591. Rossz üzlet a gazos árokpart
A gyomok és gazok nem csak a termesztett növények között okoznak kárt, hanem az utak mellett is. Érvek és példák a gyommentes környezetért.
A gyomok és gazok nem csak a termesztett növények között okoznak kárt, hanem az utak mellett is. Érvek és példák a gyommentes környezetért.
Hazánkban is elterjedtek mára a nyugaton már bevált növények: elsők között itt tűnt fel a Lucky bamboo, Valentin nap körül a szív alakú "szerelmes levél", de van már a virágföldből kikandikáló zöld babjairól könnyen felismerhető déligesztenye is. Nem véletlen hát, hogy nyitott szemmel járunk az üzletekben.
Mediterrán tengerparti fíling: bébi szépia - magyarul - tintahal a terítéken. Kaldeneker György bemutatja, hogyan lesz a tízlábú tengeri herkentyűből ínyenc vacsora.
Előkészületek: olvasszuk ki, fejezzük le, majd szabadítsuk meg páncéljától a mélyhűtött Black Tiger rákot. Boncolás után kezdődhet a főzőcske!
2008. június 24. Növényvédelmi előrejelzés: az erős felmelegedés csökkentette a szőlőperonoszpóra veszélyét, de elősegítette a rovarkártevők szaporodását.
A díszkáposzta az utóbbi évek egyre divatosabbá váló őszi-téli dísze. Ezt nem csak külalakjának köszönheti, hanem viszonylag egyszerű tartásának is. Virágágyba vagy dézsába is ültethető 25 cm-es tőtávra. Külön gondozást nem is igényel. A fagyokat is jól viseli, s a többi kétnyári dísznövényhez hasonlóan az áttelelt növény, a második év május-júniusában virágzik. (Díszítőértéke természetesen a leveleiben rejlik.) <p>A hétvégén (2005. okt 15-16) kerül megrendezésre a Kertészeti Egyetemen az őszi dísznövénykiállítás, ahol a krizantém mellett valószínű a káposztából lesz legnagyobb a választék.
A kiöregedett fikusz légbujtással szaporítható. Mivel egy kis gyakorlat kell hozzá, inkább gyakorlott hobbikertészeknek ajánlott. Válasszunk ki egy 1-3 cm közötti, egészséges ágat, húzzuk le a külső héjréteget 1 cm-es sávban - elvileg itt kezd el majd gyökeresedni. Ezután nedves tőzeget kell helyezni a vágási felültre, majd az egészet műanyag fóliával körbe kell kötözni. Mikor elég gyökeret eresztett metszük el az ágat és ültessük át cserépbe a fikuszt.
Valóban, árnyékban a gyep alulmarad a mohával szemben, ezért érdemes árnyéktűrő növényeket telepíteni. Ezek lehetnek árnyéktűrő évelők, ezek között is vannak lombhullatok és télen is lombosak. Ezek viszont kevésbé bírják a taposást, viszont virágzásukkal plusz díszt visznek a kertbe.
Én még az idei átültetést javasolnám, mivel a fa még nem gyökeresedett be, ha idén még átültetésre kerül, az kisebb stressz neki, mintha már egy begyökeresedett fát kéne kiásni és újra elültetni. Október végéig, ill. amíg a talaj nincs átfagyva átültetheti a fácskát.
Annak csak örülhetünk, ha a kertünkben minnél több állatfaj feltűnik, a gyíkok ottléte arról árulkodik, hogy a kert valamennyire megőrizte természetes arcát, s ezt érdemes is megtartani, ha hosszas gyíkvendégeskedésre számítunk. Az ételkínálat valószínű megfelelő számukra, esetleg folyamatos vízutánpótlásról gondoskodhatunk. Hazánkban egyébként 15 hüllő faj él, s mindnyájuk védett.