1706. Hogyan védekezzünk az almafalisztharmat ellen?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
Az almafalisztharmat (Podosphaera leucotricha) fehér, lisztszerű bevonat a sarjhajtásokon, a leveleken, a virágokon és a fiatal terméseken. Hogyan védekezzünk ellene?
A ventúriás varasodás (Venturia inaequalis) élősködő a leveleket, virágokat és terméseket és a sarjhajtásokat egyaránt megtámadja. A levéllemezek mindkét oldalán koromszerű, különböző nagyságú foltok képződnek a virágokon, és a terméseken is. Az erősen fertőzött virágok és kis termések lepotyognak. A nagyobb terméseken különböző alakú és nagyságú szürkésfekete foltok találhatók, a termések torzulnak és megrepedeznek.
Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Lássuk, mit tesznek kertünk növényeinek egészségéért!
A kínai boróka (Juniperus chinensis, syn. J. xpfitzeriana) hibrid eredetű fekvőboróka, a kínai és a nehézszagú boróka természetes kereszteződéséből származik. 2 méterig növő, szélesen elterülő cserje.
A Tiszafa 10-15 méter magas, tövétől tágas, szabálytalan koronájú fa vagy bokor. A fő dísze sötétzöld színű, örökzöld lombja. Piros termése a nyár második felében díszít.
Kedves Sztibcsi! Valóban 10-15 méterre nő meg, keskenyebb, karcsú a korona rendszere, bár a bükkfa nem kicsi növény, ezt vegye figyelembe az ültetésekor! A kerítéstől legalább 2-3 méterre helyezze el.
Tisztelt Kertbarát! A levélen a leander sztemfiliumos, és a szeptoriás gombabetegsége látható. Védekezés Astra rézoxikloriddal, Topsin-M 70WDG-vel lehet lepermetezni a növényt. A betegleveleket permetezés előtt távolítsuk el. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Anita! A célra bármilyen moha megfelel. Szedjen a kertjében, vagy árnyékos erdőben. A labdába tehet macskaalmot, valóban talajjavító és tartja a nedvességet. Lehet a moha helyett zsákszövetet alkalmazni nyugodtan. Kétnaponta permetezze kézi permetezővel és hetente áztassa be a kokedamat. Minden második "fürdő" alkalmával tegyen tápoldatot a vízbe. Ennek a zsinóros stílusnak inkább a páfrányok, orchideák, pálmák, futó növények felelnek meg, de lehet fás szárú növényből is, de azok szobában nem maradnak meg, illetve télen nagyon macerás, mert a napsütésre azonnal fotoszintetizálni kezdenek és az átfagyott golyóból nem tud vizet nyerni és kiszárad. A földlabda méretét a gyökérzet mérete határozza meg. Az a lényeg, hogy a gyökérzet és a külső "héj" között azért legyen jó néhány cm, mert nehogy kiszáradjon.
Üdvözlöm! Azt hiszem jó a sorrend és a vegyszerek is! A Vegesolt csak rügyfakadás előtt ajánlom, tipikusan lemosó permetszer, olajos szer. Ezzel a tervvel nem lesz gond szerintem a megelőzés illetve kórokozó, kártevők írtásával!
Tisztelt Zitus! A paradicsom levelének a fonáka felé való kanalasodásának oka a magas hőmérséklet és az alacsony páratartalom lehet, ezenkívül lehet víruros (paradicsom magtalansága) és miokplazmás betegség (paradicsom sztolburja) A leveleken megjelenő fehér foltok a fitoftórás gombabetegség sporangiumtartó telepei lesznek. Védekezni csak fitoftóra ellen lehet permetezéssel Amistar, Rézoxiklorid, Dithane-M45 és Topas 100EC szerekkel. A virus, és a mikoplazma ellen a vektorok kiküszöbölésével és a kabócák permetezésével lehet. A betegnövényeket permetezzük, vagy távolítsuk el. Jó kertészkedést! Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu