4761. Kedvenc szobanövényeink: a fikuszok
A fikuszok talán a legismertebb és a legkedveltebb szobanövények, gondolnád, hogy a trópusi esőerdők 30-60 méteres fáit tartjuk a szobánkban?
A fikuszok talán a legismertebb és a legkedveltebb szobanövények, gondolnád, hogy a trópusi esőerdők 30-60 méteres fáit tartjuk a szobánkban?
Kilenc zöldség vetőmagját tartalmazza az az ingyenesen igényelhető csomag, amelyet a Vesd bele magad! programban oszt szét a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA. Jelentkezési határidő: február 15.
Február, böljtelő hava, javában tart a vízkeresztkor kezdődött és hamvazó szerdáig tartó farsangi időszak. Balázs, Dorottya, Mátyás időjárást jósol.
Az egres, vagy más néven köszméte rendszeres metszést igényel, különben elsűrűsődik a korona és elaprózódik a termés.
Pár éve egy területfelmérés egy erősen tarackos területen zajlott, melyet a tulajdonosok szerettek volna gyönyörű pázsittá alakítani. Az ilyen esetekben általános eljárás, hogy totál gyomirtózással kezdünk a kert előkészítéséhez.
Lehetséges, hogy hidegsokk érte a növényt. A csavarpálma inkább a meleget szereti. Az az iIdeális, ha télen 15 °C-nál magasabb hőmérsékleten tartjuk. <p>Győkeres sarjakról szaporíthó, ezért, ha az anyanövény kinőtte már a lakást, érdemes egy kisebb sarjról újra elkezdeni a nevelést, a nagyot pedig elajándékozni egy intézménynek. Szaporításkor egy éles késsel vágjuk le az oldalhajtást, a vágási felületet kezeljük faszénporral, és ültessük laza, homokos földkeverékbe.
A fiatal ciprusok valóban igeny érzékenyek a téli fagyokra, ezért csak a kert melegebb sarkába ajánlott telepítése. Az első években mindenképp érdemes takarni vagy fóliával, vagy körbevenni szalmával, náddal, amit az erős fagyok elmúltáig a ciprus körül kell hagyni.
Az idősebb lantlevelű fikusz-fajok maguktól is hajlamosak az elágazódásra, de ha ezt a folyamatot meg szeretnénk gyorsítani, a hajtásvég levágásával megtehetjük ezt. Érdemes azonban megvárni vele a tavaszt, mikor újra beindul intenzíven a növekedés. Fontos viszont, hogy párás környezetet biztosítsunk számára, permetezzük leveleit, cserepét állítsuk kavicságyra. (A levágott hajtásdarabot dugványként meggyökereztethetjük.) Levélhullást a huzat okozhatja, ugyanis az alacsony hőmérsékletet nem jól viseli.
A levélhullásnak több oka is lehet. A legvalószínűbb, hogy a termő citromfa még több tápanyagot igényel, mint termés nélkül - pedig úgy is kimondottan tápanyagigényes növény - s emiatt hullajtotta le a leveleit. De lehet hideg vagy huzat hatására is levélhullás. <p> Érdemes elolvasni Bálint gazda írását a citromnevelésről, hátha tartalmaz még hasznos információt.
A mértékletes zöldmunka semmiképp nem zavarja a következő évi rügyképződést. Extra erős zöldmetszésnél az egész tő kondíciója csökkenhet, sőt a levelek nem képesek annyi cukor termelésére, tehát nem hogy segítenék az érést, hanem gátolja.