771. Készülj, hamarosan indul a tavaszi madárles!
Hivatalosan 2009. február 1-jén indult a BirdLife International Tavaszi madárles programja. Magyarországra március első napjaiban érkeznek meg az első gólyák.
Hivatalosan 2009. február 1-jén indult a BirdLife International Tavaszi madárles programja. Magyarországra március első napjaiban érkeznek meg az első gólyák.
Bár a Bálint-nap ünneplése nem kifejezetten Európai szokás, az alábbi kedves ötletekkel, az év bármely napján kifejezhetjük szeretteink felé érzéseinket.
Ha piros a shake, turmix vagy fagyi, akkor legtöbbünknek a szamóca jut eszébe. Nézzük, miket készíthetünk eperből: íme néhány édes és sós recept!
Készüljetek! Hamarosan ránk köszönt a palacsintanap! Ahhoz, hogy húshagyó kedden, február 24-én meg tudd ünnepelni a palacsinta napját, sütnöd kell belőle jó párat. Tojás, liszt, tej, némi fantáziadús töltelék és egy jó serpenyő a hozzávalók.
A civilizációs betegségek kialakulása számos tényező függvénye. Ezek közül néhány, pl. genetikai adottságaink, nemünk, életkorunk, általunk nem befolyásolható, azonban mások, pl. energiafelvételünk, fizikai aktivitásunk mértéke vagy testtömegünk jól irányíthatóak, módosíthatóak.
A kártevők azonosítása összetett feladat. Nemcsak a károsító leírása szükséges, ismerünk kell a tüneteket és a gazdanövényt is. <p>Olvasónk elmondása alapján az egyik kártevő valószínűleg tripsz. Kártétele felismerhető a levélen található ezüstös szívásnyomokról, illetve az ürülékcsíkokról. Ellene deltametrin vagy dimetoát hatóanyagtartalmú szerrel tudunk védekezni. <p>A "miniatűr fehér kukacok" mikroszkópikus nagyságú talajlakó fonálférgek. A gyökéren kialakuló nagy, parás megvastagodások fellépésének biztos jelei. Sajnos, ilyenkor nincs más megoldás, mint a növény azonnali megsemmisítése. A későbbiekben csak fertőtlenített földkeveréket használjunk.
A levél színén élénksárga folt virít, a levél fonákán pedig kidudorodó, sallangos spóratartók jelennek meg. A tünetek egyértelműek, itt a körterozsda nevű gombabetegségről van szó. Tessék a lehullott leveleket összegyűjteni és elégetni, lombhullás után pedig megpermetezni a fát bordói lével vagy Champion, Rézoxiklorid, Dithane, Rubigan előírásos töménységű oldatával.
Amennyiben sövényt szeretne kialakítani a smaragd tujából, akkor annak a javasolt ültetési távolsága 80-120 cm. <p>Első években nem kell metszeni, csak amikor már az egyes növények összeborultak. Később, évente kétszer: késő tavasszal és kora ősszel lehet nyírni a sövényt. Arra kell csak külön figyelni, hogy nyírás közben nem menjünk a leveles zónánál beljebb, mert nem biztos, hogy újra kihajt. Oszlopos fajtájú tujákból nyírás nélkül is egyenes sövényfal nevelhető.
Az ősz és a tavasz egyaránt alkalmas időpont a növények átültetésére, ősszel arra kell figyelni, hogy ne tél elején tegyük ezt, hogy legyen a növényeknek idejük a meggyökeresedésre a téli fagyok beállta előtt. Fontos, hogy növényenként a helyes talajtípust válasszuk.
A ragacsos kicsapódások oka mindenképpen a hibás öntözés. Ez lehet túlöntözés és gátolt vízelvezetés egyaránt. Nagy valószínűséggel, amennyiben agyagcserépben van a növény, annak oldalán is megjelenik a zöldes, barnás nyálka. <p>Az öntözővíz felforralása kifejezetten előnyös, hiszen a szobanövények számára is jobb, ha lágy vizet kapnak. A leírt problémára önmagában azonban nem jelent megoldást. Helyette lazítsuk fel a talajt vagy ültessük át növényünket, és csak annyi vizet pótoljunk, amennyi fedezi szobanövényünk igényét.