor érdemes megelőző jelleggel permetezni.
A fácskát minden évben meg kell metszeni. A hajtásokat 4 levél felett csípjük vissza, hogy minél több elágazást kapjunk. Az esetleg kitörő, túl erős hajtásokat erőteljesebben metsszük vissza.
Sajnos az admin átállása miatt eltűnt a ép az adatlapról. lenne kedves újra elküldeni, és ígérem azonnal válaszolunk. Édenkertész