4126. Hogyan erősítsük meg immunrendszerünket természetes anyagokkal?
A téli időszak különösen kedvez az influenzának és az egyéb náthás megbetegedéseknek, amelyek a jól ismert kellemetlen tünetegyüttessel járnak.
A téli időszak különösen kedvez az influenzának és az egyéb náthás megbetegedéseknek, amelyek a jól ismert kellemetlen tünetegyüttessel járnak.
A citrom erősíti az immunrendszert, különösen télen, amikor szervezetünk legyengül. Sokan ódzkodnak, hogy a zellert akár salátaként, akár köretként fogyasszák, pedig jó volna ezt a zöldséget is legalább hetente kétszer étrendünkbe illeszteni!
A befőzés mára már nem csak a tapasztalt könyhatündérek kiváltsága, bárki tehet el finom lekvárokat, befőtteket és szörpöket télire. Lássuk mikor, mit érdemes feldolgoznunk!
Nemzetközi intézetek modellfutásai alapján, az idei tavasz és nyár az átlagosnál melegebb lehet, átlagos, vagy annál kevesebb csapadék mellett. Aszályos év állhat előttünk.
A yuccát ne öntözzük szórófejes öntözőrendszerrel, vagy felülről, mivel ez kedvez a gombák elszaporodásának.
Sajnos ahol a hangyák megjelennek a kertben, ott fel kell készülni a levéltetvek elleni védekezésre. Erre a célra igen jó szerek állnak rendelkezésünkre; ilyenek a Bi 58, a Flibol E, az Unitron 40 EC, a Decis 2,5 EC, a Chinetrin 25 EC, a Piretrin stb. A kerti ágyásokban, a gyepben levő hangyabolyt a legegyszerűbb széttúrni, és rovarölő szerrel lepermetezni. Ezt többször is meg kell ismételni, mert csak azok a hangyák pusztulnak el, amelyeket közvetlenül ért a permetlé, de ezek is elmásznak, és valahol a föld alatt szívódik fel testükben a halálos méreg. Helyettük más hangyák jönnek a felszínre; ezeket csak ismételt permetezéssel lehet elpusztítani.
Vegyszeresen én a réztartalmú szereket javasolnám. Mivel már termőre fordult, így a rövid várakozási idejű peszticideket javasolnám. 10 naponként legalább 6 alkalommal kell permetezni. Ezután még 2-3 alkalommal, 10 napos időközzel végzett kiegészítő permetezésre lehet szükség. Védekezésre a kasugamicin, rézszulfát, rézhidroxid és a rézoxiklorid tartalmú szerek jöhetnek számításba.
Alaposan vissza kell vágni, 10-15 cm maradjon.
A fajok többsége évelő lágyszárú, néhány félcserje, egy csoportjuk egy- vagy kétéves lágyszárú. Tartsuk a földjét mindig nedvesen, két öntözés között hagyjuk, hogy a talaj felszíne egy kicsit kiszikkadjon. Lehetőleg szobahőmérsékletű vizet használjunk, s ügyeljünk, hogy az is csak a talajt és ne a leveleket érje. Páratartalom: Nagy páratartalmat igényel, ezért a cserepet állítsuk nedves kavicsrétegre. Betegségek: A tűző naptól sárga foltos lesz a levele, a túlöntözés tőrothadásos megbetegedést okozhat. Ha a virágok és a levelek penészesek, botrítisz- vagy lisztharmatfertőzés támadta meg.
A csiga roppant falánk jószág, amely válogatás nélkül megrágja a kertben kiültetett virágokat, a zöldségféléket, a szamócatöveket, de még a kutya eledelét is képes megenni, szóval teljesen általános, hogy ilyen csigákat lát. Limex nevű granulátummal védekezhet ellenük. A szert a növények sorközébe, kis kupacokban vagy sávosan szórjuk ki gondosan ügyelve arra, hogy a szer ne kerüljön a növények levelére. A Limexet nem jó használni fejessaláta, káposzta, sóska és kapor közelében, mert ezeknek a leveleit fogyasztjuk. 10 négyzetméterre 6 g szert használjon. A gyártott csiga csalogató szerek metaldehidet tartalmaznak.