1541. Így termeszd a kertben a világ legdrágább fűszerét!
A sáfrány a világ legdrágább fűszere. A klímaváltozás kedvez neki, ezért Magyarországon is termeszthető. Így vágj bele!
A sáfrány a világ legdrágább fűszere. A klímaváltozás kedvez neki, ezért Magyarországon is termeszthető. Így vágj bele!
A gyorsan elkészíthető ízletes rizottónak két titka van: egyik a speciális, rizottóhoz való rizsfajta használata, a másik pedig hogy apránként öntsük fel a rizst a forró alaplével, és folyamatosan keverjük, keverjük, keverjük.... A rizsnek ugyanis annyi folyadékot kell magába szívnia, amennyit csak elbír, hogy ízletes és lágy ételt kapjunk.
Az eredeti vanília (Vanilla planifolia) fűszer nagyon drága, és az utánzatai, habár olcsóbbak, egyáltalán nem azonosak az eredeti aromával. Az igazi vaníliának az íze édeskés és csodálatosan fűszeres. A vanília egy dél-amerikai kúszó orchidea fajta. Az aztékok a csokoládé ízesítésére használták. A spanyolok által került be Európába, és ők nevezték nevezték el vaníliának (a vaina –szóból,- amely köpenyt, hüvelyt jelent).
Negyedik alkalommal nyitja meg kapuit márciusban a Gardenexpo kerti életmód kiállítás, ahol minden megtalálható a szabadban eltöltött kellemes órákhoz. Nem csak a kert és a kertészkedés szerelmeseinek érdemes ellátogatni a rendezvényre, hanem azoknak is, akik a tél végeztével egy kis zöldre, új otthoni növényekre vágynak, hiszen a bútorok, grillek, medencék és kerti gépek mellett több kertészet és gyönyörű látványkertek is várják a látogatókat.
Eljött a napraforgó- és kukorica-vetőmag beszerzésének az ideje, a gazdák szeretnének minél kevesebb pénzért vetőmaghoz jutni. Megjelentek a piacokon a számla nélkül, olcsón árusítók, portékájuk kapós, de a termelők később ráfizetnek, mert gyengébb és rosszabb minőségű lesz a hozam.
A tuja nem honos Magyarországon. Ez az elsődleges oka annak, hogy nem is érzi magát nálunk olyan jól, mint a honos cserjék, örökzöldek. Túl szárazak és melegek a nyaraink (az idei egy ritka kivétel volt), míg a teleink nagyon hidegek is tudnak lenni. Könnyen legyöngül a növény és élettani körülmények (tápanyaghiány, vízhiány, a talaj nem megfelelő állapota, stb) odáig vezethet, hogy a tuja levelei barnulnak, majd lehullanak. <p>Emellett egy gombás betegség és a pajzstetű is károsíthatja. Erről az alábbi cikkekben olvashat.
Az élénk zöld levelek árulkodóak, valószínű az egyoldalú tápanyagutánpótlás következtében vashiány alakult ki. Ami nem azt jelent, hogy nincs legendő vas a földben, hanem, hogy nincs olyan állapotban, amelyet a növény fel tudna venni. Ez erősen meszes talajban könnyen kialakulhat. Súlyos esetben vas tartalmú lombtrágyával lehet kezelni a növényt.
A Bacopa eredeti élőhelyén, - Amerika és Európa szubtrópusi területein - vízparti évelő növény, tehát nem kizárt az átteleltetése. Mivel fagyérzékeny, mindenképp védenünk kell a fagytól. Világos, de nem túl meleg helyen, kevesebb locsolással meg lehet próbálkozni az átteleltetésével.
Valószínűleg nem lóhere szaporodott el a kertükben, mivel az nem bírná a rendszeres nyírást, hanem egy hozzá hasonló, évelő gyomnövény. Ha nem bírják kézzel eltávolítani a gyomokat, akkor foltokban lehet gyomirtószeres kezelést alkalmazni - szelektív, kétszikűekre ható gyomirtószerrel.
A fukszia hajtásdugványról szaporítható, de ha új hibridekkel szeretne kisérletezni, akkor a magjait kell elültetni ősszel vagy tavasszal. Viszont tudnunk kell, hogy a magvak a csírázóképességüket hamar elvesztik.