591. Rossz üzlet a gazos árokpart
A gyomok és gazok nem csak a termesztett növények között okoznak kárt, hanem az utak mellett is. Érvek és példák a gyommentes környezetért.
A gyomok és gazok nem csak a termesztett növények között okoznak kárt, hanem az utak mellett is. Érvek és példák a gyommentes környezetért.
Hazánkban is elterjedtek mára a nyugaton már bevált növények: elsők között itt tűnt fel a Lucky bamboo, Valentin nap körül a szív alakú "szerelmes levél", de van már a virágföldből kikandikáló zöld babjairól könnyen felismerhető déligesztenye is. Nem véletlen hát, hogy nyitott szemmel járunk az üzletekben.
Mediterrán tengerparti fíling: bébi szépia - magyarul - tintahal a terítéken. Kaldeneker György bemutatja, hogyan lesz a tízlábú tengeri herkentyűből ínyenc vacsora.
Előkészületek: olvasszuk ki, fejezzük le, majd szabadítsuk meg páncéljától a mélyhűtött Black Tiger rákot. Boncolás után kezdődhet a főzőcske!
2008. június 24. Növényvédelmi előrejelzés: az erős felmelegedés csökkentette a szőlőperonoszpóra veszélyét, de elősegítette a rovarkártevők szaporodását.
Basella rubra (a Basellaceae családjába tartozik), másnevén Malabári spenót vagy futó spenót. Származási hely: Afrika, Délkelet-Ázsia Hőigény: fagyérzékeny, 15-24 C Fényigény: félárnyékot szereti, erős fényben jobban színeződik a levele Növekedés: gyors Vízigény: állandó víz szükséges a számára, de a pangó vizet kerülje Szaporítás: magról Felhasználása: alkalmi cserepes dísznövény, a fiatal leveleket főzelékhez és salátákhoz használhatja. Ideális cserépméret: 15 cm.
Meleg napos helyet szereti. Tápanyagigényes, nem szereti a pangó vizet, de hetente 1x öntözni kell. A kakastaréjnak a magvetés a legegyszerűbb szaporítási módja. A magokat februárban vessük el védett helyen cserépbe, vagy szaporító ládába, és májusban, ha az idő engedi, a kis palántákat ültessük ki a szabadba. Virágzási ideje augusztus szeptember, szinte az első kemény fagyokig folyamatosan virágzik.
Szeder színváltása talajproblémára vagy vízhiányra utal, a tüskétlen szeder például imádja a vizet. Ha kártevőket nem lát a leveleken, azok hátoldalán és az ágakon, akkor csak ez a baj. Öntözés és tápoldatozás szükséges.
Kép nélkül nehéz megállapítani, de a leírásból 2 kártevő lehet: Gyászszúnyog: Az apró fekete kifejlett rovarok, amelyek a növény körül repkednek. Nem kártékonyak, de a petéikből kikelő kicsi, fekete fejű lárvák már károsak lehetnek. A lárva a földben levő szerves anyagokkal táplálkozik, néha azonban a fiatal gyökereket is fogyasztja. Kedveli az igen párás körülményeket. Malation hatóanyagú szerrel védekezhetünk ellene. Tripsz: A szobanövények kevésbé veszélyes, apró fekete kártevője, amely azonban a Begóniát, Fuchsiát és Codiaeumot időnként elcsúfítja. A rovarok levélről levélre repülnek vagy ugrálnak és ezüstös ürülékcsíkokat hagynak maguk után. Ennél nagyobb gond, hogy bepettyezik és eltorzítják a virágokat. A növény visszamarad a fejlődésben. Deltametrin, dimetoát vagy fenitrotion hatóanyagú szerrel kell permetezni a kártevő első megjelenésekor.
Heptaklór: Gyomron és bőrön keresztül ható rovarölőszer, amely főleg talajlakó rovarok és termeszek ellen használatos. Ezen kívül gyapotkártevők, sáskák, néhány terménykártevő, valamint malária elleni küzdelemben is használják.