1831. Melyek a legszebb, csokorba való kerti virágok?
Milyen virágokat ültessünk kertünkbe, hogy a vázában is sokáig gyönyörködhessünk bennük. Lássuk, melyek is a vágott virágnak legalkalmasabb évelő növények.
Milyen virágokat ültessünk kertünkbe, hogy a vázában is sokáig gyönyörködhessünk bennük. Lássuk, melyek is a vágott virágnak legalkalmasabb évelő növények.
Kis helyen vagy a szoba sarkában festesz? Minden festés után el kell raknod a szükséges felszerelést? Lássuk olvasóink tippjeit, arról, hogy hogyan bűvészkedhetünk a nagyobb tér kialakítása érdekében!
Karfiol saláta: Sós vízben megfőzünk, a főzővízben hagyunk kihűlni egy kiló rózsáira szedett karfiolt, majd alaposan lecsepegtetve tálba tesszük. Simára keverünk két evőkanál borecetet egy kiskanál mustárral, egy gerezd tört fokhagymával, sóval, őrölt borssal, egy kiskanál ketchuppel és egy mokkáskanálnyi őrölt rozmaringgal. Vékony sugárban, kevergetve, belecsurgatunk nyolc evőkanál olajat, hogy szép opálos legyen, és a karfiolra öntve jégbe hűtjük és hidegen tálaljuk.
Harmadik alkalommal ért el első helyezést a Széchenyi István Egyetem csapata a Shell Eco-marathon elnevezésű világversenyen. Idén új kihívás elé állították a szervezők a Urban Concept/Solar kategóriában rajthoz állókat: a versenyzőknek nem csak megtervezni és megépíteni kellett a legtakarékosabb autót, hanem a futam végére több energiát kellett termelnie a járműnek, mint amennyit felhasznált. Ezt egyedül a győri fejlesztésű napelemes SZEvolution teljesítette. Ráadásul a WWF is ezt az autót választotta a környezetvédelem egyik „nagykövetének”.
Itt az idő, hogy leszüreteljük fűszernövényeinket és téli megőrízzük fantasztíkus ízüket. Több módszer is a rendelkezésünkre áll, mindenki választhat kedve szerint.
A Yukka tartása: Nyáron fokozatos szoktatás után, akár a tűző napra is kitehető, ilyenkor rendszeres öntözést és tápoldatozást kíván. Ebben az időben a szárazabb levegő sem árt a növénynek. Télen ajánlott hűvösebb helyiségben teleltetni. Magas hőmérsékleten és száraz levegőn a növény veszít ellenállóképességéből. Ha a hűvös levegő (kb. 10-12 °C) nem oldható meg és száraz a szoba levegője, akkor időnként (a szoba páratartalmától függően, akár naponta is) meg kell permezetni kézi permezetővel, így elkerülhető a levélvégek száradása. Ha a növény levelei teljes egészében sárguli kezdenek (nem csak a végei), akkor a fényhiány lehet a gond, ilyenkor át kell helyezni a növényt. Érheti télen is közvetlen napfény. Az ilyen helyek többnyire a radiátor melletti ablaknál vannak - nagyon száraz a körülötte lévő levegő - ilyenkor elkerülhetetlen a növény rendszeres permetezése. Télen ne kapjon tápoldatot. Öntözni a hőmérsékletől függően kell (alacsony hőmérsékletnél lényegesen kevesebbet), két öntözés között mindenképpen hagyjuk a földjét kissé kiszáradni. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt Kapcsolódó cikk: Milyen betegségek támadják a yuccát?
Üdvözlöm! A képen egy szobai futóka (Scindapsus aureus) látható. Nagyon igénytelen növény. Szobahőmérséklet megfelel, heti 2-3 szor kell öntözni, a fényigénye sem túl nagy, de ajánlatos világos helyre tenni. Hetente, télen 3 hetente lehet tápoldatozni. A szaporítása nagyon egyszerű: hajtásdugvánnyal lehet megsokszorosítani. A hajtás végét le kell vágni 10-20 cm-es darabon, és vízbe ki kell gyökereztetni. Ha már a gyökerek 1-2 cm-esek, akkor el lehet ültetni és kész az új növény.
A fotón látható növény: Dendrobium kinggianum ill. annak egy hibrid változata. Tartásmódja nyáron: Világos, de nem túl meleg helyen, déli naptól védve, 2-3 naponként esővízzel (ezen belül hetente-2 hetente orchideatáppal) öntözve. Az ösz közeledtével az öntözést fokozatosan csökkenteni kell, majd teljesen elhagyni. Télen szárazon, nem öntözve, hűvös helyen (10-18 °C) sok fény mellett teleltetni a virágok megjelenéséig. Elvirágzása után csak akkor kell az öntözést-tápozást ujraindítani, amikor az új hajtások megjelennek a növény tövénél. Sok sikert! Kapcsolódó cikk: Hogyan gondozzuk a Dendrobium orchideákat?
Igen megoldható, hogy minden évben virágot, majd termést hozzanak, de ennek a téli telelési hőmérséklet az egyik alapvető meghatározója. Az optimális telelési hőmérséklet 4-6 °C, ha ennél magasabb, akkor a növény nem tud teljes nyugalmi állapotba kerülni, így nem indul meg télen a - növény belsejében - a bimbóképződés, ezért tavasszal nem fejleszt virágokat, ill. termést. Nyáron a szabadban van a legjobb helye, szélvédett, napos környezetben. Fontos, hogy gyakran permetezze a növényt, mert kedveli a magasabb páratartalmat. A permetezésre ne tűző napféynben kerüljön sor, mert a növény levelein összegyűlt vízcseppek könnyen égési sérüléseket okozhatnak, így barna foltok keletkeznek. Az ideális kora reggel, ill. estefelé. A növekedési időszakban (tavasztól-őszig) fontos a rendszeres öntözés és a citrusféléknek külön készített tápoldatozás (a készítményen olvasható mennyiségben adagolja). Télen az öntözést minimálisra kell csökkenteni, mert az optimális (4-6 °C-os) telelési hőmérsékleten nyugalmi álapotban van, ilyenkor kevés nedvességet használ el a növény. Sok nedvesség következtében gyökérrothadás léphet fel, de ez könnyen elkerülhető, ha két locsolás között földje kissé kiszárad (csak télen). Nyáron egyáltalán nem szabad kiszárítani ültetőközegét. A törpe narancs (Citrus microcarpa) kissé eltérő gondozást igényel. Nyáron nem szabad déli fekvésű ablakban tartani, mert üvegen keresztül erősek a nap sugarai. Szabadban félárnyékos hely az ideális számára. A téli telelési hőmérséklet 10-16 C között változhat. Nyáron bőségesen, télen viszont mérsékeljük az öntözések mennyiséget. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt
Kedves Boros Csaba! A képek alapján túlságosan visszavágta! Fokozatosan szabad csak visszavágni az ilyen idős növényeket. Nem tud fotoszintetizálni, mert nincs levele. Ezt nem kártevő okozza. Tegye ablak közelbe, napfényes helyre és öntözze 2-3 naponta. Talán rendbe jön. Tavaly pedig azért nem virágzott szerintem, mert levágta a bimbó kezdeményeket.