1721. Készítsünk köretnek fűszeres rizsgolyót!
A fűszeres rizsgolyó kiváló és nagyon könnyen elkészíthető étel. Mivel zöldségekkel készül, ezért önállóan is megállja a helyét, de nagyszerű húsok, saláták és halételek kísérőjeként is.
A fűszeres rizsgolyó kiváló és nagyon könnyen elkészíthető étel. Mivel zöldségekkel készül, ezért önállóan is megállja a helyét, de nagyszerű húsok, saláták és halételek kísérőjeként is.
A citromos csirke frissítő és könnyű étel. Emellett elkészíteni sem nagy ördöngősség. Fél óra alatt zamatos, tavaszi ízt varázsolhatunk a konyhaasztalunkra!
A takácsatka által fertőzött leveleken apró szívogatásnyomokat láthatunk, a levelek fonákán pókhálószerű szövedék található. Gyors munkát végez, képes teljesen elpusztítani a megszállt növényt. Ezért fontos felismernünk, hogy mikor van takácsatka fertőzéssel dolgunk.
A rózsameténg (Catharanthus roseus) fagyérzékeny egynyári félcserje. Az erdeinkben honos, és a talajtakaró félcserjeként ültetett kis és nagy meténg (Vinca) rokona. Gyógyhatását az orvostudomány már évtizedek óta vizsgálja.
Spagetti póréhagymaszósszal: 1 póréhagyma, 400 g spagetti, 1/2 csokor bazsalikom, felaprítva, 2,5 dl tejszín, 1 zöldségleveskocka, 1/2 dl száraz vermut, 1/2 citrom lereszelt héja, 1/2 dl citromlé, 3 tojássárga, bors, só. A póréhagyma külső részét eltávolítjuk, a végét levágjuk, megmossuk, vékony karikákra felszeljük. A spagettit megfőzzük, a tejszínt, a zöldségleveskockát, a citromlét egy kisebb fazékban folyamatos kevergetés mellett felforraljuk. Hozzáadjuk a vermutot és a citromlét. Röviddel a tészta főzési idejének lejárta előtt, a póréhagymát hozzáadjuk és együtt tovább főzzük. A tejszínes szószból elveszünk 2-3 evőkanállal, s azt a felaprított bazsalikommal és a tojássárgákkal elkeverjük. Sózzuk, borsozzuk és a tejszínes szószba öntjük. A szószt ezután már csak felmelegítjük. A póréhagymás spaghettit leszűrjük, lecsepegtetjük, a szósszal elkeverjük, és tálaljuk.
A háziasszonyok gyakran tapasztalják, hogy a leszüretelt és egészségesnek látszó birsalmák felvágva használhatatlanoknak bizonyulnak: a húsuk megbarnult, megrothadt. Ezt a jelenséget a monília nevű gombabetegség idézi elő oly módon, hogy a gomba spórái a bibeszálon keresztül a magházba jutva elindítják a folyamatot. Permetezni tehát már a virágzó birsbokrot kell, ezzel megakadályozva a virágok fertőződését. A gyümölcsök fejlődése idején, a nyár derekán a permetezést meg kell ismételni. Védekezésre a bordói lé mellett sokféle gyári szer (Champion, Rézoxiklorid, Orthocid stb.) is alkalmas.
A talajban telelő cseresznyelégy akkor rajzik, amikor a cseresznye gyümölcskezdeményei zöldborsó méretűek. A légy nősténye ekkor ragasztja a gyümölcsre a tojását, amelyből lábatlan nyű kel ki és belerágja magát a cseresznyébe, a gyümölcs "kukacos" lesz. A megtámadott fákat permetezni kell Decis, Fendona, Chinetrin előírásos töménységű oldatával a legyek rajzása idején. A ragadós, sárga lapok kifüggesztése pótolhatja a permetezést, mert sok légy ragad rájuk és pusztul el. Néhány cseresznyefajtát a cseresznyelegyek kevésbé támadnak meg; ilyen pl. az amerikai eredetű Van nevű cseresznye.
Bizony, érdemes, mert a som, amelyet őseink valamikor szorgalmasan gyűjtögettek és fogyasztottak, a kert egyik szép, értékes, kevéssé igényes és semmiféle vegyi növényvédelmet nem követelő gyümölcse. Elterjedtségét számos helységnév őrzi; ezek közé tartozik Somogy megye is. Entz Ferenc (1805-1877), kiváló pomológus: "...tanácsolni merem neked, mint jóakaród, hogy dupla nélkül beléje ne kapcáskodj a tisztavérű somogyi legénybe, midőn súlyos somfabotját haragjában forgatja." A somfának három nagy értékes is van: igen értékes a fája, szép a bokor, amikor kora tavasszal a sárga virágait nyitja és finom, pikáns a piros gyümölcseiből készített lekvár, amely a vadhúsok legalkalmasabb kísérője. Bővebben itt: KEVÉSBÉ ELTERJEDT GYÜMÖLCSÖK
Vágott orchideát sajnos nem lehet gyökereztetni. Keresztezni természetesen lehet házi körülmények között is. A magtok érése után kell lehetőséget találni a steril úton való magvetésre.
Legkedvesebb rózsafajtáinkat házilag is szaporíthatjuk dugványozással. Ennek az ideje június végén, a fő virágzási időszak befejeztével kezdődik. Dugványozásra olyan hajtást válasszunk ki, amelynek a csúcsán már virág nyílott. A hajtás végéből készítsünk 15-20 cm hosszúságú csúcsdugványt oly módon, hogy a dugvány alján 10 cm-es levéltelen hajtásrész legyen. A nemes rózsabokrokat általában faiskolában szemzik vadrózsa alanyba, és ebből nevelik fel a rózsatövet.