1586. Egy téli kertépítés története
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
December elején járunk és az idő még mindig kedvező a kerti munkálatok végzéséhez. Alapos kerttisztítás és metszés után jöhet a kert építése, a régi cölöpök cseréje után.
Hosszú telünk volt - gyönyörű, fehér hótakaró borította kertjeinket, sok év után elővehettük a szánkókat és ismét elgyönyörködhettünk a téli természet csodáiban. Ám azt is be kell látnunk: minél hidegebb a telünk, és minél tovább tart, mi annál jobban várjuk, hogy kertjeink ismét zöldek legyenek - gyümölcsfáink, virágaink virágba boruljanak. A tavaszi kert csodáját előlegezi meg a Magyar Orchidea Társaság tavaszi Orchidea- és Bromélia Kiállítása, melyet ezúttal is a Gardenexpóval karöltve szervez meg a Papp László Budapest Sportarénában.
Spenótkrém: 20 dkg spenót, 20 dkg krémsajt (vagy natúr vajkrém), 6dkg reszelt parmezán, 6 nagy gerezd fokhagyma reszelt szerecsendió, só, bors. Kevés olívaolajon héjastul megsütjük a fokhagymát. Amikor már jól megsült, a belsejét kinyomkodjuk. A spenótot kevés olívaolajon megfonnyasztjuk. Aprítógépe tesszük a krémsajtot, spenótot, sült fokhagymát, reszelt parmezánt és simára pürésítjük. Sóval, borssal és frissen reszelt szerecsendióval ízesítjük.
A lestyán (Levisticum officinale Koch. - Apiaceae) egy évelő fűszernövény, amit gyógynövényként is be lehet vetni. Így gondozd!
Annak ellenére hogy a paradicsom a legnépszerűbb zöldségek közé tartozik, a gondozása igen összetett folyamatot igényel. Több kártevő és betegség támadásának van kitéve, és elég sok tennivalónk akad vele, mielőtt megkóstolhatnánk. Lássuk, mit kell tennünk a paradicsomunk megóvása érdekében!
Egy új fa vásárlásakor meg kell vizsgálni, hogy a növény egészséges, életerős gyökerekkel és hajtásrendszerrel rendelkezik-e pl. betegség, kártevő vagy sérülés nyomai nem láthatók-e rajta. A hajtás és a gyökérrendszer is legyen jól kifejlett. A hajtások kiterjedése ne legyen aránytalanul nagy a gyökérrendszerhez képest, mivel ellenkező esetben a kevés, vékony gyökér nem tudja kellő mennyiségű tápanyaggal és vízzel ellátni a növényt. Az örökzöldeket földlabdásan árusítják. Érdemes vásárlás előtt egy pillantást vetni a jutazsákra, hogy jól van-e rögzítve a gyökérzet körül, nem sérült-e.
Egy adott terület talajtípusáról annak földrajzi helye is sokat elárul. Stefanovits-Filep-Füleky: Talajtan c. könyve hasznos lehet az Ön számára. <p>Ha minden adatra kiterjedő pontos információra van szüksége, meg kell vizsgáltatni laboratóriumban a talajt. Ezt a megyei növényegészségügyi és talajvédelmi állomáson kérheti. Ezen kívül számos agrárintézmény, szakmai cég végez talajanalitikai vizsgálatokak. A Környezetvédelmi Szakmai Információs Rendszer honlapján megtalálhatja e cégek listáját illetve a mérőműszereket forgalmazó cégeket is. <p>A növények talajigényéről nagyon sok könyvben olvashat pl. Retkes József-Tóth Imre: Lombos fák, cserjék c. könyve leírja az egyes növények talajigényét is. <p>A talaj tápanyagszolgáltató képességét szerves trágyával, műtrágyával, pH-értékét tőzeggel, homokkal, mészkőporral stb. változtathatja meg. A nedvességtartalmát pedig mulcsozással őrizheti meg.
A következő virágokat tudom ajánlani Önnek: fukszia (általában kétszínű piros, rózsaszín virág), törpe nebáncsvirág (sokféle színben kapható), begónia (sokféle színben kapható), ametisztvirág (kék, fehér virágú lehet).
Ez a növény a "Macskajaj" (Coleus canina Hybride). Állítólag két méter "hatótávolságú". Nem csak a macskákat, hanem a kutyákat is távoltartja a védeni kívánt területtől pl. virágágyástól. Olyan aromaanyagokat tartalmaz, amelyet a négylábúak nem szeretnek.
A boróka fajok közül a Közönséges boróka (Juniperus communis) és a nehézszagú boróka (Juniperus sabina) hajtásai erősen mérgezőek, gyomor,- bél és vesegörcsöket okoznak. <p>Közismert, hogy a boróka magját fűszerként használják, kereskedelmi forgalomban is van a zacskós fűszerek között, tehát a mérgezősége csak a mennyiségtől függ.<p> A tuja fajták hajtása és termése is erősen mérgező, a borókával megegyező tüneteket okoz, néhány embernél bőrirritáció is felléphet. <p>Mivel mindkét nemzetségbe nagyon erősen mérgező fajok tartoznak valóban nem ajánlott kisgyermekes kertbe, főleg óvoda, és bölcsődekertbe ültetni.