956. Olajfa: a gyógyítók és szentek fája
A görög Athéné, a bölcsesség és az igazság istennőjének szent fája volt már az ókorban is. A monda szerint Athéné adta neki a bogyótermő képességét.
A görög Athéné, a bölcsesség és az igazság istennőjének szent fája volt már az ókorban is. A monda szerint Athéné adta neki a bogyótermő képességét.
Egy spórás élőlény, mely sokszor kegyetlenebbül képes pusztítani, mint a legveszélyesebb vírus. Ez a mérgező gomba. A Magyarországon honos több száz gomba faj közül mintegy 35 többé-kevésbé mérgező. Köztük is a legveszélyesebb a gyilkosgalóca.
Ha azt hiszik, hogy a rabszolgaság ideje lejárt, tévednek! Legalábbis a méhek világában még mindig tart. Az állatvilág legszorgalmasabb munkásai, a méhek ugyanis egy kilogramm méz elkészítéséhez 50-60 ezerszer repülnek ki a kaptárjaikból, hogy teli szívják gyomrukat édes virágnektárral. Jobb dolgozók, mint mi?
Azt már tudjuk a reklámból, hogy egy-két szappannak szuper a pH-ja. Azt is tudjuk, hogy nekünk is van. És hogy az egészségünk megőrzése miatt nagyon fontos, hogy megfelelő legyen. De mi is pontosan ez a pH-érték?
Minden ember másképp szereti eltölteni szabad idejét. Van, aki autóversenyekre jár, van, aki siklóernyőzik, más meg inkább TV-t néz. Mindent összevetve elmondhatjuk, hogy vannak passzívan és aktívan pihenő emberek. Furcsának tűnhet, de az aktív pihenés a legtöbb esetben pihentetőbb a passzívabb formáknál!
Tetű lehet, jól gondolta. A ragacsosság a mézharmattól van, mert a tetvek miatt nem tud a növény lélegezni. A korompenész gombái megszaporodnak rajta és ezért szárad el, és hullik le. A tetveket kell elpusztítani, hogy rendbe jöjjön a növény. Lemosást, nem ajánlok, ahogy kérte, bár az sokat segítene, de lehet a boltokban kapni olajos permetezőszereket: pl Vektafid. Az olaj elzárja a tetveket a levegőtől és elpusztulnak, ez is bio módszernek számít. A metszésről: Fontos, hogy tudja, hogy a frissen metszett ágakon növő hajtások az adott évben általában nem virágoznak, de ha nyár közepén metsszünk, akkor kinőnek és télre megerősödnek annyira az új hatások, hogy a következő tavasszal jó eséllyel már hozhatnak virágot. Kevés növénynél ennyire kiszámítható a metszések következménye, mint a leandernél. Ha a leandere csúnyán fel van kopaszodva, de már nagyon fás a törzse, akkor nyugodt lélekkel előveheti a fűrészt. Ilyenkor a kedvünk szerinti formát alakíthatjuk ki, aszerint, hogy kerekded vagy hosszúkás, tőből elágazó, vagy inkább magasabban elágazó növényt szeretnénk. Ilyenkor számolnunk kell azzal, hogy a vastag törzsön számtalan kis hajtás fog előbújni, amiket többnyire ritkítanunk kell.
Igen. A gyep télre felkészítésének egyik legfontosabb feladata a tápanyagutánpótlás. Legkésőbb november elején végezzünk trágyázást, ügyelve az egyenletes kijuttatásra. A csomókban maradt trágya kiégeti a füvet, a következő évben foltos lesz a gyepünk.
Már csak a teleltetés a fontos. A hagymákat fagymentes, száraz (de nem túl száraz) helyen teleltessük át. A hagymákat nyáron napos helyre, a kertbe vagy az erkélyládába, jó minőségű földkeverékbe ültessük, bőségesen öntözzük. Az ily módon nevelt növények csakhamar kifejlődnek, azonban többnyire csak a következő évben virágoznak. Előfordulhat viszont az is, hogy az elültetett hagyma csak egyszer virágzik és többet nem. Az ilyen növények általában szobai tenyésztésűek. A tubarózsát nyáron szükség szerint öntözzük. Hetenként 1-2-szer tápoldatozzuk. Azon tövek öntözését, amelyeken virágzat nem fejlődött, október-novemberben fokozatosan szüntessük be és szárazon teleltessük őket.
Monstera deliciosa (könnyező pálma) növényt sokan szeretik, mert igénytelen, a szélsőséges körülményeket is jól tűri és hosszú évekig él, sajnos többnyire azért szabadul meg tőle az ember, mert kinőtte a lakást. Kisebb lakásba a Monstera deliciosa "Borsigiana" változat ideálisabb, a kisebb helyigénye miatt. Ne távolítsa el a gyökereket, inkább hajtsa vissza őket, hogy a talaj felé nőjenek. Moharúddal is megtámaszthatja a növényt, így természetesebb környezetet biztosíthat a számára.