421. Miért alszanak a virágok?
Miért alszanak a virágok? Nem azért, mert fáradtak, és még csak nem is azért, mert álmosak - a legtöbb tudós szerint éppen hogy azért, mert kellőképpen fejlettek.
Miért alszanak a virágok? Nem azért, mert fáradtak, és még csak nem is azért, mert álmosak - a legtöbb tudós szerint éppen hogy azért, mert kellőképpen fejlettek.
Minden évben tömegével árulják a muskátlit a piacokon, és sokan szeretnék, ha a növény igazi óriássá növekedne.
Az elején tisztáznunk kell egy félreértést: a köznyelvben a Fragraria x ananassa magyar neve az eper, pedig az helyesen szamóca lenne. De akkor mi is a valódi eper?
Az ősz a legkiválóbb időszak arra, hogy helyrehozzuk hibáinkat, javítsuk a legyengült gyep kondíciójának a jó áttelelés, a gyors tavaszi indulás érdekében. Most időszerű a gyeptelepítés, felülvetés, kötött talajon a gyepszellőztetés és homokszórás.
Régebben az ősz volt a fák és cserjék fő ültetési szezonja, mert a szabadgyökerű és földlabdás növények voltak túlsúlyban a kereskedelmi forgalomban. A mai konténeres növények viszont szinte bármikor telepíthetők, de természetesen biológiai tényezők is befolyásolják a helyes időpont kiválasztását.
A hanga vagy csarab (Calluna vulgaris) kis igényű törpecserje, Skóciában szinte mindent beborít. A legfontosabb amire figyelnünk kell, hogy savanyú talajt igényel, meszes talajban nem él sokáig. Balkonon vagy a kertben is nevelhető, napsütéses helyen, laza, savanyú talajban. Ősszel elvetheti magjait, télire letakarva néhány gallyal. Mészben szegény vízzel kell locsolni, óvakodva a pangó víz kialakulásától. A kifejlett növényt elvirágzás után ill. tavasszal is vissza kell metszeni, hogy ne öregedjen el. Egy csodaszép őszi-téli balkon virág: csarab
A növény neve: köszvényes palackcserje (Jatropha podagrica), Közép-Amerikai származású a kutyatejfélék családjába tartozó növény. Fűtött szobában a világos, napos helyet kedveli. Mérsékelt öntözést igényel, mivel gumósan megvastagodott testében vizet raktároz. (Eredeti élőhelyén a száraz évszakban leveleit teljesen elhullajtja, és ebből a vízraktárból él a következő nedves időszakig.) <p>Ősszel nálunk is lehullajthatja leveleit, ilyenkor tavaszig nem is kell locsolni, csak a friss hajtások megjelenésekor kell elkezdenünk ismét az öntözést.
A Rosa rugosa - japán rózsa vagy ráncoslevelű rózsa az egyik legszebb vadrózsa, mert levelével, virágával és termésével egyaránt díszít, külön metszést nem igényel, ha nagyon elterpeszkedne kertünkben visszametszhetjük. persze mint minden cserjének néhány évente jót tesz egy kis fiatalító metszés.
A növényt tölcsérjázminnak vagy meténggyökérnek hívják, latinul a helyes neve Mandevilla. <p>Trópusokról származó kúszócserje, nyáron a balkonon tartható, sok locsolást és rendszeres tápanyagutánpótlást igényel, csak ebben az esetben hozza akár 1 m hosszú virágos hajtásait. Télen 15-18°C-on teleltethető világos helyen, kevesebb öntözéssel. <p>Szaporítása tavasszal, a fiatal zöld hajtások dugványozásával lehetséges.
A tuja nem honos Magyarországon. Ez az elsődleges oka annak, hogy nem is érzi magát nálunk olyan jól, mint a honos cserjék, örökzöldek. Túl szárazak és melegek a nyaraink (az idei egy ritka kivétel volt), míg a teleink nagyon hidegek is tudnak lenni. Könnyen legyöngül a növény és élettani körülmények (tápanyaghiány, vízhiány, a talaj nem megfelelő állapota, stb) odáig vezethet, hogy a tuja levelei barnulnak, majd lehullanak. <p>Emellett egy gombás betegség és a pajzstetű is károsíthatja. Erről az alábbi cikkekben olvashat.