3846. Kereklevelű sziklapáfrány (Pellaea rotundifolia)
A kereklevelű sziklapáfrány (Pellaea rotundifolia) a vénuszfodorkafélék (Adiantaceae) családjába tartozó 20-30 cm magasra megnövő szubtrópusi levéldísznövény.
A kereklevelű sziklapáfrány (Pellaea rotundifolia) a vénuszfodorkafélék (Adiantaceae) családjába tartozó 20-30 cm magasra megnövő szubtrópusi levéldísznövény.
Első alkalommal szervezik meg pénteken a csodálatos növényvilág napját (Fascination of Plants Day), amelyhez Magyarországon is több tucat intézmény csatlakozott.
A bogyósok közül a szamóca és a málna elsősorban frissen fogyasztott, másodsorban konzerv- (dzsemek, lé), tej- (joghurtok), és hűtőipari alapanyagként felhasznált gyümölcsök, a ribizli és a köszméte nagyrészt konzervipari feldolgozásra kerül.
A brassói rakott káposzta hozzávalói: 75 dkg savanyúkáposzta, 50 dkg sertés lapocka, 1 csokor kapor, 1 dl ketchup, só, bors, csombor, 3 dl tejföl, 1 fej vöröshagyma, kevés olaj.
A paprika (Capsicum annuum) is a déli származású, melegkedvelő zöldségnövények közé tartozik. A humuszos, meleg, tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő talajt kedveli, de egyben jó szerkezetűnek és levegősnek is kell lennie a közegnek, amelybe ültetjük. A meleg és napsütötte fekvésben érzi jól magát - az sem baj, ha tűző napra ültetjük.
A diónak rozsdás betegsége nincs, viszont egy gomba és egy baktérium is okozhat levélfoltosságot, ami a levelek kilyukadásához vezethet. Ősszel érdemes összegyűjteni és elégetni a lehullott leveleket, ha ez nem lehetséges fertőtleníteni kell a leveleket, ill. hajtásnövekedés kezdetétől cineb, mankoceb hatóanyagú szerrel lehet permetezni diófánkat.
Üvegházi termesztés során előfordulhat, hogy hőkár éri a paprikát, ez okozhat barnás elszíneződést a bogyón. A hőkár gyakori szellőztetéssel megoldható. Túlzott permetszeradag vagy nappali nagy melegben alkalmazott permetezés is okozhat égésfoltokat.
Magyarországon számos fűz fajjal találkozhatunk a természetes vegetációban és mégtöbb nemesített fajtával a faiskolákban. <p>Ezek közül természetesen csüngő habitusú a szomorúfűz (Salix alba ´Tristis´) míg ennek alapváltozata a fehér fűz (Salix alba) a folyópartjainkon megtalálható fűzerdők alapfaja, amire nem jellmező a ´szomorúság´. Kisebb termetű fa a kecskefűz (Salix caprea), vagy a spirálfűz (Salix matsudana ´Tortuosa´), melynek göcsörtös vesszői a virágkötészetben használatosak. Bokros növekedésű a cinegefűz (Salix rosmarinifolia) vagy bíborfűz (Salix purpurea), melynek vesszőit kosárfonásra használják. <p> Divatos változatok manapság, az 1-1,5 m magas törzsre oltott fűzek, melyek csüngő ágaival nagyon mutatós szoliter növény. A kép alapján sajnos nem lehetséges az ön példányának pontos fajtáját megállapítani.
Az oltás vegetatív szaporítási mód, amelyet a kertészetben széles körben alkalmaznak. A kaktusz egy darabját egy könnyen növekedő másik kaktusznövényre, az alanyra oltjuk. Az alany serkenti a nemes növekedését és ellátja azt tápanyagokkal - mint ahogy az a saját hajtáscsúcsával tenné. A képen látható kaktusz(ok) is ilyen technikával ´készülhettek´.
A szobai vagy fehér kála sarjhagymákról szaporítható házilag. Ősszel, átültetéskor késsel vágjuk le a sarjakat, és tegyük kisebb cserepekbe. Az így szaporított növények a fehér kála esetében kb. másfél év múlva, míg a színes fajták csak 3 év múltán hoznak virágot. <p>A liliom tartósan egy helyben maradhat, minél kevésbé háborgatjuk, annál bokrosabbá válik és gazdagabban virágzik. Eltérően a többi hagymás növénytől csak ha csökken virágzóképessége, akkor ültessük át.