161. Hogyan használjuk a gyógynövényeket hatékonyan és biztonságosan? - 1. rész
Mielőtt az ember megjelent volna, a Földet mindenféle növény borította. De mi köze ennek a jelenhez?
Mielőtt az ember megjelent volna, a Földet mindenféle növény borította. De mi köze ennek a jelenhez?
Csak csodálni lehet a közönséges kökény szépségét, melynek látványával nem tudunk betelni kora tavasszal, mikor virágzatát hófúváshoz hasonlóan hullatja el az átható szélben.
A legtöbb széles levelű lombhullató fának kör alakú lombja van, szemben a tűlevelűekkel, amelyek kúp- vagy piramis alakúak. A jegenyenyárfa általában magányos, rendkívül egyenesen égnek áll és elvékonyodik.
A csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) különleges formájú és színű gyümölcsei szinte mindig magukra vonják a figyelmet. Tudjunk meg még többet erről a növényről, amit sokan díszcserjeként termesztenek.
Ebben a részben a cseresznyefa gyümölcsének és a faanyagának a felhasználásáról olvashatunk. Gyümölcsét többek között likőrök készítésére is használják.
Zöldmetszést rendszerint júniustól augusztusig a ajánlott elvégezni. Általában ritkítani vagy visszametszeni kell a növényt <p>- a jobb fényellátottság, <p>- a vesszők beérlelése, <p>- a termőrügyképződés, illetve <p>- a termés beérése céljából. <p>Szőlőnél elkerülhetetlen a zöldmunka, almánál, körténél a tavaszi metszés kiegészítéseként alkalmazzuk. Azokat a hajtásokat kell eltávolítani, amelyek meredeken felfelé vagy a korona belseje felé nőnek, valamint azokat, amelyek a gyümölcsöt hozó ágakat takarják, árnyékolják.
Amennyiben szőlőjén a következő tüneteket látja: a levél sárva csupán a levélerek és az erek menti levéllemez zöld akkor a szőlő a vashiány jeleit mutatja. Súlyosabb esetben a hajtások felkopaszodnak, majd a bogyóképződés is elmaradhat. Ezt nem feltétlenül a földben levő vashiány okozza, hanem a talaj túlzott mésztartalma, amely megakadályozhatja a vas felvételét a növény számára. Érdemes ilyen esetben talajvizsgálatot is végezni illetve lombtrágyával permetezni.<p> A szőlő sárgulásáról, klorózisáról további részleteket olvashat alábbi cikkeinkben:
Az ön kertjében előforduló bogár a Polyphylla fullo - csapó vagy kalló cserebogár. A legnagyobb termetű cserebogár fajunk, ennek ellenére messze nem olyan veszélyes mint májusi rokona. <p>Védekezni csak homokos területen ajánlott frissen telepített szőlőkben és gyümölcsösökben, ahol 4 évig feljődő lárvája komoly gondokat okozhat rágásával. <p>A kifejlett bogarat barna alapon fehér márványos rajzolat borítja amely finom pikkelyszőrökből alakul ki. Potrohvégét a szárnyfedőhöz dörzsölve cirpel. Imágója június-júliusban 3-4 héten át rajzik, késő délután repül, fák és bokrok lombját rágja. Komoly problémát rágcsálása nem okoz, embert pedig nem harap. <p>Személy szerint nagyon kedvelem e bogarat, bár igaza van abban, ha találkoznék vele magam is nagyon megijednék tőle.
A szőlőre jellemző. hogy gyökerei nagyon mélyen fúródnak a talajba, ezért a 25 éves tőkéket már átültetni nem lehet, s mivel az oltás vagy szemzés is nagy gykorlatot igénylő szaporítási mód, ajánlanám, hogy szerezzen be egy kertészetből 1-2 csemegeszőlő fajtát, s közben lehet kisérletezni az oltással is. Évelő növényeket elvirágzás után, de még jóval a fagyok előtt lehet átültetni.
A turkesztáni szil valóban ellenállób a többi szil fajnál, akár szikes talajon is megél, ezért erdészeti célra már nagy mennyiségben ültetik. A szilfavésznek ez a faj áll ellen a legjobban. Azt, hogy akár 1,8 métert is képes egy év alatt nőni - erre példát még nem láttam, de számára kedvező körülmények között, fiatal korban lehetséges.