61. Fűszernövények tavaszi vetése: ilyen zöldségek mellett fejlődnek a legszebben
Amint kellően felmelegedik a talaj, elkezdhetjük a fűszernövények telepítését a kertben. Érdemes a zöldségekkel vegyesen ültetnünk őket. Elmondjuk, miért.
Amint kellően felmelegedik a talaj, elkezdhetjük a fűszernövények telepítését a kertben. Érdemes a zöldségekkel vegyesen ültetnünk őket. Elmondjuk, miért.
A nyúlárnyéknak is gúnyolt spárganövény az egyik legegészségesebb zöldségnövényünk. Szezonban kihagyhatatlan fogás, amely az egész család egészségén javíthat.
Piaci árles 2009. május közepén. Az előző év csökkenő árat mutató grafikonja mellett az idei évben csak nem akar olcsóbbá válni a hazai fürtös paradicsom.
Ha május, akkor spárgaszezon: ilyenkor a legfinomabb és a legolcsóbb a spárga. A tisztességes zöldségkedvelő ilyenkor lecsap, és megszabadítja a zöldségest a készleteitől.
Zöldségfélék esetében a bagolylepkék, káposztalepke, kukoricamoly és egyéb lombrágó hernyók felszaporodására számíthatunk. Ellenük természetes ellenségeivel is védekezhetünk. Jöjjenek a fürkészdarazsak!
Gyakran előforduló probléma nem csak a vékony héjú paradicsom fajtáknál, hogy érés közben megreped a héjuk. Kiváltó ok leggyakrabban az egyenletlen vízellátás, esetleg a túlöntözés. Ha egy csapadékszegény időszakot felvált egy esős időszak, esetleg nagyobb mennyiségű öntözés pár nap szárazság után, akkor a termések vízzel telítődnek és kihasadhatnak. A repedések leggyakrabban a kocsány felőli részen indulnak ki. Sajnos a repedéseken másodlagos gomba és baktériumfertőzések indulhatnak, ami a bogyó rothadását okozhatja. A paradicsom ellenállóságát növelhetjük bór és kalcium tartalmú lombtrágya heti adagolásával, ami csökkenti a repedések kockázatát. Kerüljük a túlzott nitrogén műtrágya adagolását, ami hirtelen növekedést és lazább szöveteket indukál. A képen látható paradicsomok habár repedtek, további fertőzés nem látható rajtuk, így mielőbb érdemes feldolgozni őket. A bór tartalmú lombtrágya javítja a termésminőséget
Üdvözlöm! Elképzelhető, hogy nem voltak hozzáedzve a kinti klímához, tehát növényházban nevelkedtek. Nem lesz velük semmi gond. Gyakori öntözést, kéthetente való tápoldatozást javaslok. Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs
Tisztelt Hölgyem/Uram! A tavasszal tapasztalat szerzés céllal paradicsomot ültettem cserepekben az erkélyre. az ajánlott tarsnövényeket tettem melléjük. Műtrágyát nem használok bio oldatokkal locsolom őket. Növényvédő szereket sem használok. A csatolmányban szereplő képeken jól látszik, hogy gyengén kötöttek a virágok, noha sok virágot hozták a paradicsom növények. Valamint sárgulnak / száradnak is a bimbók. Azt szeretném kérdezni, hogy mi az oka a fentieknek? Köszönettel: Csáki Attila
A paradicsom gyenge terméskötése mögött több tényező is állhat. Leggyakrabban a beporzás hiánya okozza ezt a problémát, különösen erkélyen vagy zárt helyen tartott növények esetében, ahol kevés a természetes beporzó rovar. Ezenkívül az időjárási körülmények – például túl magas hőmérséklet, száraz levegő vagy hirtelen hőingadozás – is akadályozhatják a virágok megtermékenyülését. A tápanyaghiány, különösen a kálium és a bór alacsony szintje szintén hozzájárulhat a gyenge terméskötéshez, még akkor is, ha bio módon történik a növények tápanyagellátása.