206. TAVASZI DÍSZNÖVÉNY-KIÁLLÍTÁS
Óriási volt a sürgés-forgás a Budai Arborétumban. Pénteken megnyílt a 2006-os dísznövény-kiállítás.
Óriási volt a sürgés-forgás a Budai Arborétumban. Pénteken megnyílt a 2006-os dísznövény-kiállítás.
Nagy port kavart az Andrássy úti fák telepítése. Magas kőrist, ezüst hársat vagy valami mást kellene (kellett volna) telepíteni? Vita a fákról.
A kis málnabogár a málna és a szeder virágbimbóit és termését is károsítja. Ezért fontos, hogy védekezzünk ellene.
Szinte hirdetésbe illő jelenség: "Metálzöld bogár, legfeljebb két éves, optikai tuninggal, dupla spoilerrel, manuális klímával gyűjtőnek eladó."
A közönséges spárgabogár az egyik legjelentősebb, de talán legszebb kártevője a spárgának. Ellenségétől a spárgadarázstól pont a növényvédő szerek mentik meg.
A Rosa rugosa - japán rózsa vagy ráncoslevelű rózsa az egyik legszebb vadrózsa, mert levelével, virágával és termésével egyaránt díszít, külön metszést nem igényel, ha nagyon elterpeszkedne kertünkben visszametszhetjük. persze mint minden cserjének néhány évente jót tesz egy kis fiatalító metszés.
A fotón egy szépen kifejlődött körterozsda kórképe látható. Azokban a kertekben fordul elő, ahol különböző boróka (Juniperus sp.) fajok és a körte is megtalálható (a képen is nem díszalma, hanem egy körte faj látható). A gombának ugyanis mindkét gazdanövényre szüksége van fejlődése során. A gomba a boróka vesszőiben telel át s tavasszal, csapadékos, szeles időben spórái átszállnak a körtére.<p> A védekezért lombhulláskor kell megkezdeni: a leveleket össze kell gyűjteni és a talaba forgatni. Tavasszal, lombfakadástól kezdve rozsdabetegségek elleni permetszerekkel kell kezelni a fát.
A kép nagyon jól sikerült, s tényleg fenevadaknak tünteti fel az egyszerű (de valóban méretes) levéltetvek egy faját. Jól látható középen a rügyecske, amivel egy méretűek a tetvek. Így már nem is olyan nagyok. Tehát a fát mindenképp tartsák meg. Védekezni a szokásos tetvek elleni szerrel lehetséges, vagy ha megvárják a telet, a fagy is elintézi a dolgot a vegyszerek helyett. Legközelebb majd tavasszal kell figyelni a fára, hogy esetleg újra megjelennek-e a fenevadak.
A képen valóban egy hársfa levele látható. Magyarországon 4 hársfa faj és számos nemesített változata él. Ez alapján a kép alapján nehezen lehetne biztosat mondani a pontos fajról. Ha ezüst hársról (Tilia tomentosa) van szó, akkor a levél fonáka molyhos kell hogy legyen. Ha nem igazán molyhos, hanem csak az érzugokban szakállas, akkor nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos) lehet.
A növényt tölcsérjázminnak vagy meténggyökérnek hívják, latinul a helyes neve Mandevilla. <p>Trópusokról származó kúszócserje, nyáron a balkonon tartható, sok locsolást és rendszeres tápanyagutánpótlást igényel, csak ebben az esetben hozza akár 1 m hosszú virágos hajtásait. Télen 15-18°C-on teleltethető világos helyen, kevesebb öntözéssel. <p>Szaporítása tavasszal, a fiatal zöld hajtások dugványozásával lehetséges.