96. Kedvenc virágunk a Nyílgyökér (Maranta leuconeura erythroneura)
A levelek feltűnő, színes levélerezettel rendelkeznek. A majdnem fehértől a feketéig változó színű levélzeten, szembetűnő foltok rajzolódnak ki.
A levelek feltűnő, színes levélerezettel rendelkeznek. A majdnem fehértől a feketéig változó színű levélzeten, szembetűnő foltok rajzolódnak ki.
Különlegessége, hogy a levelei az életkorral együtt változnak. A fiatal levelek nyíl alakúak, tarkaságuk is ebben a korban a legélénkebb. Az idősebb levelek viszont ujjasan összetettek.
A pálmaliliom modern környezetben a legmutatósabb, pl. egy földig érő ablak előtt. Mély, jó vízáteresztő-képességű tartóra van szüksége, amelyben nyáron ki is tehetjük a szabadba.
Az egyiptomi csillagcsokor (Pentas lanceolata) a szárak végén fejlődő nagy, bogas virágzata lehet fehér, rózsaszínű, mályvaszínű, piros vagy lila. A virágok szeptember és január között jelennek meg.
Különleges broméliaféle, amely barnásvörös, fényes, keresztsávos leveleivel egész évben díszít. Akkor a legszebb, amikor élénkvörös fellevelű virágszárat fejleszt.
A mellékelt fotó alapján valószínűsíthető, hogy a gyapjaslepke (Lymantria dispar) tojásai találhatóak meg a fa kérgén. A tojások a fa törzsén, vagy a vastagabb ágak törzsén csomókban helyezkednek el, rajtuk szürkés, gyapjúszerű bevonat van. Egy fatörzsön 5- 50 db tojás is megtalálható. <br><br> A tavasszal kikelő hernyók felvándorolnak a fa koronájába. A kikelt hernyók a fákon selyemszálon lógnak lefelé, ezáltal a szél könnyen tovasodorja őket, akár 20 km távolságra is elszállítódhatnak. Előbb a rügyeket odvasítják, később a leveleket lyuggatják, karéjozzák, végül tarrá rágják. <br><br> A házikert tulajdonosoknak mindenképpen az ajánlható, hogy a gyapjas tojáscsomókat kaparják le és semmisítsék meg. Ezzel csökkenthető az április közepén, május elején kikelő hernyók mennyisége. <br><br> Termesztők, földtulajdonosok számára a kikelt hernyók elleni védekezés kötelező. Kitinszintézis gátló készítményekkel (pl. Nomolt 15 SC, Dimilin 25 WP) vagy Bacillus thuringiensis var. Kurstaki preparátumokkal (pl. Dipel, Baktucid) környezetkímélő módon lehet ellenük védekezni. E készítmények a hernyókat a fiatal lárvastádiumokban pusztítják el.
A méheket nagyon nehéz irányítani. Egyik megoldás, ha vonzóbb alternatívát kínálunk nekik a lakással szemben. A kert legtávolabbi részébe ültessen színes virágokat.
Nem kell lemondania erről a növényről. A leszáradt csúcs alatt nevezzen ki egy újabb vezérhajtást és a konkurens ágakat pedig vágja le. Egy kis drót segítségével a kiválasztott hajtást irányítja felfelé. Ha minden jól megy, akkor ez az ág átveszi a központi tengely szerepét.
Kérdés, hogy milyen mélyen tépték le a fa kérgét és ez teljes körszélességben történt-e? Ha körben végig eltávolították a kérget, az sajnos végzetes lehet a fa szempontjából, ugyanis ezzel megszűnik a tápanyagszállítás. Ez esetben megmenteni nem lehet.
Az Ön által észlelt betegség a monília, mely szinte minden olyan fát érint, melyet nem permeteznek. A száraz részeket távolítsa el a fárol és égesse el, mivel a kórokozó itt telelhet át. <p>A meggyfákat minden tavasszal, rügyfakadás előtt meg kell metszeni. Ennek a lényege az, hogy a hosszúra nőtt, csüngő "ostorokat" oly módon tüntetjük el, hogy a felkopaszodott ágrészt egy, az ágtőhöz közel álló, erős, egyéves vesszőre vágjuk vissza. Mindkét témáról bővebb információt talál a kapcsolódó linkeknél.