1661. Ezekre figyelj a cserepes rózsa ápolásánál - sokan elrontják
A cserepes rózsa hamar tönkremegy, ha nem figyelünk oda rá! Mutatjuk, hogyan marad sokáig szép.
A cserepes rózsa hamar tönkremegy, ha nem figyelünk oda rá! Mutatjuk, hogyan marad sokáig szép.
A narancsról tudjuk, hogy nagyon jó ízjavító, gyomorerősítő, emésztést serkentő, étvágyjavító és vértisztító hatású. De talán azt még nem, hogy milyen finom a naranccsal készült lepény, amit most ajánlunk!
Tavaszi reteksaláta készítése: 1 csokor retek, 1 pohár tejföl vagy krémes joghurt, pici só Elkészítés: A retket nagyon apróra kockázzuk, enyhén sózzuk, és a tejföllel felöntjük. Hűtőben fél óra pihentetés szükséges. Fontos, hogy egészen picire aprítsuk a retket, de ne reszeljük, úgy más lesz az állaga! Kiváló, friss és ízletes saláta a sonka mellé húsvétra.
A sziklakert elkészülte után érdemes egy picit várni, hogy ülepedjen a föld, ezután pedig nekiállhatunk a beültetésnek. Érdemes úgy megtervezni, hogy minden évszakban legyen olyan növény, amelyik teljes pompájában tündököl.
Amikor már nem tudjuk, mit is főzzünk vacsorára, jó ha van tartalékban egy könnyen és gyorsan elkészíthető karfiolos recept, amihez nem kell porból összekevert szószt használnunk. Ilyen a a töltött karfiol. Kiadós étel, és még diétázók is bátran ehetik.
Viszonylag állandó körülményeket igényel; 16-18 °C-os, világos vagy félárnyékos, nyáron levegős, naptól és széltől védett helyet. Nyáron szabadban is tartható. Melegben nagyon kedveli a gyakori vízpermetezést, és leveleinek a letörölgetését nedves, puha szivaccsal. Így a rájuk rakodó port is eltávolítjuk. Tápanyagigényét jól kielégíti a kéthetenkénti tápoldatozás, legfeljebb másfél százalékos töménységű tápoldattal. Károsítói leginkább a pajzstetvek, de száraz körülmények között levéltetvek és takácsatkák is megtámadhatják. Levelei a hőmérsékletingadozás, és a huzat miatt is lehullhatnak, akárcsak a túl nedves talaj hatására. Ez utóbbi elkerülésére ajánlatos hagyni, hogy két öntözés között a földfelszín kiszáradjon.
Kérését továbbítottam, remélem hamarosan jelentkezik valaki, aki termeszti. Üdvözlettel, Édenkertész
A tarackbúza (Agropyron repens) az egyik legkellemetlenebb gyomféleség. Többen kérdezték, hogy mivel, és hogyan lehetne biztonságosan elvégezni szőlőskert mellett a gyomirtást? Egyértelműen a legjobb megoldás ősszel gyomirtózni, nem kell tavasszal lesni az időjárást, a szél irányát, erősségét. Legjobb a tarackos területet felásni, s eközben minden gyomot eltávolítani. Ne hagyjunk egyetlen gyökeret sem a talajban, mert a bennmaradó gyökér újból kihajt. Az összegyűjtött gyomot mindig égessük el. A felső réteg gyakori kapálásával, könnyű felsarabolásával akadályozhatjuk meg, hogy a növény újból megtelepedjen. De az se rossz, ha az első évben olyan növényeket ültetünk, melyek elnyomják a gazt (rozst, repcét vagy zöldtrágya-növényeket). A tarack elleni védekezésben eredményesen használhatjuk a fekete fóliás takarást is. Ez a módszer azonban csak kisebb felületeken előnyös, ill. gazdaságos. A tarack irtására vegyszeres megoldást is alkalmazhatunk. A felásott területet (ültetés, vetés előtt) permetezzük le vízben feloldott Glialka nevű gyomirtó szerrel. A permetezés hatásárra a tarack hajtásai elszáradnak, gyökerei pedig elpusztulnak. A szer a leveleken keresztül szívódik fel.
Ha azt látjuk, hogy a növényeken a hangyák le-fel korzóznak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ott levéltetű károsít, szívogatja a leveleket. A károsnak ítélt hangyák elleni védekezésnek vannak biológiai módjai. Riasztónövények ültetésével, mint pl. levendula, zsálya, izsóp. A hangyákat páfránylevelek erjesztett levével is elriaszthatjuk úgy, hogy a fa törzsére, vagy a növény lombjára permetezzük a levet. Ha van üröm a kertben, forrázással levet kell belőle készíteni, és azt másnap hígítás nélkül a fára permetezni. Ahol a hangyák megjelennek, ott fel kell készülni a levéltetvek elleni védekezésre. Erre a célra igen jó szerek állnak rendelkezésünkre; ilyenek a Bi 58, a Flibol E, az Unitron 40 EC, a Decis 2,5 EC, a Chinetrin 25 EC, a Piretrin stb.
Pedig sajnos ez a ragacsosság a pajzstetű ürüléke által lett. Próbálkozzon a levelek alapos ledörzsölésével. Ehhez szappanos vízzel átitatott szivacsot használjon, és minden növényi részt módszeresen tisztogasson meg. A szivacsot folyamatosan öblítse ki, és szappanozza újra. 2, Ha nem tűnik úgy, hogy ez önmagában segítene, öntözze be növényeit Actara 25 WG-vel a megfelelő hígításban. 3, A szabadban (pl. erkélyen, kertben) lepermetezheti növényeit Vektafid A/E aerosollal. A pajzstetvek a szobanövényeken nehezen kezelhető gond, de remélem, sikerrel jár.