161. Amit a törpe gyümölcsfákról tudni kell! - 2. rész
Ebben a részben arról lesz szó, hogy mi alapján válasszunk magunknak törpe fákat. Emellett arról is beszámolunk, hogy hogyan korlátozhatjuk a fáink növekedését.
Ebben a részben arról lesz szó, hogy mi alapján válasszunk magunknak törpe fákat. Emellett arról is beszámolunk, hogy hogyan korlátozhatjuk a fáink növekedését.
Ebben a részben olyan tényezőkre hívjuk fel a figyelmet, amelyek esetleg segíthetnek felismerni, hogy mi a gond a kertünkkel. Talán fel sem merül bennünk, hogy nem is annyira előnyös, ha túl sok zöldséget ültetünk.
A kolletotrichumos betegség elsősorban az érett és túlérett paradicsomot érintő betegség. Ha nem fordítunk elegendő figyelemet a kezelésére, ez a betegség komoly károkat okozhat úgy a termés mennyiségében (veszteség), mint minőségében (piacképtelenség).
A legtöbb kertész szeret dicsekedni a kertjében nevelt zöldségekkel, főleg, ha néhány termés óriási méretű lett. Hogyan csinálják?
A legjobb terméshozam érdekében a földiepernek közvetlen, teljes napfényre van szüksége. Kora tavasszal virágzik, ezért ne ültessük mélyen fekvő helyre vagy magas fák alá, ahol a hideg levegő beszorul.
Üdvözlöm! Ha nagyon árnyékos sok növény nem fogja bírni. Ki kell választani azokat a növényeket, amik az árnyékban is fejlődnek, ilyen pl, a: retek, spenót, sárgarépa, cékla, saláta stb. Ezeknek nem kell nagy hőmérséklet a fejlődésükhöz, de egy korábbi cikkünket szeretném figyelmébe ajánlani: http://www.edenkert.hu/konyhakert/zoldsegek/konyhakert-kialakitasa-keves-napfenyben-zoldseg/4603/
Tisztelt Vasvári Tibor! A paradicsom, és paprika palánta nevelésekor fellépő palántadőlés ellen jól használhatók: PREVICUR, Proplant, Signum, Trianum Így neveld a paprika palántád! 5 hiba, melyet paprikatermelők elkövethetnek A zöldpaprikát megtámadó kártevők és betegségek A dió gnomóniás gomba betegsége (Marssonina juglandis) ellen ősszel lombhulláskor a lehulló lombot Topsin-M 70 WDG-vel kell permetezni, a vegetáció során pedi virágzás után 10 napos időközzel június közepéig réztartalmú szer Rézoxiklorid 50WP és mankoceb hatóanyagtartalmú Dithane-M 45 szer kombinációjával kell permetezni a diófákat. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu Ha a Xanthomonas baktérium megfertőzi a diót, rámehet az egész termés
Tisztelt Zitus! A paradicsom levelének a fonáka felé való kanalasodásának oka a magas hőmérséklet és az alacsony páratartalom lehet, ezenkívül lehet víruros (paradicsom magtalansága) és miokplazmás betegség (paradicsom sztolburja) A leveleken megjelenő fehér foltok a fitoftórás gombabetegség sporangiumtartó telepei lesznek. Védekezni csak fitoftóra ellen lehet permetezéssel Amistar, Rézoxiklorid, Dithane-M45 és Topas 100EC szerekkel. A virus, és a mikoplazma ellen a vektorok kiküszöbölésével és a kabócák permetezésével lehet. A betegnövényeket permetezzük, vagy távolítsuk el. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Az említett szer egy folyékony levéltrágya, ha nem találja a csomagoláson, akkor 0 nap. A Prev-B2 narancsolaj alapú, bórtartalmú lombtrágya. 2,1 % bórt tartalmaz. A bór elősegíti a terméskötődést, javítja a növény erőnlétét, ellenálló képességét, fokozza a virágképzést és a termésnövekedést. A készítményben a bór vivőanyaga hidegen préselt narancsolaj, mely kiváló nedvesítő, tapadásfokozó hatású anyag. A Prev-B2 minden kultúrában alkalmazható, de különösen ajánlott paradicsom, paprika, uborka, dinnyefélék, saláta, szamóca, szőlő, csonthéjasok és almatermésűek esetében. Felhasználási javaslat: Hagyományos módon kijuttatva, lombtrágyaként 0,2-0,3 %-os koncentrációban alkalmazható (200-300 ml/100 liter víz). A palánták kiültetése után 2-3 héttel, vagy álló kultúrában 3-5 leveles kortól célszerű elkezdeni az alkalmazását. 3 kezelés javasolt egyhetes intervallumokban, de ha indokolt, a kezelések tovább folytathatók. A legjobb eredmény érdekében a levelek színén és fonákján egyaránt tökéletes permetlé fedettséget kell biztosítani. A megfelelő dózis túllépése tilos. Próbapermetezést minden esetben javasolt végezni, különösen ha a növényen olaj, vagy réz-szulfát maradékok lehetnek. A kezeléseket minden esetben az esti órákban célszerű végezni.
A paradicsom kártevője nagy valószínűséggel a gyapottok bagolylepke hernyója lesz. Bővebben róla itt olvashat>> Ezzel védekezhet ellene>>