1541. Így termeszd a kertben a világ legdrágább fűszerét!
A sáfrány a világ legdrágább fűszere. A klímaváltozás kedvez neki, ezért Magyarországon is termeszthető. Így vágj bele!
A sáfrány a világ legdrágább fűszere. A klímaváltozás kedvez neki, ezért Magyarországon is termeszthető. Így vágj bele!
A gyorsan elkészíthető ízletes rizottónak két titka van: egyik a speciális, rizottóhoz való rizsfajta használata, a másik pedig hogy apránként öntsük fel a rizst a forró alaplével, és folyamatosan keverjük, keverjük, keverjük.... A rizsnek ugyanis annyi folyadékot kell magába szívnia, amennyit csak elbír, hogy ízletes és lágy ételt kapjunk.
Az eredeti vanília (Vanilla planifolia) fűszer nagyon drága, és az utánzatai, habár olcsóbbak, egyáltalán nem azonosak az eredeti aromával. Az igazi vaníliának az íze édeskés és csodálatosan fűszeres. A vanília egy dél-amerikai kúszó orchidea fajta. Az aztékok a csokoládé ízesítésére használták. A spanyolok által került be Európába, és ők nevezték nevezték el vaníliának (a vaina –szóból,- amely köpenyt, hüvelyt jelent).
Negyedik alkalommal nyitja meg kapuit márciusban a Gardenexpo kerti életmód kiállítás, ahol minden megtalálható a szabadban eltöltött kellemes órákhoz. Nem csak a kert és a kertészkedés szerelmeseinek érdemes ellátogatni a rendezvényre, hanem azoknak is, akik a tél végeztével egy kis zöldre, új otthoni növényekre vágynak, hiszen a bútorok, grillek, medencék és kerti gépek mellett több kertészet és gyönyörű látványkertek is várják a látogatókat.
Eljött a napraforgó- és kukorica-vetőmag beszerzésének az ideje, a gazdák szeretnének minél kevesebb pénzért vetőmaghoz jutni. Megjelentek a piacokon a számla nélkül, olcsón árusítók, portékájuk kapós, de a termelők később ráfizetnek, mert gyengébb és rosszabb minőségű lesz a hozam.
A feltűnő, piros-fekete mintázatú verőköltő bodobácsok különleges nevüket onnan kapták, hogy a legelső tavaszi rovarok közé tartoznak, már a gyenge napfényben is tömegesen mutatkoznak, azaz a tavasz, a verőfény hírnökei. Általában kőfalakon, fatörzseken sütkéreznek, akár százas csoportokban. Ha megmelegedtek a hosszú tél után, rögtön nekiállnak az új bodobács-nemzedék életrehívásának: a potrohvégükön összetapadt párok erősebb tagja mulatságos módon hurcolja maga után a partnerét. A verőköltő bodobács egyébként nevével ellentétben nem a bodobácsok (Lygaeidae) rokona, hanem a verőköltő poloskák családjának tagja. Népnevei között szerepel még a katonabogár, a suszterbogár, (Az elnevezések többek között azért is helytelenek, mivel nem a bogarak, hanem a poloskák közé tartozik.) Ez a poloskafaj nem áraszt kellemetlen szagot, illetve nem is csíp. A verőköltő bodobács nem tartozik a kártevők közé, telelőhelyet keresvén mozog tömegesen. A házfalakat, napsütötte párkányokat tömegesen lepheti el, időnként téli időszakban is. Jól kivitelezett szúnyoghálókkal megakadályozható a beltérbe való bejutásuk. Csak akkor javasolt ellenük rovarirtással védekezni, ha nagy számban sütkéreznek a falon, továbbá ha bejutnak a lakótérbe. Kárt itt sem okoznak, undor keltésükkel azonban zavarják az emberek nyugalmát. A házfalon tartózkodó példányokat tartós és taglózó hatást egyaránt biztosító irtószeres permetezéssel pusztíthatjuk el. Mint minden kültéri rovarnál, teljes 100%-os védelmet itt sem lehet biztosítani, nem is ez a cél. A bodobácsok számát arra a szintre kell visszaszorítani, ami már nem zavaró az embernek.
Ha úgy találja, hogy fekete berkenyéje túl nagyra nőtt, akkor májusban és júniusban, virágzás után erősen visszametszheti. A cserje ágait megközelítőleg másfél méter magasságig vágja vagy fűrészelje le! Ügyeljen arra, hogy az ágakat ne az elágazódásuknál vágja vissza, hanem hagyjon egy nagyobbacska darabot, hogy a cserje a nyugvó rügyekből kihajthasson! Minél több elágazódást hagy meg, annál sűrűbb lesz a cserjéje. VadhajtásA berkenye gyakran sok, nem kívánatos vadhajtást hoz. Ezeket március és szeptember között erősen vágja vissza! Később az új vadhajtásokat is távolítsa el!
Kedves Olvasónk! A minirózsa helyes tartásáról itt olvashat >> A takácsatka elleni védekezés: A legjobb megelőzés, ha kerüljük a szélsőségesen száraz levegőjű helyeket. A forró, déli fekvésű falak előtt álló rózsák különösen veszélyeztetettek. A lehullott leveleket gyűjtsük össze, és semmisítsük meg. Védekezés kereskedelmi készítményekkel: klórfenamidin, fenkaptan hatóanyagú és elemikén tartalmú szereket használjunk, ám a takácsatkák gyorsan képeznek rezisztens törzseket. Alternatíva: A ragadozó atkák bevetése. Házimódszerek: Mezeizsúrló- főzet. http://www.edenkert.hu/szobanoveny/gondozas-es-apolas/belteri-mini-rozsa-apolasa/3567/
Üdvözlöm! Sajnos a kép alapján sok tippem van, nem látom. Kérek egy közelebbi és kivehetőbb képet és úgy azonnal meg tudom mondani!
Üdvözlöm! A képen: Ficus binnendijkii - Fűzlevelű fikusz van. Felhasználása: tágas, napos, egyenletesen meleg helyiségbe lépcsőházba, ablakközbe, hűvös szobába, munkahelyre, irodábaszállodákba, előcsarnokokba, kiállítási termekbe. Dugványozás vagy sérülés esetén a tejnedv folyását úgy állíthatjuk meg, ha langyos vízbe mártjuk a sérült növényi részt.Eredeti élőhelye: India.Méret: 40 cm-től 200 cm-igGondozás: Huzatos helyet nem szereti.Felhasználás: Cserepes szobanövény.Talajigény: Laza tőzeges virágföldet igényel.