1636. Balzsamfa (Commiphora spp.)
A nemzetség fajainak hazája Kelet-Afrika. Az évelő, bütykös, tövises, faszerű cserje akár 5 méter magasra is megnő. Közel 200 Commiphora-faj rendelkezik hasonló gyantával, amely mirha néven kerül forgalomba.
A nemzetség fajainak hazája Kelet-Afrika. Az évelő, bütykös, tövises, faszerű cserje akár 5 méter magasra is megnő. Közel 200 Commiphora-faj rendelkezik hasonló gyantával, amely mirha néven kerül forgalomba.
Egész Európában fellelhető, de Skandináviában és Észak- Amerikában is meghonosodott. Magjából a XX. században a vércsoport meghatározására szolgáló hatóanyagokat sikerült izolálni.
Ez az egyik első fűszer-és gyógynövény, ami kora tavasszal előbújik az erdőszélen.
A medveszőlő, (Arctostaphyllos uva-ursi) Európában, Észak Amerikában, Grönlandon, Szibériában is megtalálható. A növény viszonylag magas csersavtartalma miatt Észak-Európában régen bőr cserzésére szolgált. Közép-Európában csak a XVIII. század óta használják gyógynövényként.
Itt a tavasz, a természet ébredésének, újjászületésének és a méregtelenítés időszakának kezdete. Ha szeretnéd eltüntetni a tél idején felhalmozódott tartalékaidat, hívd segítségül a zöldségeskertek egyik kiváló zsírégetőjét, a sárgarépát. De abban az esetben is nagyon hasznos, ha vitaminnal szeretnéd feltölteni szervezetedet, megalapoznád nyári barnaságodat, vagy ha méregteleníteni szeretnél.
Bűnösök lehetnek a takácsatkák: a kártevők kártételétől megsárgulhat a levelek felszíne. Egy idő után a levelek fonákján fehér hálószerű szövedéket fedezhetünk fel. Ezek a kitartó kártevők nem állhatják a magas páratartalmat, és elpusztulnak, ha a levelek fonákját rendszeresen vízzel permetezzük. Ha nem tapasztal ilyesmit, akkor a túlzott trágyázás is bűnös lehet. Trágyázáskor földje ne legyen száraz! Nyáron legyen a növény szórt fényben, hogy leveleit ne érje közvetlen déli napsugár, a tűző napfényen a levelek hegye szintén megsárgul. A talaja inkább nyirkos legyen, ne vizes!
Lehet. Télen pedig a talaj átfagyása ellen védekezhetünk úgy, hogy lombbal, mulccsal, fenyőkéreggel vastagon takarjuk. Hosszabb, csapadékmentes időjárás esetén, a fagymentes napokon öntözzük meg a növényeket. A napsütéses téli időben helyezzünk árnyékolót a növények köré és fölé. Ez lehet nádfonat, vagy Raschel háló. Majd, ha szépen megnőtt, újra és újra vágja le róla a nehéz oldalágakat. Ügyeljen arra, hogy ne közvetlenül a törzsnél vágja le. A növekedési fázisban (június, július, augusztus és szeptember hónapokban) is szabad még metszeni, de ezt követően csak a túl hosszúra nőtt hajtásokat vágja le.
Ne aggódjon, természetesen ki lehet ültetni!
A képről nem látom jól, hogy a tuja levelei a tövénél zöldek-e még, vagy már ott is elsárgultak. Ez esetben sajnos nem lehet mit tenni vele, ki kell vágni, mert elhalt. Ha azonban még nem teljesen elsárgult, mellékeltem egy cikket, amiben olvashat a tennivalókról. Remélem még megmenthető a tuja, mert nagyon szép az élő sövénye, ahogy a képről látom!
A Schefflerát nem nehéz nevelni, ha mérsékelten meleg helyen tartjuk, és vigyázunk, hogy hideg huzat ne érje. A korral felkopaszodik. Pajzstetű-érzékeny, különösen az új hajtásokra kell figyelni. Fontos, hogy vízzel permetezzük a leveleit. Átlagos meleg, télen legalább 13 °C. Ha lehet, kerüljük a 21 °C feletti hőmérsékletet is.Világos, közvetlen napsütéstől mentes helyen tartsuk. Egy kis árnyékhoz is alkalmazkodik.