3846. Kereklevelű sziklapáfrány (Pellaea rotundifolia)
A kereklevelű sziklapáfrány (Pellaea rotundifolia) a vénuszfodorkafélék (Adiantaceae) családjába tartozó 20-30 cm magasra megnövő szubtrópusi levéldísznövény.
A kereklevelű sziklapáfrány (Pellaea rotundifolia) a vénuszfodorkafélék (Adiantaceae) családjába tartozó 20-30 cm magasra megnövő szubtrópusi levéldísznövény.
Első alkalommal szervezik meg pénteken a csodálatos növényvilág napját (Fascination of Plants Day), amelyhez Magyarországon is több tucat intézmény csatlakozott.
A bogyósok közül a szamóca és a málna elsősorban frissen fogyasztott, másodsorban konzerv- (dzsemek, lé), tej- (joghurtok), és hűtőipari alapanyagként felhasznált gyümölcsök, a ribizli és a köszméte nagyrészt konzervipari feldolgozásra kerül.
A brassói rakott káposzta hozzávalói: 75 dkg savanyúkáposzta, 50 dkg sertés lapocka, 1 csokor kapor, 1 dl ketchup, só, bors, csombor, 3 dl tejföl, 1 fej vöröshagyma, kevés olaj.
A paprika (Capsicum annuum) is a déli származású, melegkedvelő zöldségnövények közé tartozik. A humuszos, meleg, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajt kedveli, de egyben jó szerkezetűnek és levegősnek is kell lennie a közegnek, amelybe ültetjük. A meleg és napsütötte fekvésben érzi jól magát - az sem baj, ha tűző napra ültetjük.
Kedves Érdeklődő! Az Aloe-, ill. Agave fajokat nem lehet levéldugványról szaporítani. Nagyüzembe magról, otthoni hobbikertészek pedig sarjakról szaporítják ezeket a növényeket. Esetleg az aloe-t fejdugványról meg lehet próbálni szaporítani steril virágföld és homok 3:2 arányú keverékébe. A levágott növényi részt ültetés előtt legalább 4-5 napig hagyni kell száradni (nem közvetlen napon, hanem árnyékban), ezután elültethető. Ha a növény csak kissé nyúlt meg, tegye ki a kertbe fokozatos (kezdetben árnyékba, majd egy kis nap stb.) szoktatás után félárnyék az ideális az aloe fajok számára, egész nap nem érheti őket közvetlen napfény. Ha nem nagymértékű a megnyúlás, rendbe jöhet a növény a szabadban. Üdvözlettel Vasvári János Zsolt
A papagájvirág (Strelitzia reginae) türelmet igényel, mert csak az 5. év után kezd virágozni. Szerintem jövőre virágozni fog. A helye jó. A Pachirát nem szokás metszeni, hanem a törzsét össze szokták fonni. Az alakításkor szempont, hogy a törzs (ek) tetején legyen hajtás és lomb.
Feltételezem, hogy selyemfenyőjének fenyőrozsdája (Cronartium ribicola) van. Mivel képet nem küldött, azt javaslom, hogy a betegség latin neve alapján próbálja azonosítani az interneten, ahol jó képek találhatók. Amennyiben a kórkép megegyezik, és nagy növényről lenne szó, azt tudnánk javasolni, hogy a fertőzött részeket távolítsa el, de ekkora növénynél ez nem megoldás. Elképzelhető, hogy a fertőzés a növény pusztulásához fog vezetni. A fenyőrozsda fő gazdanövénye a ribiszke (étkezési és dísz egyaránt), amennyiben a két növény egymás közelségében él, a fertőzés veszélye még nagyobb. Üdvözlettel: Gergely Díszfaiskola, Gödöllő
A képen egy: Amorphallus rivieri látható. A neve a görög amorphos szóból ered, ami alaktalant jelent a phallus pedig péniszt jelent. Össze kell rakni a két nevet és egyből rájön az ember, hogy a növény neve honnan eredeztethető.
Tisztelt Hadas László! A fénykép alapján úgy ítéljük meg, hogy a tapasztalt jelenség fagykár. A növény leyland 'ciprus' (x Cupressocyparis leylandii), és erre a növényre sajnos jellemző lehet, hogy kemény teleken részlegesen károsodik. Ha a növény egyébként kielégítő állapotban van, akkor ezt a károsodást kinövi. Érdemes odafigyelni az öntözésére is. A leyland ciprus - bizonyos mértékig - fagyérzékeny növény, és a túlzott mértékű öntözés tovább fokozza fagyérzékenységét, mivel ilyenkor a hajtások nem tudnak kellőképpen "beérni", fásodni, vagyis felkészülni a télre. Gombafertőzés is elképzelhető, de ezt fénykép alapján nehéz azonosítani. Gergely Díszfaiskola, Gödöllő