1636. Balzsamfa (Commiphora spp.)
A nemzetség fajainak hazája Kelet-Afrika. Az évelő, bütykös, tövises, faszerű cserje akár 5 méter magasra is megnő. Közel 200 Commiphora-faj rendelkezik hasonló gyantával, amely mirha néven kerül forgalomba.
A nemzetség fajainak hazája Kelet-Afrika. Az évelő, bütykös, tövises, faszerű cserje akár 5 méter magasra is megnő. Közel 200 Commiphora-faj rendelkezik hasonló gyantával, amely mirha néven kerül forgalomba.
Egész Európában fellelhető, de Skandináviában és Észak- Amerikában is meghonosodott. Magjából a XX. században a vércsoport meghatározására szolgáló hatóanyagokat sikerült izolálni.
Ez az egyik első fűszer-és gyógynövény, ami kora tavasszal előbújik az erdőszélen.
A medveszőlő, (Arctostaphyllos uva-ursi) Európában, Észak Amerikában, Grönlandon, Szibériában is megtalálható. A növény viszonylag magas csersavtartalma miatt Észak-Európában régen bőr cserzésére szolgált. Közép-Európában csak a XVIII. század óta használják gyógynövényként.
Itt a tavasz, a természet ébredésének, újjászületésének és a méregtelenítés időszakának kezdete. Ha szeretnéd eltüntetni a tél idején felhalmozódott tartalékaidat, hívd segítségül a zöldségeskertek egyik kiváló zsírégetőjét, a sárgarépát. De abban az esetben is nagyon hasznos, ha vitaminnal szeretnéd feltölteni szervezetedet, megalapoznád nyári barnaságodat, vagy ha méregteleníteni szeretnél.
Kedves Fleur! Nagyon kicsi a kép. Olyannyira, hogy nem is tudom eldönteni, hogy a levelek pettyesek? Vagy sima, fényes zöldek és a kép a rossz? Fás a szára? Annyit mondhatok, hogy pálmafélére hasonlít és nem az átültetés gyakoriságától függ az, hogy mekkorára nő majd meg. Tudna küldeni egy jobb képet? Köszönöm! Édenkertész
Minden bizonnyal a szárazság okozta a sárgulást. A cikászok szinte minden tartástechnológiai hibára és tápanyaghiányra úgy reagálnak, hogy sárgul a levél. Okozhatja a napégés, a túlöntözés miatti gyökérsérülés, melynek következtében nem tud kellő mennyiségű tápanyagot felvenni és persze a szárazság is. Télen hűvös és világos helyiségben kell teleltetni, mert a melegben száraz körülmények között szintén sárgulnak a levelek, ha pedig folyamatosan öntözi, akkor hosszú, megnyúlt leveleket fog hozni. A tápanyag kiválasztásánál ajánlom a szabályozott leadású hosszú hatóidejű készítményeket, így a jellemző mikroelemhiány (Mg, Fe) könnyebben kiküszöbölhető. Hogyan neveljük a cikászt (Cycas circinalis)? Ötlet a cikász pálma teleltetésére
A fikuszt óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól, mert levélhulláshoz vezet. Gyakran gombafertőzések is megtámadhatják, s ilyenkor az erősen fertőzött levelek elsárgulnak, majd lehullanak. Ha csak alevele hullik és nem sárgul, akkor helyre fog jönni, csak át kell tenni egy huzatmentesebb helyre. Ha sárgul, és úgy hullik le, akkor gomba lehet. Gombaölő szert kell kérni a virágboltban, és azzal permetezni.
Hirtelen levélhullást okozhat az alacsony téli hőmérséklet, a kevés fény, a túl sok tápanyag vagy a huzat is. Óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól. Ahogy látom, itt a megfázás a probléma. Gyakran gombafertőzések is megtámadhatják, s ilyenkor az erősen fertőzött levelek elsárgulnak, majd lehullanak. Magához fog térni, ilyenkor télen lelassulnak a funkciók, de ha biztosít neki egy huzatmentes helyet és tápoldatozza, rendbe jön.
Valóban nagyon mutatós a fenti levéldísznövény; amely a kroton vagy csodafa egy vékony levelűre nemesített példánya. Valóban víz- és páraigényes, érzékeny a hidegre és a huzatra, ezért télen különös figyelmet igényel. Központi fűtéses lakásban gyakran eldobálja a leveleit, ezt megelőzendő párásítsunk a környezetében, helyezzük védett helyre és szellőztetéskor semmi esetre se hagyjuk az ablak közelében. A pangó vizet sem szereti, ezért tálkájában ne hagyjunk álló vizet.