616. A nagyi házi praktikái legyek, darazsak, hangyák ellen
A legyek, a darazsak és a hangyák ritkán kedvelt vendégek. Nagyanyáink módszereivel azonban vegyszerek nélkül tarthatod távol őket!
A legyek, a darazsak és a hangyák ritkán kedvelt vendégek. Nagyanyáink módszereivel azonban vegyszerek nélkül tarthatod távol őket!
A kerti kisházak és játszóházak hihetetlen örömet jelentenek a gyerekeknek: sajátjukként veszik birtokba, szerepjátékokat játszanak benne, és mindeközben elsajátítják az építkezés és házfenntartás felnőttes tudományát is.
Új-zélandi zöld kagylóból és indonéz vaníliababból készít egzotikus, gyors tésztaételt Kaldeneker György, az édenkert.hu kedvenc szakácsa.
A Vietnámból származó Pangasius filé (magyarul cápaharcsa) szálkamentessége és enyhe halíze miatt jól fűszerezhető, könnyen elkészíthető halféleség. Kaldeneker György most szójaszósszal, gyömbérrel ízesíti.
A borjú húsa több vizet és fehérjét, de kevesebb zsiradékot tartalmaz, ezért íze finomabb, egészségesebb, mint a felnőtt marháé. Friss zöldségekkel és fűszernövényekkel ideálisan párosítható.
Melege van.Ezen kívül az öntözésnél vigyázni ell, hogy ne legyen pangó víz alatta, gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről. Tápoldatra nincs szüksége, ezt akár el is hagyhatjuk számára. Tavasszal ültessük át laza B típusú virágföldbe, télen vigyük a növényt egy védett fagymentes helyre, kb. 10-12 fokos világos hely, vagy előtér a megfelelő. Ha jól érzi magát kertünkben a növény akár 3-4 méter magasra is megnőhet, ezt a növényt nem szabad metszeni.
A Mesembriantenum télen 10-12 C-ot igényel. A hőmérsékleten kívül lehetőleg minél alacsonyabb páratartalom és csepegő víz kizárása és a rágcsálók távoltartása is fontos. Ilyenek lehetnek megfelelő helységek a lakásban, pince, enyhén fűtött, üvegezett erkély stb. A sötét az sem baj, mivel ilyenkor szinte csak lélegeznek nem létfontosságú a fény. Viszont tavasszal akár csak mint mi emberek ők is csak fokozatos szoktatás, árnyékolás után tehetők ki a közvetlen napfényre. Ha ezt nem tesszük súlyos égési sérüléseket szenvednek és el is pusztulhatnak!
A növény nem fagytűrő, ezért cserépben, idősebb korában pedig dézsában kell tartani. Nem lesz gond, mert már készülnek a télre. A szerelemvirágot télen úgyis pincében, lépcsőházban vagy zárt verandán kell teleltetni. Ekkor csak keveset szabad öntözni, hiszen ilyenkor van a nyugalmi periódusa. Rendbe fog jönni, nem kell már tápoldatozni, hagy pihenjen. Májusban, amikor kikerül a szabadba, először tegyük félárnyékos helyre, hogy a nap ne égesse meg a leveleket! Fontos, hogy átültetéskor jó földet használjunk! Ez álljon komposztföld, érett marhatrágya és agyag egyenlő arányú keverékéből. Lazítóként keverjen hozzá tízszázaléknyi szemcsés homokot! Első olvasatra bonyolultnak tűnik, ám mivel csupán három-négy évente kell átültetni, akkor, amikor a túl sok tősarj szétfeszíti a cserepet, nem is olyan nagy munka! Célszerű eleve nagyobb edénybe ültetni, így nem bolygatja feleslegesen a gyökérzetet. A virágzási időszakban bőségesen locsolja, és ha kimerülőben van a föld, gondoskodjon tápanyag-utánpótlásról. Az átültetést, illetve a tövek szétosztását most, vagy a virágzás befejezésekor vagy tavasszal végezze!
Az Egyesült Államokban őshonos.A gyönyörű évelő virág nem csak virágokat ontja,hanem a legérdekesebb benne,hogy a fényes magocskáit úgy tárolja,mintha egy nagy finom szeder lenne. A növény már az első évben virágzik.Vetés előtt érdemes egy hétre hűtőbe tenni a magokat (4 foknál nem hűvösebbre). 18-36 cm magasra nő. A napos helyet szereti, kíválóan tartható szobanövényként is.
A balkon aranya kedveli a napot, érdemes ezért az erkély napsütötte részén otthont találni számára. Az aranyszínű virágok tömege május és október között jelenik meg. Az elhervadt virágok helyén bármiféle gondozás nélkül újak jelennek meg. Magról szaporítható. Könnyű tartani, de kánikulában kis odafigyelést igényel, mert a kiszáradt talaj nem tesz jót neki. Tápoldatozni hetente érdemes. Az ültetőközege mindig nedves legyen, de kerüljük a pangó vizet, ami a gyökerek rothadását okozhatja.