911. Melyek a veszélyes, és melyek az ártalmatlan penészgombák?
A penész háztartási jelenléte mellett elég kevés érv szól, legálisan szinte csak egy-két sajtféleségen és a borospincékben fordulhat elő
A penész háztartási jelenléte mellett elég kevés érv szól, legálisan szinte csak egy-két sajtféleségen és a borospincékben fordulhat elő
Ez a gyönyörű, lángvörös, csőszerű virágfürtökből álló növény egyenesen a fülledt, trópusi Délkelet-Ázsiá-ból került hazánkba. Tartása nagyon sok figyelmet igényel, de szépségével kárpótol a gondoskodásért.
Egész biztos, hogy legalább egy babonát mindenki ismer. A fekete macskáról és a péntek 13-ról Oscar-díjas alkotások is születtek. Emberi mivoltunkból fakad, hogy minden jelenséget, egybeesést igyekszünk megmagyarázni, ezért aztán hiedelmeink tárháza kimeríthetetlen. Vegyük például az ásítást.
Úgy is mondhatjuk: az ok szinte „Évával kezdődött”... A Sixtus-kápolna freskóján a Teremtésnél, Ádámot egy megszakadó érintéssel engedi útjára Isten. A Michelangelo által megfestett két, egymástól elváló kéz minden emberi érzést magába foglal, amit egy simogatás nyújthat.
Tudjuk, hogy a flört, a szándékát nézve általában komolytalan, a figyelem felkeltése a célja, nincs benne tervezés. Mondhatni, „Cseppben a tenger”- vagyis bármi kisülhet belőle...De miért flörtölünk? Mióta flörtölünk? És hogyan?
Kedves Karolin! Sajnos hazánkban nem nagyon van olyan növény ami minden Ön által megjelölt kritériumnak egyszerre megfelelne. Ha lenne mindenki azt ültetné. :) A kúszólonc jó választás amennyiben gyorsan növő, könnyen szaporítható, örökzöld és virágos növényt keresne az egyetlen ami ellene szól, hogy termése mérgező, bár a termés általában magasabban helyezkedik el ahol kevésbé elérhető a gyerekek számára. Örökzöld virágzó kúszónövények többsége nálunk fagyérzékeny, de a téli jázmin (Jasminum nudiflorum) jó télállósággal rendelkezik, kora tavasszal nyílik szép sárga virágokat hoz. Emellett a közismert borostyán fajok örökzöldek. A virágos futónövényeink közül amelyek gyorsan fejlődnek, könnyen szaporíthatóak sajnos agresszívak is (Trombitafolyondár, Lilaakác), lassabban fejlődnek és csodaszép virágot fejlesztenek a Clematis fajták (iszalag). Amennyiben hosszú kerítésrészről van szó érdemes ezeket vegyesen (sávosan ültetni) így nem lesz olyan monoton, lesz benne örökzöld és virágzó falrész is.
Üdvözlöm! A képek alapján baktérium betegségnek gondolnám. Javaslom, hogy champion nevű szerrel permetezze le hetente, összesen 3-4 szer. Ha nem javul, írjon!
Kedves Erzsi! Nagyon jól csinálta az átültetést, és a gyökér eltávolítását, de sajnos ez egy ilyen agresszív növény, nagyon nehéz tőle megszabadulni. Ha van kapacitása én első körben a mechanikus eltávolítást (alapos gyökérkiszedéssel minden alkalommal) javaslom és ha elfogy a türelme a Glialka megfelelő vegyszeres módszer mindenre ami zöld hajtást/levelet hoz. Ezen felszívódva a növény szállítószöveteibe kerül és az elszárad. Egy idő után ha rendszeresen karbantartja ezt a területet eltűnnek a sarjak, Kitartás! Üdvözlettel, A Stipa Kertészet Szakértője
Tisztelt kerttulajdonos! Olvastam kérdését! Mivel a növényeknek, nagy igénybe vétel, hogy termést teremjenek (főleg, ha kiadósan teremnek) ezért ez nagyon megterhelő számukra, így ez a folyamat amit leírt teljesen természetes és nem kell aggódni. Igaz nem minden gyümölcsfára igaz ez, de az almánál ez előforduló jelenség! Üdv Durucz Attila www.kertepito.com
Vegyszeres: Egyedüli hatóanyag a diklobenil lehet, mivel ennek használatát a vízközeli gyomirtásra engedélyezték. Kihajtás előtti stádiumban, tavasz elején kell elvégezni a kezelést. Ha kisebb-nagyobb foltokban található a területen a kenéses, pontpermetezéses kezelés közül választhatunk. Pontpermetezésnél a dikamba, kenésnél pedig a glifozát hatóanyag vált be. Az elpusztult növényi részeket gondos odafigyeléssel kell megsemmisíteni. A vegyszeres kezeléseknél minden esetben be kell tartani a szabályokat és oda kell figyelni a környező élőlényekre is. (ecsettel fel kell vinni a növényre a gyomirtó szert) Mechanikus: gyengíteni tudjuk a növényt, ha kihajtáskor rendszeresen visszavágjuk a hajtásokat. De ezzel nem akadályozzuk meg a terjedését. Ha kiszedtük a rizómákat, ne tegyük a komposztra, mert ott is kihajt.