21. Fontos tudnivalók a beltéri kertészkedésről
A beltéri kertészet célja alapjában véve az, hogy megvédjük a növényeket a kemény téli időjárástól. Mostanában viszont egyre gyakrabban részesítik előnybe a dekoratív jellege miatt is.
A beltéri kertészet célja alapjában véve az, hogy megvédjük a növényeket a kemény téli időjárástól. Mostanában viszont egyre gyakrabban részesítik előnybe a dekoratív jellege miatt is.
A virágláda alját töltsük meg cserépdarabokkal, sóderrel, hogy a vízelvezetésről gondoskodjunk. Töltsük meg jó minőségű föld-komposzt keverékkel, s ültessünk bele örökzöldeket, kaukkfüvet és dísztököt..
A fagyra érzékeny és a télálló pozsgás növények egyedi látványt nyújtanak. A növény gondozásának egyszerűsége és a jobb térkihasználás ihlette e bájos függő kosárka megalkotását. Azonban a felfüggesztett virágtartók sokkal jobban ki vannak téve a nyár viszontagságainak, például a magas hőmérsékletnek és a szárító szélnek, mint hagyományosan elhelyezett társaik. Ezért a kosárba pozsgás növényeket ültessünk.
Cikkünk célja, hogy rámutasson néhány népszerű növény toxikus tulajdonságaira, mert így megvédhetjük magunkat és gyermekeinket a súlyos következményektől. Egyes növények akár halált is okozó mérgező anyagokat taralmaznak, míg másokkal a kellemetlen egészségügyi hatásaik miatt szükséges elővigyázatosan bánni.
Valószínűleg nem sokakat érdekel ez az apró, sárga virágú, a keresztesvirágúak családjába tartozó gyomnövény, amelyet úgy hívnak, szapora zsombor, de talán a róla szóló történetem lesz, akit elszórakoztat.
Az Aloe nemzetségbe számos faj tartozik. Ezek örökzöldek, levélrózsás fák, cserjék, évelők és kapaszkodó kúszónövények. Erősen fagyérzékenyek, csak 7-10 fokot tűrnek el. Tehát mindenképpen vigyük őket be a lakásba, de olyan helyiséget válasszunk, ahol a hőmérséklet nem emelkedik 10 ˚C fölé.
A levelek sárgulásának oka valószínűleg a nagymértékű gyökérsérülés lehet. A levelek sárgulása normális esetben csak néhány alsó levélre terjedhet ki, és a továbbiakat nem érinti. A most sárguló levelek tavaszra elszáradnak és akkor le kell vagdosni. Most teendője nincs. Én a nagymértékű gyökérsérülés elkerülése miatt cserepekbe ültetve ásom be a szabadföldbe az Agávéimat és másokat, így a cserép alján lévő lyukakon a gyökérzet belenő a körülötte lévő talajba, de felszedéskor a cserépben maradó gyökereket nem éri sérűlés és ezek a gyökerek részben mérséklik az edényen kivül nőtt gyökerek sérülését. Az Agavékat és Aloékat mérsékelten télen is célszerű megöntözni, a körülményektől függően kb. havonta egyszer, persze csak mérsékelten. A Debreceni Pozsgástár című színes, képes magazinból sok mindent megtudhat a pozsgásnövényekről.
Nem kell, nyugodtan használható. Jó darázscsípés, horzsolás és égési sérülés esetén. Vágjon le egy darabot az aloéból, és használható is az irritált részen. A leveleiből nyert zselészerű anyagot belekeverheti az arcpakolásba, de akár a testápolóval és az arckrémmel is vegyítheti. Nem kell mást tenni, csak két-három centit lenyesni a leveléből, gondosan kikapargatni a belsejét, és összedolgozni a krémmel. Tízszer olyan gyorsan felszívódik, mint a víz, és jótékony hatása azonnal érezhető.
Az első egy aloe, de lehet haworthia is, a 2. agave sp., a 3. egy crassula féle. A növények fejlettségi szintje és a képek minősége, valamint a nagyítási lehetőség hiánya miatt többet mondani nem tudok. Üdv.: Ficzere Miklós
A mellékelt cikkben megtalálja az Aloe vera pontos gondozási leírását. Üdvözlettel, Édenkertész