616. A nagyi házi praktikái legyek, darazsak, hangyák ellen
A legyek, a darazsak és a hangyák ritkán kedvelt vendégek. Nagyanyáink módszereivel azonban vegyszerek nélkül tarthatod távol őket!
A legyek, a darazsak és a hangyák ritkán kedvelt vendégek. Nagyanyáink módszereivel azonban vegyszerek nélkül tarthatod távol őket!
A kerti kisházak és játszóházak hihetetlen örömet jelentenek a gyerekeknek: sajátjukként veszik birtokba, szerepjátékokat játszanak benne, és mindeközben elsajátítják az építkezés és házfenntartás felnőttes tudományát is.
Új-zélandi zöld kagylóból és indonéz vaníliababból készít egzotikus, gyors tésztaételt Kaldeneker György, az édenkert.hu kedvenc szakácsa.
A Vietnámból származó Pangasius filé (magyarul cápaharcsa) szálkamentessége és enyhe halíze miatt jól fűszerezhető, könnyen elkészíthető halféleség. Kaldeneker György most szójaszósszal, gyömbérrel ízesíti.
A borjú húsa több vizet és fehérjét, de kevesebb zsiradékot tartalmaz, ezért íze finomabb, egészségesebb, mint a felnőtt marháé. Friss zöldségekkel és fűszernövényekkel ideálisan párosítható.
Tudósok szerint a tél sokkal hidegebb lesz és több lesz a hó és a csapadék is. Ha eddig nem kellet megvédeni a fákat és növényeket a hidegtől, mostantól érdemes kellő figyelmet fordítani az időjárásra, gondoljunk csak az októberi hirtelen fagyokra. Ha biztonságban szeretnénk tudni kedvenceinket odakint a hidegben, érdemes a fa töve köré némi falevélből, szalmából vagy marhatrágyából egy kis halmot építeni, amely a gyökereket védi meg a fagyoktól. Bizony volt olyan kert tulajdonos, akinek tavaly a kivi növénye fagyott ki a kertben. Nagyobb barkácsáruházakban kapható vékony olcsóbb faanyag ezekből akár egy kis faládát is építhetünk a dézsa köré, amelyet szalmával kell kitömni így biztos, hogy télen nem fagy el a gyökér.
Semmi gond, ez a pálma léggyökere. Nem kell levágni. Ha már megnőtt, vissza lehet vágni belőle, ha zavaró, de szüksége van rá a növénynek.
Ez a foltos száradás lehet baktérium és vírus okozta betegség is. Gyengébb lombot megtámadó betegségek megjelenésekor is első lépésben a lehullott, és fertőzött leveleket kell megsemmisíteni. Amennyiben permetezésre is szükség van, inkább a tél végi, kora tavaszi időpontot ajánlom. Rézkénnel végzett lemosó permetezés egyaránt jó a belső- (foltosodást okozó) és a külső- (lisztharmat) élősködésű gomba- és a baktériumos betegségek ellen. A rózsalonc a kimondottan jó kerti viszonyokat kedveli. Ilyen helyen sokáig él és jól regenerálódik, még idősebb korában is tűri az átültetést. Száraz helyen viszont hamar elvénül.A növekedési esély fenntartása érdekében elvirágzás után minden évben tőből vágjuk ki halvány , idős águkat. A kiritkult, öreg növényeket tavasszal erősen vissza kell metszeni.
A képen egy viharvirág, vagy cseppecskevirág látható (Osteospermum).A talaj nagyon fontos számára: meleg, napos helyet biztosítson neki, tápanyagban gazdag, jó vízgazdálkodású talajt igényel. Ha nem jó a talaj Önnél, akkor tőzeg és komposztált marhatrágya 1:1 arányú keverékét ajánlom ültetésre, a gödör aljára legalább 20-30 cm vastagságban eltaerítve.Ezek a növények nagyon szép törpecserje jellegű növények. Vannak közöttük egynyári és évelő is. Van olyan évelő faj, ami fegyérzékeny, ezeket teleltetni kell. Azt javaslom, hogy mindenképpen teleltesse, akkor nem lehet baj! A túl sok vizet nem szereti, viszont a tápanyagot rendszeresen adagolni kell neki. Az árnyékot nem szereti, tartósabb ideig a virágai kisebbek lesznek, el is pusztulhat árnyékban. Ha sok az eső, akkor érzékenyek a szürkepenészre, ez a leveleken látszik, azonnal védekezni kell, Vegesol nevű szerrel, de számos szer jó még ezen kívül.
Scotts Gyomirtós gyepműtrágya, Gyom Stop, Keroland. Új készítmény a Bofix Garden kiválóan irtja.