3626. Így ültess szabad gyökerű fát szakszerűen
Ha kertünkbe növényt szeretnénk vásárolni, akkor alapvetően kétféle kiszereléssel találkozhatunk a különböző kertészetekben és faiskolákban: földlabdás/konténeres- vagy szabadgyökerű növényekkel.
Ha kertünkbe növényt szeretnénk vásárolni, akkor alapvetően kétféle kiszereléssel találkozhatunk a különböző kertészetekben és faiskolákban: földlabdás/konténeres- vagy szabadgyökerű növényekkel.
Számos országot bejárva tapasztalhatjuk, hogy bizony sehol sem használják ki eléggé az adott térség kínálta lehetőségeket. Még fejlettebb országokban is általában messze elmarad a magán, illetve közterületek parkosítási-parkosítottsági színvonala a lehetségestől.
A fekete retek (Raphanus sativus) elég furán néz ki, ennek ellenére meglepően sok betegség enyhítésére és kezelésére használható. Ismerkedjünk hát meg ezzel a közismert (vagy nem) zöldséggel!
A diós-mákos begjli az ünnepek egyik elmaradhatatlan velejárója, ami nem is csoda, hiszen könnyű elkészíteni, és hát mondjuk ki: egyszerűen finom! A következőkben diós- vagy mákos bejgli elkészítését írjuk le!
Az utóbbi időben Magyarországon az őshonosakon kívül nagyon sok mediterrán eredetű, főleg Olaszországból származó örökzöld növényt telepítettünk. Ezek kényesebbek, több odafigyelést igényelnek.
Az Ön által leírt rovarok valószínű árnyéklegyek. A kifejlett egyedek nem okoznak ugyan kárt, de elég kellemetlenek lehetnek a lakásban. A gondot ezek lárvái okozzák, amik a talajban a hajszálgyökereket károsíthatják. <p> Ellenük több módon is védekezhetünk. Hagyjuk kiszáradni a növények talaját (persze ez nem minden növény esetében tehető meg.) A sárgalapos védekezés is hatékony, mivel ezek vonzzák a rovarokat. Segíthet, ha 1 cm-es rétegben finom homokot szórunk a földre, ez megakadályozza, hogy a női egyedek lerakják a földbe petéiket. Ha mindez nem működik, akkor csak a parazita nematódák segíthetnek.
Nem szükséges csövet helyezni a gyökerekhez. Elég, ha kitányérozza a töve mellett a földfelszínt és rendszeresen locsolja a fát.
Sajnos én is így vesztettem el szintén 1,5 éves kutyám, idén márciusban. A viszonylag enyhe tél kedvezett a kullancsoknak, amelyek akár végzetes betegségeket is hordozhatnak. Az ellenük való védekezésben felhasználhatók szervesfoszforsavészterek (pirimifosz-metil), piretroidok(deltametrin, permetrin, lambda-cihalotrin), inszekticid karbamátok (propoxur, karbaril). Ezek közül én a pirimifosz-metil hatóanyagú Actellic 50 EC-ét javaslom. Most már azt is tudom, hogy számos szer (pl. a fipronil ható anyagú Frontline), és nyakörv (pl. Bolfo, Kawu nyakörv) áll rendelkezésre, amivel az állatokat közvetlenül is megvédhetjük.
Az akác Amerikából származó fa, ami nevét Jean Robinról kapta, aki 1601-ben honosította meg Európában. <p>Szabálytalan, laza koronával rendelkezik, és tüskés ágakkal. Szárnyalt levelei vannak, amelyek 9-19 levélkéből összetettek, későn fakadnak. Fehér virágai júniusban nyílnak, jól mézelők. Barna hüvely termése van. Kevésbé igényes faj, jó várostűrő. A napos termőhelyet szereti. Útmenti fasorok, facsoportok létesítésére használják.<p>Több fajtája is létezik: pl. a lazább gömbkoronájú, rendszeres metszést igénylő ´Bessoniana´, a rózsaszín virágú ´Casque Rouge´, az aranysárga levelű ´Frisia´, a szabályos gömbkoronájú ´Umbraculifera´.<p>Az akác allelopátiás növény, ami azt jelenit, hogy olyan méreganyagokat termel (különösen fiatal korában), ami megakadályozza, hogy az alatta lévő növények kifejlődjenek, csökkentve ezzel a versenyhelyzetet az adott helyért folytatott küzdelemben.<p>Az akác jól tűri a zöldnyesést, aminek köszönhetően jó törzset lehet nevelni, törzselágazódás nélkül.<br>Jó a sarjadzó képessége a levágott tuskóról, de ezekre a sarjakra jellemző, hogy előbb utóbb elkorhad a bélrészük, a szélnek pedig kevésbé állnak ellen, ezért inkább a gyökérsarjakat javasolt állományfelújításra használni.
Azt nem garantálhatom, hogy elkerülik kertjét a méhek, ha olyan növényeket ültet, amelyek nem vonzzák őket, de számuk biztosan kevesebb lesz. A nem illatos, kicsi, jellegtelen virágok nem vonzzák a méheket. Válasszon olyan növényeket, melyek szélbeporzásúak: pl. fenyő, éger, dió, tölgy, bükk, tiszafa, nyárfa, kőris, mogyoró, nyírfa, platán, boróka, fűfélék (pl. a nagyon dekoratív pampafű) stb. Azt azonban vegye figyelembe, hogy ezek nagy része pollenallaergiát okozhat, ha valaki hajlamos az allergiára.