1731. Melyek a dísznövényeinkre legkártékonyabb bogarak?
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
Nehéz a kiválasztásuk, mert több ezer fajból sokaknak a lárvája is kártékony növényeinkre, nem csak a kifejlődött egyede. Lássuk a leggyakoribb kártevő bogarakat!
A barátcserje (Vitex agnus-castus) a verbénafélék családjába tartozik. Már az ókorban is ismerték a gyógyító hatását, és a termékenység istennőjének Hérának szentelték. Az ókori Rómában a szűziesség jelképe volt, szerzetesek hozták be Közép- Európába, mert a növény őrölt magját ették, hogy a cölibátusi fogadalmukat gond nélkül be tudják tartani.
Április van. Ilyenkor minden lelkes kertész igyekszik kiskertjében tölteni szabadidejét és a virágzó gyümölcsfákban gyönyörködik. Ahhoz, hogy a szépen virágba boruló fákon sok és egészséges termés teremjen, érdemes megelőző intézkedéseket tenni.
Ilyenkor áprilisban kelnek ki az áttelelő tarka szőlőmolyok lepkéi. Érdemes felmérnünk a kártevők mennyiségét, és ha szükséges, védekezni is. Lássuk, kik ezek a kártevők és mit kell tennünk, hogy ne károsítsák a szőlőnket!
A babarózsa is egyike a korán virágzó díszcserjéinknek, melyek még a lombfakadás előtt bontják szirmaikat.
A sárguló levelek általában ápolási hibákra vezethető vissza. Okozhatja ezt túlöntözés vagy alulöntözés is. Nyirkos, hűvös talaj télen (ez ebben az esetben még kizárható), vagy tápanyaghiány is. Mivel a citrom különösen tápanyagigényes növény, nyáron kéthetenkénti műtrágyázást igényel. Télire már nem kell trágyázni, de tavasztól mindenképp el kell kezdeni. Ha esetleg az összes levelét elvesztené, nem kell kidobnia növényét, jövő tavasszal remélhetőleg újra ki fog hajtani. <p>A citrom ápolásáról Bálint gazda a következő cikkben gondosan összefoglalta a tudnivalókat:
A rododendronok laza, savanyú talajt igényelnek. Sóra érzékenyek, ezért havonta egyszer, híg tápoldattal kell öntözni őket. Ha igényeit nem elégítjük ki, könnyen legyengül, s így a kórokozók, kártevők könyebben megtámadják. Legveszedelmesebb kártevője a csipkéspoloska és az üvegházi molytetű, de ezek nyomait biztosan felfedezné a levelek fonákán. A pókháló inkább egy odaköltözött póknak az otthona lehet.
A paprika (Capsicum annuum) a benne felhalmozódó kapszicinoidoknak köszönheti csípősségét, amelyek leginkább az ereken helyezkednek el, annak is a középső harmadában a legsűrűbben. Kis mennyiségben az étkezési - nem csípős - fajtákban is található. Értágító hatású, fejfájások jó ellenszere, de érzékeny gyomrúaknak bizonyos mennyiség felett káros.
Valószínű, hogy az orchideán a virágszár marad ott, amit nem kell eltávolítani, mert következő tavasszal azon is új virág fog fejlődni. Télen kevesebb locsolást, de világos helyet igényel, a virágképződést pedig a nappali és az esti hőmérsékletkülönbség indukálja.<p>Általános gondozási tanácsok az alábbi cikkekben olvasható:
A képen valóban egy tarkalevél (Caladium x bicolor) látható. Érzékeny szobanövény, de a kép alapján úgy látszik, hogy jól érzi magát. Mostantól locsolja ritkábban, néhány hét múlva teljesen hagyja abba a locsolást. A levelek elszáradnak, de ez alatt fog pihenni a növény, tavasszal majd újra kihajt.