4416. 2017 év madara – a tengelic
A tengelicet a lakosság választotta az idei év madarául az MME honlapján meghirdetett internetes szavazáson. Köszöntsük a madáretetők és -itatók rendszeres vendégét.
A tengelicet a lakosság választotta az idei év madarául az MME honlapján meghirdetett internetes szavazáson. Köszöntsük a madáretetők és -itatók rendszeres vendégét.
Eleinte láthatatlanul munkálkodik a gyep alatt vagy éppen a növényeink gyökere körül, és csak akkor kerül témaként előtérbe, amikor már látható jelenléte van a munkásságának.
Kivi és cékla az év első zöldség-gyümölcs párosa. Ha nem jut eszedbe belőlük rögtön 5-5 recept, kattints! Első piaci körkép 2017-ben!
Az Országos Erdészeti Egyesület éves szavazásán a terméséről sokaknak ismerős fafajunk – az egykoron gyümölcséért és faanyagáért egyaránt közkedvelt – vadalma győzedelmeskedett és lett a 2017-es Év Fája. Az Év Fája kezdeményezés célja a figyelemfelkeltés és a megóvás, olyan fafajok előtérbe helyezése, amelyeknek komoly erdészeti jelentőségük van, ám a figyelem mégis elterelődött róluk.
Amíg tart a tél, tervezzük meg a jövő évi kertünket és nézzünk szét a hazai online vetőmag katalógusokban.
A Dinnyék virágzási habitus szerint általában valóban andromonoikus (hím- és hímnős virágok találhatók a növényen) vagy monoikus (hím- és nővirágok találhatók a növényen) tipusba tartoznak. Még van esély az idei terméshozásra: hazai viszonyok között a megtermékenyüléstől a teljes érésig 30-35 napra van szüksége a dinnyének, 25°C-os hőoptimum esetén; ennél hűvösebb idő esetén az érés eltolódik. Fontos a rendszeres vízutánpótlás, ne száradjon ki a talaj körülötte -ezt mulcs használatával is elősegíthetjük. A megtermékenyüléshez akár kézi megprozással is hozzásegíthetünk, a hím virág pollenjét fülcucával kenjük át a női virág bibéjére. Az lábbi képeken megkülönböztethetők a hím/női virágok: A megporzás cukkininél is működik, az alábbi módon: Szeretnél méhecskéset játszani? Porozz cukkinit!
Bár a képen nem igazán kivehető, de valószínű, hogy a száraz nyári melegben nyertek a büdöskével szemben a takácsatkák, amelyek szivogatásukkal valóban elszívják a növény nedveit... ezek az apró foltok a leveleken, ami miatt szinte szürkés árnyalatú lett a növény. Egynyári növény lévén kérdéses, hogy indokolt-e a permetezés, esetleg egy visszametszéssel, párásítással új hajtások indukálhatók a növényen, s talán nyár végére újra virágba borul. A büdöskéről bővebben itt: A virág, ami a nyári hőséget is túléli Takácsatkáról itt: https://www.edenkert.hu/novenydoktor/novenyvedelem/a-takacsatka-elleni-vedekezes/2974/
A taracktól meg kell szabadulni a beültetés előtt, s erre nem a felszántás a legjobb megoldás, mivel a feldarabolódott tarack gyökerek csak további növekedésre serkenti a gyomnövényt. Érdemes lenne egy-két gyomirtó kezelést alkalmazni a szántás előtt, s miután leszárad a növényállomány utána a területrendezés és az ültetés, a megfelelő várakozási idő betartása után. a levendula egyébként tényleg jó választás, száraz, napos helyre., viszont metszeni kell évente, hogy ne öregedjen el a levendulabokor. Hogyan metsszük a levendulabokrot?
A növények fejlettségi állapotát jelölik ezek a betű/számkombinációk, amivel a permetszereken jelölhető, hogy meddig használható a permetszer az adott növénykultúrában. A BBCH 82 - azt jelenti, hogy a növényvédőszer az érés kezdetéig használható, utána már nem, hogy nem maradjon szermaradék a termésben. Mi legyen az utolsó őszi növényvédelmi kezelés? Hogyan permetezzünk biztonságosan?
Ha jól értem, már több éve van ebben az ültetőközegben a növény; ha igen, érdemes lenne átültetni, az segíthet a megfelelő növekedésben. Hajtásfelődés időszakában meghálálja a tápoldatozást is. Kedvenc szobanövényeink: a fikuszok Szobafikusz (Ficus elastica)