121. Milyen törpe örökzöldeket ültessünk a kertünkbe?
Nagyon mutatósak, jó talajtakarók és kevés gondozást igényelnek a törpe örökzöldek. Vidámságot csempésznek a kertünkbe, és hálás növények. Lássuk, milyen törpe örökzöldet érdemes ültetnünk!
Nagyon mutatósak, jó talajtakarók és kevés gondozást igényelnek a törpe örökzöldek. Vidámságot csempésznek a kertünkbe, és hálás növények. Lássuk, milyen törpe örökzöldet érdemes ültetnünk!
Nagylevelű csodamogyoró, vagy varázsmogyoró (Hamamelis virginiana) Otthona Észak-Amerika, Kanadától Minessotáig, Floridáig, ésTexasig. Európába 1936-ban került be. A csodamogyorót az amerikai indiánok varázsfának tartják, mivel a hideg évszakban, sőt gyakran a hóban nyílik. A gyógyászatban már rég ismerték sebgyógyító hatását, amikor a XIX. században a nyugati terápiák számára felfedezték és az USA gyógyszerkönyvébe felvették. Európában először 1864-ben készítettek csodamogyoró felhasználásával kenőcsöt.
Egész Európában fellelhető, de Skandináviában és Észak- Amerikában is meghonosodott. Magjából a XX. században a vércsoport meghatározására szolgáló hatóanyagokat sikerült izolálni.
A medveszőlő, (Arctostaphyllos uva-ursi) Európában, Észak Amerikában, Grönlandon, Szibériában is megtalálható. A növény viszonylag magas csersavtartalma miatt Észak-Európában régen bőr cserzésére szolgált. Közép-Európában csak a XVIII. század óta használják gyógynövényként.
A japán díszcseresznye a kertünk legszebb dísze lehet. Sok fajtája ősszel is pompázik, amikor a lombja már sárga, narancssárga, vagy skarlátvörös színre vált. Télen pedig mutatós kérge díszíti a kertünket.
3 az 1-ben könyvet nem igazán tudok Önnek ajánlani. A Cser Kiadó témakörönként megjelentetett jól használható könyveket, ezeket tudnám javasolni. <p>Lombos fák, cserjék címmel pedig a Botanika kiadó jelentetett meg 4. kiadásban az új fajták leírásával bővített könyvet.
Abban a kertészetben mondták helyesen, ahol a vérszilva (Prunus cerasifera ´Nigra´ vagy ´Atropurpurea´) termését ehetőnek mondták. Sárga vagy piros színű, enyhén savanykás ízű gyümölcsöt terem, amiből kiváló kompót is készíthető. Edzett, igénytelen növény, akár sövény is nevelhető belőle. A legnépszerűbb virágzó díszfák (Prunus nemzetség)
A hibiszkusz vagy mályvacserje (Hibiscus siriacus) világos helyen, esetleg teraszon folyamatosan hozza virágait. Ha nincs útban ilyenkor valóban nem érdemes megmetszeni, inkább elvirágzás után vagy a kora tavasz alkalmas erre. Áprilisban vagy augusztusban fejdugvánnyal szaporíthatjuk.
A képen látható virág: nagyvirágú pipavirág (Aristolochia elegans) Brazíliai kúszócserje. Dísze, az akár 15 cm-t is elérő virága. Futónövény, de nem túl gyors növekedésű, a tűző naptól és az erős széltől védett helyet igényel. Kisebb dézsában is nevelhető, de támasztékot igényel. Teleltetni 14-16°C-on, világos helyen szükséges, a talaját télen se hagyjuk teljesen kiszáradni. Gombabetegségekre érzékeny. Télikertben áprilistól novemberig is virágozhat.
A napvirág (Helianthemum sp.) évelő, örökzöld törpecserje, általában májustól júliusig virágzik. Sziklakertben, kőfalak mellett, meleg napos helyen érzi otthon magát. Elvirágzás után vagy kora tavasszal vissza lehet metszeni. Télen mulccsal vagy fenyőgallyal érdemes a növényt védeni a szélsőséges időjárástól.