
A gyalogakác (Amorpha fruticosa) a kétszikűek (Magnoliopsida) osztályába a hüvelyesek (Fabales) rendjébe és a Pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó faj. 3-4 méteres cserje, hosszú felálló. Idősen lazaágú, széles bokor. Kérge barnásszürke. Rügyei "bogárházalakúak". Levelei: 11-25 levélkéből állnak, elliptikusak, a pálhácskák ár alakúak, ellenállóak. Virág: 10–15 cm, felálló, ibolyáskék, június-július.
Támad a gyalogakác (Amorpha fruticosa)
Ez az Észak-Amerikából behurcolt, rendkívül agresszív özönnövény veszélyes és kiirthatatlan. Gyorsan terjedő gyökérzete rongálja, lazítja a töltéstestet, s megakadályozza, hogy a fű - amely viszont nagyon hatékonyan védi a töltést az áradások elmosó hatásától - gyökeret verjen a területen.
A hullámtérben sűrű állományt képezve lassítja az áradások levonulását, visszaduzzasztva a vizet.
![]() |
Gyalogakác úszva terjed:
Milliónyi magva az áradásokkor mindenhova eljut a töltésen belül, de sarjakkal is szaporodik. Az utóbbi évtizedekben a fölismerhetetlenségig megváltoztatta a hullámtéri erdőket és azok aljnövényzet-fajösszetételét. Kirándulókra akár veszélyes is lehet a gyalogakác: a tájékozódást lehetetlenné tevő sűrűségben a szó szoros értelmében elvész az ember. Azonban bioenergia előállítására alkalmas lehet, ugyanis nagy energiatartalmú keményfáról van szó, elégetéskor anyagának legnagyobb része hasznosul, és jelentős illóolaj-tartalma is fokozza fűtőértékét. A „gyalogakác-aratás" gépesítve, folyamatos lehetne, épp az a sajátossága válhatna előnyére e növénynek, mely a jelen helyzetet létrehozta: gyors újratermelődése. A letermelést vegetációs időn kívül, részletekben lehetne folytatni - a terület élővilágára való fokozott odafigyelés mellett.