2061. Később, de beindult a tiszavirágzás!
A korábbi hidegebb időjárás miatt idén a megszokottnál később, június végén várható a tiszavirágzás. Most Kőrös-Toroknál jár!
A korábbi hidegebb időjárás miatt idén a megszokottnál később, június végén várható a tiszavirágzás. Most Kőrös-Toroknál jár!
Az elmúlt időszak csapadékos időjárása terjeszti a gombabetegségeket. Kártételi veszélyhelyzettel fenyeget az alma illetve a körte varasodását okozó Venturia inaequalis és Venturia pyrina.
A sztívia egy Dél-Amerikai fűszernövény, mely édesebb a finomított cukornál, nincs káros hatása, cukorbetegek, fogyókúrázók is fogyaszthatják, mivel nem növeli a vércukorszintet. A sztívia tökéletes megoldás a mesterséges édesítőszerek helyett. Sőt, megelőzi a fogszuvasodást is! Aki természetes, egészséges édesítőszert keres, nyugodtan kísérletezzen a sztíviával. Íme néhány recept kedvcsinálónak!
A csuporkafélék népes családja körübelül kétezer fajt foglal magába, és számtalan fajtája vált kedvelt cserepes dísznövénnyé. A növényfaj (Gloxinia) a nevét egy francia orvos-botanikustól, Benjamin Peter Gloxin-tól kapta, a XVIII. század derekán. Az egyik, nagyon népszerű cserepes faj a Gloxinia latifolia (syn. sylvatica) Peruból és Bolíviából származik, és helyes gondozás mellett otthonunkban is évekig gyönyörködhetünk a szépségében.
A botanikusok valószínűleg egyetértenek abban, hogy a virágzó növények és fák között, nincs rejtélyesebb nemzettség a fűzfélék nemzettségénél. Azt mondják, hogy kivételes külsejüknek és szépségüknek köszönhetően, nem léteznek népszerűbb és ismertebb fűzfák a babiloni vagy a „síró” fajtáknál (Salix babylonica). A nyárfákkal együttesen, a természet fűzfaféléinek családját alkotják, egy olyan csoportot, melynek legkisebb tagját cserjének nevezik, hiszen néha az északi sarkkörön belül nem haladja meg az 5-7 centiméter magasságot.
Kedves István! A pangó vizet egyetlen gyümölcsfa sem kedveli - károsodnak a gyökerek, sok a kórokozó. Magas csapadékigénye (7-800 mm/év) az almának, körtének diónak van, de pl a fekete bodza, áfonya kimondottan vízigényesnek mondott növény, valamint a mogyoró ültetése is lehetséges amely a héjasok közül a legigénytelenebb. A kerti munkához sok erőt és örömet kívánok!
Kedves József! Személy szerint nagyon fontosnak tartom az őszi és a kora tavaszi lemosó permetezést, hiszen az áttelelő kórokozókat igen nagy hatékonysággal tudjuk megtizedelni, és ezzel a módszerrel juttatjuk a lehető legkevesebb növényvédő szert a gyümölcsökbe. Természetesen szükség van az egész évi védekezésre is. A fertőző baktériumos levél- és gyümölcsfoltossággal szemben a virágzásban és utána réztartalmú szerrel érdemes permetezni. A különböző kártevők ellen (tarka és sárga diólevéltetű, gubacsatkák) pedig felszívódó rovarölő szerrel védekezhetünk. Bár a kiskertekben a diót nem szokták művelni, de nagyobb és szebb terméshozamot érünk el, ha a törzs körül gyomirtást végzünk úgy, hogy a talajt megmozgatjuk (így a talaj levegőztetését és a jó vízgazdálkodás elősegítését is elérjük). Érdemes a diót trágyázni is (a talajba bedolgozni 20-25 cm mélyen) - kálium- és nitrogénigényes növény. A kertészkedéshez sok erőt ás örömet kívánok!
Kedves Bea! Csemegeszőlő oltóvessző csapok lehetőleg ellenőrzött törzsültetvényből, esetleg évközben folyamatosan ellenőrzött termőszőlő ültetvényekből szedhetők. Az oltócsapokat, a késői időpont miatt, jelenleg csak szaporítóanyag előállító telepekről lehetne beszerezni. Az átoltást, ha a szaporítóanyag telepekről nem sikerül beszerezni, akkor javasolnám az átoltás későbbi időpontra történő elhalasztását, vagy a fásoltások helyett zöldoltás alkalmazását. A kérésével javaslom, forduljon a volt Szőlészeti Kutató Intézetekhez, vagy Kertészeti Egyetemhez, esetleg a megyei Agrárkamarákhoz, ahol többet segíthetnek az oltócsapok beszerzésénél. Üdvözlettel: Növényorvos
Tisztelt F.K.5.! Ön valóban nem szobafenyőt (ARAUCARIA EXCELSA) vásárolt. Az Ön által vásorolt fajta valószínűleg a CUPRESSUS MACROCARPA GOLDCREST, de teljes bizonyossággal fénykép alapján nehéz meghatározni a fajtát. (Szóba jöhet még a Chamaecyparis lawsoniana Ellwoodii fajtája, amit kis méretben szintén szoktak dekorációs célokra használni. Ez a fajta nagyobb méretben a kertekben is megtalálható, védett helyen teleinket jól tűri.) A növény nálunk nem telel át, rövid tenyészidejű örökzöld dekorációnak használják. Párás, hűvös, világos helyet igényel, fagypont körüli hőmérsékleten teleltessük mérséklet öntözés mellett. Gergely Díszfaiskola, Gödöllő
Nem kell komolyan venni az ennyire túlzó óvatosságot. Nyugodtam keverje össze, ugyanis ha a növénye vírusos, akkor az vagy a kukába kell, hogy kerüljön, vagy így is-úgy is fertőzni fog! Üdv